کد خبر : 1581

«پیام نو» در گفتگو با موسوی چلک اطلاع رسانی درباره کرونا را بررسی کرد؛

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی گفت:اگر خبر قطعی کرونا در قم و در فضای مجازی منتشر نمی شود وزارت بهداشت درباره این ویروس صحبتی نمی کرد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی معتقد است: از همان روزهای اول که کرونا در چین شیوع پیدا کرد، باید برای پیشگیری اطلاع رسانی دقیقی صورت می گرفت تا اعتماد عمومی کم نشده و امنیت روانی مخدوش نشود.

سیدحسن موسوی چلک در گفتگو با «پیام نو»،  با اشاره به اینکه «شیوع بیماری های مختلف اتفاق جدیدی نیست»خاطرنشان کرد: کرونا پدیده ای جهانی است و فقط مختص ایران نیست که با آن دست  و پنجه نرم می کند.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه کرونا اطلاع رسانی شفاف و دقیقی صورت نگرفته است، افزود: ای کاش از همان زمان انتشار ویروس در چین، آگاهی مردم را نسبت به آن افزایش می دادیم.

چلک سکوت مسولان رسمی حوزه سلامت به خصوص مدیران وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در هفته های اول شیوع ویروس را یکی ازاصلی ترین دلایل نگرانی مردم عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به سردرگمی مردم یادآور شد: الان نباید مردم از خود بپرسند که ماسک استفاده کنیم یا نه ؟ اینجور سوالات باید تا کنون حل شده بود. نه اینکه بعد از ابتلاء و حتی مرگ عده ای به دلیل کرونا، وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در گفتگویی بگوید که  ماسک تاثیری روی بیماری کرونا ندارد! در صورتی که در همان مصاحبه می گوید اینقدر ماسک رایگان توزیع می کنیم که داروخانه ها مجبور شوند که قیمت ماسک را پایین بیاورند. این سخنان تناقض آمیز به تشویش افکار عمومی و پریشانی مردم منجر می شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با بیان اینکه در اینگونه مواقع آنقدر باید اطلاع رسانی رسمی شفاف و فراگیر باشد که شایعات بر اصل موضوع غلبه پیدا نکند، خاطرنشان کرد: خبر تایید کرونا در قم ابتدا در فضای مجازی منتشر شد؛ حتی خبر ابتلاء در استان های دیگر هم ابتدا توسط شبکه های مجازی منتشر شد. در صورتی که فضای مجازی مرجع غیر رسمی است و باید وزارت بهداشت به عنوان متولی امر در حوزه بهداشت و درمان این اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد.

موسوی چلک با بیان اینکه طبیعتا یکسری افراد سودجو سوار موج اخبار غیر رسمی می شوند، گفت: واقعیت این است که موج کشندگی بیماری کرونا تنها سه درصد است و جزء بیماریی هایی است که با پیشگیری و مراقبت حل می شود. منتهی وقتی اطلاعات درستی داده نمی شود اینگونه اتفاقات می افتاد که فرد به راحتی شایعات را در فضای مجازی منتشر می کند و گاهی افراد فکر می کنند هرخبری درباره کرونا در فضای مجازی وجود دارد درست است.

این مددکار اجتماعی با اشاره به اینکه اعتماد مردم به مراجع رسمی سلب شده است، تصریح کرد: عملکرد نامناسب دولت و نداشتن سیاست رسانه ای در حوزه بحران باعث شده که مردم به سختی اخبار را باور کنند. به همین دلیل شایسته است که وزارت بهداشت در ساعاتی که صداوسیما برنامه های پرمخاطبی دارند، اطلاعات درست را در اختیار مردم قرار بدهد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه «افرادی که در این شرایط بحرانی، از آب گل آلود ماهی می گیرند بوی از انسانیت و اخلاق نبرده اند» اضافه کرد: در چنین زمان هایی است که شهروندان می توانند نشان دهند در حوزه اخلاق و مسئولیت پذیری در قبال مردم عیارشان چند است.

موسوی چلک با اشاره به اینکه اطلاع رسانی ناصحیح مراجع رسمی و غلبه اخبار فضای مجازی ، هراس و ترس از این ویروس را چند برابر می کند، تاکید کرد: داشتن سیاست راهبری و درست، مستلزم حضور متخصصین در حوزه اطلاع رسانی است. یک پزشک حاذق الزاما مدیر موفقی در حوزه روابط عمومی نیست. مسولان ما باید بپذیرند که روابط عمومی دانش است و باید اطلاع رسانی بیماریهای واگیردار  یا پدیده های زیستی  به گونه ایی باشد که امنیت روانی را مخدوش نکند.

رئیس انجمن مددکاری با بیان اینکه در اینگونه مواقع سیاست های محیط های عمومی باید تابع مقررات یکپارچه وزارت بهداشت باشد، گفت: وقتی وزارت بهداشت مسئولیت خود را به درستی انجام ندهد، مردم دچار سردرگمی می شوند. همانطور که تاکنون نیز اطلاع رسانی دیرهنگام، منفعلانه و ناصحیح ای وزارتخانه بر اضطراب عمومی افزوده است.و عدم امنیت روانی در سطح کشور را دامن زده است.

 

گفتگو:گلاره کلانتری

ارسال نظر