| 01:27   
کد خبر : 11951

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث واقعی شدن قیمت بنزین گفت: واقعیتی که در حال حاضر وجود دارد این است که افرادی که ماشین دارند از یارانه بنزین استفاده می کنند اما آنهایی که ماشین ندارند از این یارانه استفاده نمی کنند و دولت باید تدبیری بیندیشد در مورد کسانی که خودرو ندارند و از یارانه بنزین استفاده نمی کنند.

به گزارش پیام نو؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث واقعی شدن قیمت بنزین گفت: واقعیتی که در حال حاضر وجود دارد این است که افرادی که ماشین دارند از یارانه بنزین استفاده می کنند اما آنهایی که ماشین ندارند از این یارانه استفاده نمی کنند و دولت باید تدبیری بیندیشد در مورد کسانی که خودرو ندارند و از یارانه بنزین استفاده نمی کنند.

غنی نظری با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر به هر فردی که ماشین دارد شصت لیتر بنزین می دهند که بهتر است به هر فرد چه خودرو داشته باشد و چه نداشته باشد این شصت لیتر را بدهند و این به عدالت نزدیک تر است؛ اما اینکه بخواهیم قیمت بنزین را به قیمت فوب خلیج فارس حساب کنیم اشتباه است، مگر ما ما حقوق کارگران و کارمندان را به دلار حساب می کنیم که می خواهیم بنزین را به قیمت فوب حساب کنیم.

وی ادامه داد: وضعیت امروز جامعه به گونه ای نیست که قیمت بنزین واقعی محاسبه شود در حال حاضر سه هزار تومان هم برای مردم زیاد است، ما با دلار حقوق نمیگیریم که بنزین را هم دلاری محاسبه کنیم در این شرایط ما تولید کننده و صادر کننده بنزین و گاز هستیم و مردم باید از رفاه نسبی برخوردار باشند و بهتر است به جای افزایش قیمت بنزین، برای کسانی که مصرف بیشتری دارند جریمه در نظر بگیریم و به سمت بهینه سازی مصرف سوخت برویم .

نماینده مردم خلخال در مجلس تاکید کرد: مردم الان در فشار اقتصادی شدید هستند و اینکه بخواهیم هر جا کم آوردیم از جیب مردم برداریم درست نیست. در حال حاضر حذف ارز ۴۲۰۰ نیز تاثیر زیادی بر افزایش قیمت کالاها خواهد داشت 5 یا 9 کالا ارزشان حذف می شود، اما تاثیر آن بروی قیمت ۲۰۰ کالاست.

وی گفت: بودجه ما باید برای حل مشکلات مردم باشد نه بودجه ای برای حل مشکلات دولت. دولت برای اینکه مشکلات خودش را حل کند بودجه می دهد در حالیکه باید بودجه برای روستایی که در فلان روستا زندگی می کند هم باشد. 961 هزار میلیارد تومان هزینه های جاری دولت است ما به عنوان فروشنده مواد غذایی مالیات می دهیم که دولت هزینه های جاری اش را تامین کند.

وی تصریح کرد: دولت باید خودش را کوچک کند لزومی ندارد در این شرایطی که بحث دولت الکترونیک است ما کماکان به دنبال ساختمان سازی باشیم؛ مسابقه ساختمان سازی دستگاه های دولتی پدر بودجه را در آورده است. بالاترین مرجع رسیدگی و نظارت بر بودجه دیوان محاسبات است ساختمان این سازمان بیشتر شبیه ساختمان های خرید نقلی است همه اینها به ضرر کشور است.

نظری همچنین با اشاره به پیش بینی منابع درآمدی دولت در بخش مالیات ها گفت: در حال حاضر ما نزدیک ۱۵۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم به جای اینکه مالیات ها را بالا ببریم باید پایه های مالیاتی جدید تعیین کنیم؛ مثل مالیات عایدی بر سرمایه و درآمدهای اتفاقی‌.

وی افزود: هر وقت صحبت از مالیات می شود سریع از حقوق حقوق بگیران ثابت برمی داریم در حالیکه باید به دنبال ۱۵۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی باشیم با ایجاد مشوق یا ایجاد جریمه های جدید باید از آنهایی که مالیات نمی دهند مالیات بگیریم؛ آنهایی که پولهای زیادی دارند مالیات نمی دهند ‌ما باید از اینها مالیات بگیریم نه اینکه مالیات را زیاد کنیم .

این عضو کمیسیون اقتصادی بیان کرد: ما معتقدیم بیشترین درآمد دولت باید از منابع مالیاتی باشد اما نه اینکه این مالیات از جیب طبقات ضعیف اخذ شود؛ در واقع باید افرادی که درآمد بیشتری دارند مالیات بیشتری بدهند .

وی گفت: در لایحه بودجه پیش بینی شده است که نزدیک ۱۷هزار میلیارد تومان مالیات از کارکنان بخش خصوصی و ۱۵هزار میلیارد تومان از کارکنان بخش دولتی اخذ شود که این بی عدالتی است.

نماینده خلخال در مجلس تاکید کرد: تعریف پایه های جدید مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی باعث می شود که منویات دولت هم در بودجه لحاظ شود و هم فشار کمتری به طبقات پایین بیاید.

نماینده خلخال در مجلس خاطر نشان کرد: متاسفانه لایحه بودجه ۱۴۰۱ قوی نیست در همین لایحه ۳۱۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم، برخی از جزییات لایحه گنگ است؛ خیلی از مسائل غیر بودجه ای در لایحه آمده است، بر فرض مثال در تبصره ۲۰ افزایش سن بازنشستگی پیش بینی شده است یا محاسبه سه سال آخر که این اصلا بحث بودجه ای نیست و نیاز به قانون جدید دارد. اینکه بخواهیم به صندوق های بازنشستگی تنبل خوش خدمتی کنیم درست نیست؛ اینها هزاران میلیارد تومان پول دارند اما نمی توانند مدیریت کنند .

منبع: عصر ایران

ارسال نظر