کد خبر : 1799

گزارش «پیام نو» از شیوع ویروس بین مقام ها و مسئولان

به فاصله کوتاهی از درگذشت سیدهادی خسروشاهی بدلیل ابتلا به کرونا، سید محمد میرمحمدی از چهره های سیاسی میانه رو نیز با ابتلا به کرونا فوت کرد.

علیرضا شاکر: به فاصله کوتاهی از درگذشت سیدهادی خسروشاهی بدلیل ابتلا به کرونا، سید محمد میرمحمدی از چهره های سیاسی میانه رو نیز با ابتلا به کرونا فوت کرد. هر چند تعداد دیگری از چهره های سیاسی و مدیران اجرایی نیز به کرونا مبتلا شدند ولی تعداد اندکی از آنان فوت کرده اند. علاوه بر این دو شخصیت، محمدعلی رمضانی منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم نیز بعد از چند روز بستری در بیمارستان فوت کرد. هر چند که گفته می شود درگذشت وی نیز بدلیل ابتلا به کروناست اما عکس های منتشره از تشییع جنازه وی علایمی از کرونا را نشان نمی دهد.

پژوهشگری برای تقریب مذهب

خسروشاهی به عنوان یک روحانی محقق و پژوهشگر طی شصت سال حضور در عرصه های مذهبی و علمی در زمینه گفتگوی مذاهب و ارائه تصویری میانه رو از اسلام تلاش بسیاری کرده بود. او در سالهای قبل از انقلاب با چهره هایی همچون امام موسی صدر در ارتباط بود و با حضور در هیات نویسندگان مجله مکتب اسلام با شهید مطهری و دیگر نویسندگان این مجله همکاری می کرد.

وی در ابتدای انقلاب نماینده امام(ره) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و سپس به عنوان ریاست مرکز اسلامی رم عازم ایتالیا شد و مدتی  نیز سکان سفارت جمهوری اسلامی ایران در واتیکان و همچنین برای مدتی نیز نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مصر را عهده دار شد. حضور در این دو مسند موجب ارتباط عمیق وی با واتیکان و اسقف های مسیحی و همچنین الازهر و مراکز علمی اهل تسنن شد. خسورشاهی که به چندین زبان بین المللی آشنایی داشت و در قامت متخصص جنبش های اسلامی منطقه در عرصه بین المللی شناخته می شد. متاسفانه این چهره اهل گفتگو و تعامل با ابتلا به کرونا دارفانی را وداع گفت.

سیاستمدار میانه رو محبوب بین اصلاح طلبان

همانطور که فوت سید محمد میرمحمدی نیز بدلیل ابتلا به کرونا، موجب تاثر و تاسف چهره های سیاسی مختلف کشور از جناح های مختلف را برانگیخت.

میرمحمدی که در دوران مجلس ششم و هفتم نمایندگی مجلس شورای اسلامی را عهده دار بود به دولت اصلاحات کمک شایان توجهی کرد. او در عین حال در سال ۱۳۸۸ با حضور فعال در ستاد تبلیغاتی مهندس موسوی به تبلیغ وی پرداخت.

پدر وی مرحوم سید ابوالفضل میرمحمدی عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود که چند روز قبل فوت کرد مادر او نیز که خواهر مرجع تقلید آیت الله شبیری زنجانی است، بدلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

میرمحمدی علاوه بر این ارتباط فامیلی در دوران ریاست جمهوری آیت الله خامنه ریاست نهاد ریاست جمهوری را عهده دار بود. او همین مسئولیت را در دوران اول ریاست جمهورری مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز ادامه داد و در دوران دوم ریاست جمهوری هاشمی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی بود. وی در سالهای اخیر نیز علاوه بر حضور در هیات امنای برخی سازمان های حکومتی همچنین بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام دارای مسئولیت در بیت رهبری بود. با همه اینها میرمحمدی هیچگاه به عنوان چهره ای افراطی شناخته نشد و همواره تلاش کرد از موقعیت های خود برای کمک به پیشبرد امور بهره ببرد.

 

ارسال نظر