کد خبر : 1677

گزارش «پیام نو» از کمبود ماسک و ژل ضدعفونی کننده

این روزها با گسترش بحران کرونا سعید نمکی وزیربهداشت درمان و آموزش پزشکی به پدیده جالبی تبدیل شده است.

گلاره کلانتری-این روزها با گسترش بحران کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پدیده جالبی تبدیل شده است. اظهارات متناقض و ادعای ناصحیح وی، موجب شده که حتی در اولین روز شروع به کار مجلس بعد ازتعطیلات انتخاباتی انتقادهای تندی علیه وی مطرح شود.

مهم ترین این انتقادها، از سوی احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم بود. وی در اظهارنظری بی سابقه وزیر بهداشت را به دروغگویی متهم کرد و گفت که «بیش از ۲۵۰ نفر در قم در قرنطینه هستندکه از این تعداد روزانه ۱۰ نفر از بین می روند.» به گفته وی تعداد کشته شدگان کرونا در شهر قم ، ۵۰ نفر است.

هرچند طبق  معمول وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی این سخنان را تکذیب کرد و در اظهارنظری مشابه، کیانوش جهانپور سخنگو و ایرج حریرچی معاون کل این وزارتخانه مدعی شدند که تعداد مبتلایان به کرونا ۶۱ نفر است از این تعداد ۱۲ نفر فوت کرده اند.

در قم هیچ امکاناتی وجود ندارد

البته این مقامات تنها این بخش از صحبت های عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که در برگیرنده تعداد افراد مبتلا به کرونا در قم بود را تکذیب کردند و درباره دیگر بخش های  سخنان وی اظهارنظر نکردند. امیرآبادی فراهانی در همین سخنان گفت:  امکانات کافی در قم وجود ندارد و بسته های پیشگیری نیز هنوز به مردم نرسیده است، و در بعضی داروخانه ها نیز ماسک پیدا نمی شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اولین فوتی کرونا ۲۴ بهمن ماه بوده،خاطرنشان کرد: هیچیک از پرستاران لباس مناسب که لباس فضایی معروف است را در اختیار ندارند.  هیچ امکاناتی به پرستاران نمی دهند در حالی که وزیر می‌گوید  ۷ هزار لباس مناسب برای پرستاران فرستاده‌اند و نمی‌دانم این اظهارات صحیح است یا نه. 

وی همچنین با اشاره به اینکه «رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز کرونا گرفته است» افزود: طی ۴۸ ساعت گذشته ۴ متخصص ریه به بیمارستان های قم اعزام شدند، اما آنها شبانه قم را ترک کردند.

ادعای وزیر بهداشت درباره توزیع امکانات

در همین روز سعید نمکی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی از توزیع پک های بهداشتی شامل ماسک و ژل بین خانواده های قمی خبر داد.وی همچنین از توزیع لباس مناسب بین پرستاران خبر داده است.

او یک هفته پیش و بعد از کمبودماسک و ژل های ضدعفونی و شستشوی دست در داروخانه ها و افزایش چندین برابری این اقلام با پاک کردن صورت مساله به حل آن پرداخته و گفته بود که ماسک مانع انتقال ویروس به بدن نمی شود. این درحالی است که در همان مصاحبه تاکید کرده بود که ماسک رایگان بین مردم توزیع می کنند تا بازار سیاه ایجاد نشود.

راستی آزمایی سخنان وزیر

به دنبال این سخنان خبرنگار «پیام نو» طی تماسی با اعضای خانواده دو نفر از علمای قم از آنها پرسید که آیا پک ماسک و ژل ضدعفونی کننده بین آنها توزیع شده است؟ متاسفانه جواب هر دو منفی بود و از توزیع چنین پکی اظهار بی اطلاعی کردند. بنابراین حداقل این دو خانواده سخنان  امیرآبادی فراهانی را تائید می کنند. از سوی دیگر با وجود گذشت چهار روز از سخنان وزیر مبنی بر توزیع رایگان ماسک و اظهارات دیگر مقامات وزارت بهداشت درباره نداشتن کمبود از ماسک خبرنگاران ما در پرسش از ۲ داروخانه  در میدان انقلاب ، یک داروخانه در چهارراه لشگر، دو داروخانه در خیابان مقدس اردبیلی ، چهارراه یمن  ، داروخانه هایی در ظفر و گاندی و همچنین داروخانه ۲۹ فروردین طی روز یکشنبه متاسفانه موفق به تهیه ماسک و ژل ضدعفونی نشدند. تنها داروخانه پالادیوم برای ساعاتی ماسک فیلتردار به قیمت ۳۵ هزار تومان فروخت. این داروخانه هم ژل ضدعفونی کننده نداشت. با این جمع بندی می توان نتیجه گرفته که وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به خصوص شخص وزیر مدام وعده می دهند و در تهیه امکانات لازم ناکارآمد هستند.

 

 

ارسال نظر