| 06:40   
کد خبر : 11534

رییس اتاق بازرگانی:

رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با نگاهی به داده‌ها درمیابیم که 50 درصد از صادرات ما نفت و 50 درصد باقی مانده، خام‌فروشی بوده است ضمن اینکه از نظر درجه اعتبار بین‌الملل در زنجیره ارزش جهانی جایگاه مناسبی نداریم.

به گزارش پیام نو، شافعی در مراسم روز ملی صادرات با بیان اینکه امروز همچنان ما مباحث تکراری 30 سال پیش را از سوی صادرکنندگان شاهد هستیم، اظهار داشت: امیدواریم روزی برسد که صادرکنندگان هر سال موضوعات جدیدی را مطرح کنند.

وی افزود: صادرکنندگان در 3 سال گذشته شرایط متفاوتی داشتند به طوری که به مضیقه، مرارت و گاهی با نامهربانی و برخوردهای اهانت‌آمیز مواجه بودند؛ در چنین شرایطی قطعا انجام کار جای احسنت دارد.

شافعی با بیان اینکه طی 30 سال گذشته از 1990 تا 2020 اگر روند صادرات را مقایسه کنیم، ما رشدی نداشته‌ایم، گفت: در سال 2019 ما 58.4 میلیارد صادرات داشتیم و در 2020 این رقم به 58.9 میلیارد رسیده است و این در حالیست که کشورهای هم‌تراز با ما از جمله ترکیه 7 برابر، مالزی 5 برابر و کشوری مثل نیجریه 2 برابرِ ما صادرات داشته‌اند.

وی ادامه داد: با نگاهی به داده‌ها درمیابیم که 50 درصد از صادرات ما نفت و 50 درصد باقی مانده، خام‌فروشی بوده است ضمن اینکه از نظر درجه اعتبار بین‌الملل در زنجیره ارزش جهانی جایگاه مناسبی نداریم.

منبع: ایلنا

ارسال نظر