| 01:15   
کد خبر : 11825

پیام معنادار سپاه پاسداران به اسرائیل

با وجود تهدیدات اسرائیل علیه ایران و هشدار‌های تهران به تل آویو، راه دیپلماسی در پرونده هسته‌ای ایران هنوز بسته نشده است.

به گزارش پیام نو، با وجود تهدیدات اسرائیل علیه ایران و هشدار‌های تهران به تل آویو، راه دیپلماسی در پرونده هسته‌ای ایران هنوز بسته نشده است.

«نورالدین الدغیر» خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در تهران، درباره رزمایش سپاه پاسداران گفت: ایران صدای خودش را بالا می‌برد و این بار این کار همزمان با آهنگ رزمایش نظامی، صورت می‌گیرد. رزمایش‌هایی که نمی‌توان آن را از تهدیدات اسرائیل جدا کرد. اسحاق هرتزوگ رئیس اسرائیل از لزوم بی اثر کردن خطر ایران سخن گفت. در برابر تهدیدات اسرائیل، ایران هم لحن تهدیدات متقابل خود را تشدید و تاکید می‌کند پاسخ قوی به هر حمله‌ای خواهد داد.

در ادامه این گزارش آمده است: از نظر نظامی، ایران از محاسبات خود احتمال حمله به تاسیسات هسته‌ای این کشور را حذف نمی‌کند، اما از نظر سیاسی، ایران تحرکات اسرائیل را فقط تلاشی برای اعمال فشار بر واشنگتن و غرب همزمان با مذاکرات با ایران می‌داند؛ بنابراین در حالی که وین منتظر از سرگیری مذاکرات برای احیای توافقنامه هسته‌ای است، لحن تهدیدات افزایش یافته است. در حالی که خبر‌هایی درباره توافق در مورد پیش نویس توافقنامه منتشر می‌شود، موضع گیری‌های تند تهران و واشنگتن ادامه دارد. آمریکا تهدید می‌کند در صورتی که ایران برنامه هسته‌ای خود را به همین صورت ادامه دهد، مذاکرات را متوقف می‌کند. اما پاسخ ایران آن است که هر نوع پیشرفتی در مذاکرات وین، مشروط به لغو تحریم‌های ایران است و توپ را در زمین غرب می‌اندازد. اسرائیل تهدید می‌کند و ایران هم آن را تهدید می‌کند که به این رژیم پاسخ خواهد داد.

در این گزارش همچنین آمده است: واشنگتن از تهران می‌خواهد سرعت برنامه هسته ایش را کاهش دهد و ایران در مقابل بر لزوم لغو تحریم‌ها تاکید می‌کند. بین تهدیدات اسرائیل و تحرکات در وین، به نظر می‌رسد گزینه سیاسی، همزمان بر گزینه درگیری نظامی اولویت دارد و راه دیپلماسی هنوز بسته نشده است.

منبع: اقتصاد نیوز

 

ارسال نظر