| 02:16   
کد خبر : 11573

اولیانوف مذاکره کننده روسیه:

دیپلمات روس فاش کرد یکی از موضوعات حساس مورد بحث در وین، موضوع سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم در سایت‌های هسته‌ای ایران است.

به گزارش پیام نو، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت، مذاکرات برای احیای برجام هر چند نه خیلی سریع ولی در حال پیشرفت است.

 او گفت: "این روند در حال پیشرفت است. نه خیلی سریع، اما همچنان رو به جلو است."

این دیپلمات فاش کرد که یکی از موضوعات حساس مورد بحث در وین، موضوع سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم در سایت های هسته ای ایران است.

اولیانوف گفت: ما با این سانتریفیوژها چه باید بکنیم؟ گزینه انتقال آنها به خارج و یا از بین بردن آنها وجود دارد. گزینه دیگر، مهر و موم این سانتریفیوژها و انبار کردن آنها در ایران تحت ضمانت آژانس بین المللی انرژی اتمی است. می‌توان در مورد اینکه کدام یک از این گزینه ها انتخاب شود، توافق کرد. این تنها یکی از ده‌ها موضوعی است که باید حل کنیم.»

دور هفتم مذاکرات در 29 نوامبر آغاز شد و در 3 دسامبر هیئت های اروپایی برای رایزنی های بیشتر به کشورهای خود بازگشتند و مذاکرات به طور موقت متوقف شد. در 9 نوامبر، مرحله دیگری اتفاق افتاد و ایران پیش نویس توافقنامه ای را در مورد احیای برجام، متشکل از دو پیش نویس، در رابطه با لغو تحریم های آمریکا و اقدامات مربوط به برنامه هسته ای ایران ارائه کرد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر