کد خبر : 1692

در گفت‌وگو با «پیام نو» مطرح شد:

مینو محرز از نخستین پزشکانی بود که نسبت به شیوع کرونا هشدار داد و از مسولان خواست تا اقدامات همه گیری را برای مقابله با این بیماری به عمل آورند.

مینو محرز از نخستین پزشکانی بود که نسبت به شیوع کرونا هشدار داد و از مسولان خواست تا اقدامات همه گیری را برای مقابله با این بیماری به عمل آورند. او که عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی است از فردای انتخابات و درست از روزی که فوت اولین فرد مبتلا به کرونا در ایران اعلام شد، اطلاع رسانی گسترده درباره شیوع،پیشگیری و درمان کرونا را آغاز کرد. وی تا کنون با انتشار چندین فیلم آموزشی و مصاحبه انتقادی به یکی از مراجع اصلی مورد اعتماد مردم درباره کرونا تبدیل شده است. دکتر محرز به عنوان متخصص بیماریهای عفونی و ریاست مرکز تحقیقات ایدز ایران پیش از شیوع کرونا نیز از مقبولیت عمومی در این حوزه برخوردار بود. اظهارنظر رئیس جمهوری مبنی بر بازگشت اوضاع به روال عادی از روز شنبه، بهانه ای شد تا در گفتگویی با دکتر محرز، آخرین وضعیت مدیریت کرونا را مورد بررسی قرار دهیم.

این متخصص بیماریهای عفونی به خبرنگار «پیام نو» گفت: سخنان رئیس جمهوری درباره کرونا، با انتقادات گسترده مردم مواجه شده است؛ چرا که رفتار روحانی در ماجرای افزایش قیمت بنزین و سقوط هواپیمای را صادقانه نمی بینند.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: به همین دلیل نه تنها آمار و ارقام ارائه شده درباره کرونا را باور نمی کنند بلکه وقتی صحبتی مبنی بر اینکه تا شنبه اوضاع به روال عادی برمی گردد بیان می شود، با واکنش منفی مردم مواجه می شود.

مینو محرز در عین حال یادآور شد: این در حالی است که شیوع ویروس کرونا تحت کنترل ستاد ملی مبارزه با کرونا است و احتمالا سخنان رئیس جمهوری مبتنی بر گزارشهایی است که آن ستاد به ایشان ارائه می کند.

وی با تاکید بر اینکه عضو آن ستاد نیست، افزود: ستاد کرونا که دارای شواهد بیولوژیک است، بصورت لحظه به اطلاعات دسترسی دارد و بهترین مرجع برای ارائه گزارش درباره وضعیت کروناست.

این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم از اهمیت ویژه ای در کنترل کرونا دارد. بخصوص برای افرادی که از مترو و وسایل حمل و نقل و مراکز شلوغ استفاده می کنند، توصیه می کنم از ماسک استفاده کنند. البته رعایت ماسک به تنهایی اکتفا نمی کند و ضرورت دارد که بصورت مداوم دستها شستشو شود. با آب و صابودن باید دستها را شست.

محرز با اشاره به کمبود ماسک ادامه داد: خانم ها در صورتی که ماسک هم پیدا نکردند، کنار روسری خود را دور صورت بپیچند. آقایان هم از پارچه هایی مشابه آن استفاده کنند.

 

خانم ها در صورتی که ماسک هم پیدا نکردند، کنار روسری خود را دور صورت بپیچند. آقایان هم از پارچه هایی مشابه آن استفاده کنند.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در شرایط بحرانی، نبود امکانات باعث یک مقدار وحشتی بین پرسنل پزشکی شده است. به همین دلیل یک مقداری سیاه نمایی می کنند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ادامه داد: این در حالی است که هیچ چیزی مهمتر از حفظ خونسردی و مدیریت بحران نیست. همه فکر می کنند باید ماسک N95  استفاده کننددر حالیکه یک ماسک جراحی و دو عدد گاز استریل کارN95 را می کند.ماسک N95 فقط برای کسی لازم است که بالا سر مریضی می رود که کرونای مثبتی دارد.

هیچ چیزی مهمتر از حفظ خونسردی و مدیریت بحران نیست. همه فکر می کنند باید ماسک N95  استفاده کننددر حالیکه یک ماسک جراحی و دو عدد گاز استریل کارN95 را می کند.ماسک N95 فقط برای کسی لازم است که بالا سر مریضی می رود که کرونای مثبتی دارد.

وی با انتقاد از تعطیلی مدارس گفت: اگر مدارس باز باشد همه در شهرهای خودشان باقی می مانند و به مسافرت نمی رود. هر چه می گوییم در خانه های خود بمانید، همه به شهرهای دیگر هجوم می برند. ما معتقدیم مردم باید خودشان را قرنطینه کنند یعنی اگر کار به خصوصی در بیرون از منزل ندارند خودشان را قرنطینه کنند.

محرز در انتها تاکید کرد: در اولین روزهای اپیدمی ویروس در چین و تایلند،داروهای خوراکی ضد آنفولانزا و ضد ایدز استفاده کردند که موثر هم بود.  داروی کروکین جلوگیری ورود ویروس به سلول هم استفاده می کنند. مرتب کمیته کشوری درمان تشکیل می شود و داروها و درمان ها را بررسی می کنند و بهترین مورد را در اختیار مبتلاها قرار می دهند.

گفتگو:گلاره کلانتری

 

 

 

 

ارسال نظر