| 02:22   
کد خبر : 11979

صندوق‌های توسعه استانی؛

دولت صندوق های استانی پیشرفت و عدالت را تشکیل می‌دهد تا به طرح های نیمه تمام عمرانی که در استانها وجود دارد منابع مالی لازم را تزریق کند.

به گزارش پیام نو، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ دولت برای اولین بار در طول سالهای گذشته صندوقی را با نام صندوق توسعه استانی دیده است که البته تشکیل این صندوق‌ها نیاز به رأی نمایندگان مجلس دارد. نا این صندوق‌ها صندوق پیشرفت و عدالت ایران است که جایگزین صندوق کارآفرینی امید خواهد شد و در ۳۱ استان شکل خواهد گرفت.

در حال حاضر صندوق کارآفرینی امید که ایده شکل‌گیری آن در دولت احمدی نژاد و با عنوان صندوق مهر امام رضا انجام شد تسهیلات قرض الحسنه، تسهیلات خرد به اشتغال و تکمیل و توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط پرداخت می‌کند. اما هدف از این صندوق کمک به توسعه استان‌ها در راستای هدف رشد ۸ درصدی اقتصاد کشور در سال آینده است.

در لایحه بودجه سل ۱۴۰۱ پیش بینی شده که منابع این صندوق از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد دولت در استان‌ها و سود و بهره مالکانه معادن و ۲۰ درصد از اعتبارات قانون استفاده متوازن خواهد بود.

در قانون استفاده متوازن ۳ درصد از کل بودجه کسر و برای توسعه متوازن و عدالت به مناطق محروم و کم برخوردار در نظر گرفته می‌شود.

منابع این صندوق‌ها کمک می‌کند تا طرح‌های عمرانی که در شهرها و استان‌ها به صورت نیمه تمام باقی مانده است به اتمام برسد و دیگر نیاز نیست از خزانه بودجه لازم برای اتمام این طرح‌ها تخصیص پیدا کند.

دولت بعد از بررسی لایحه بودجه در مجلس لایحه تشکیل این صندوق‌ها را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد کرد.

منبع: مهر

ارسال نظر