کد خبر : 1805

در گفتگوی«پیام نو»با محمدرضا محبوب فر کارشناس بهداشت محیط بررسی شد؛

این روزها کرونا کانون توجه همه سازمانهای دولتی و غیردولتی شده؛ اما آیا سازمانی به فکر پسماندهای عفونی بیمارستان ها هست یا نه؟!

گلاره کلانتری-این روزها که وزارت بهداشت و درمان از مردم می خواهد در خانه بمانند و ساعات اداری هم کاهش یافته است ، مشکل دیگری به مشکلات موجود اضافه شده است، آنهم انباشت پسماندهای خانگی است. چراکه در خانه ماندن مساوی است با تولید بیشتر زباله! از سوی دیگر با توجه به فراگیر شدن کرونا در سطح کشور، خدمات رسانی کارکنان شهرداری هم در زمینه جمع آوری زباله ها از سطح شهر کاهش یافته است.

اما نکته قابل توجه؛ خطر پسماندهای بیمارستانی است که به مراتب از پسماندهای خانگی خطرناک تر و نگران کننده تر است چرا که همان طور که اشاره شد در روزهای اخیر خدمات شهرداری کاهش داشته است و اگر این پسماندها در سطح شهر رها شوند با توجه به اینکه کرونا ویروس بین 4 الی 21 روز در محیط می ماند، فاجعه کنونی را صد برابر می کند.

به همین دلیل «پیام نو» در گفتگو با محمدرضا محبوب فر جامعه شناس کارشناس عضو انجمن بهداشت محیط ایران درباره اینکه پسماندها را چگونه می توان کاهش داد؟ آیا پسماندها را می شود ضدعفونی کرد؟ صحبت کرده ایم.

عضو انجمن بهداشت محیط ایران با اشاره به اینکه پسماندها حامل ویروس ها و میکروب هایی هستند که برای بهداشت عمومی و فردی شهروندان زیان آورند، گفت: این پسماندها به دلیل وجود مواد عالی نباید در محیط پخش شوند چه بسا خودشان عامل پخش میکروب و ویروس است .

محمدرضا محبوب فر افزود:یکی از بخش های که امکان  دارد کرونا ویروس منتشر شود، بخش پسماند و زباله هایی که توسط شهروندان در منازل، محیط کار و مراکز پزشکی و درمانی تولید می شود؛ عامل گسترش کرونا باشد .اگر این پسماندها به صورت اصولی جمع آوری، بی خطرسازی و دفع نشوند تبعات زیست محیطی خواهد داشت و در کنار این خطر باعث انتشار هر چه بیشتر کووید-19 در محیط روبرو خواهیم شد.

این کارشناس بهداشت محیط در پاسخ به این سوال که آیا قابلیت ضدعفونی کردن پسماند وجود دارد ؟ تصریح کرد: این امکان وجود دارد که در منزل زباله های فساد پذیر و فساد ناپذیر را ضدعفونی کنیم اما به شهروندان توصیه می کنم تا این حد ترس و وحشت نداشته باشند که بخواهند پسماندهای خانگی را ضدعفونی کنند.

وی تاکید کرد: مردم در منازل زباله های بازیافتی و عفونی را از یکدیگر تفکیک کنند؛ زباله ای که احتمال آلودگی به ویروس کرونا وجود دارد را از زباله های خانگی تفکیک کنید. زباله مشکوک را در کیسه های نایلونی در سطل زباله به صورت مجزا بگذارند یا کیسه مذکور را در اختیار ماموران شهرداری قرار بدهند. چرا که در حال حاضر برای تفکیک این زباله ها از هم تدبیری از سوی شهرداری مشاهده نمی شود.

محبوب فر بیان کرد: با توجه به اینکه اکثر بیمارستان های سطح شهر در حال خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند؛ از انجایی که این بیمارستانها در محیط شهری و روباز قرار گرفتند اگر بهداشت فردی،عمومی و به ویژه بهداشت محیط در داخل بیمارستان ها رعایت شده باشد، اطراف بیمارستان نمی گوئیم فاقد آلودگی نیست اما تردد، عبور و مرور افراد در این محل ها مشکلی ندارد.

این جامعه شناس اظهار کرد:در شرایط غیرعادی کنونی به افرادی که خانه هایشان جنب و مجاورت بیمارستان است؛ پیشنهاد می کنم تمام منافذ، درزها و پنجره هایی را بسته نگهدارند تا از آلودگی ویروسی به داخل منزل جلوگیری کنند. اگر این اقدامات را انجام ندهند حدود 5 یا 10 درصد احتمال ابتلاء این افراد به ویروس وجود دارد.

این کارشناس بهداشت محیط خاطر نشان کرد: ستاد مدیریت پسماند و شهرداری چه در تهران و چه در مراکز استان ها صرفا به اطلاع رسانی اکتفا کردند اما درباره مدیریت پسماندهای عفونی خانگی و بیمارستان ها اقدام موثر و عملی شاهد نبودیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه در شرایطی که همه ارگان ها روی این موضوع تمرکز دارند که مردم در خانه بمانند و یا فقط توصیه های بهداشتی را آموزش می دهند، تاکید کرد: هیچارگانی توجهی به پسماندهای بیمارستانی ندارند واین پسماندها خطرناک است.

محمدرضا محبوب فر در پایان اظهار امیدواری کرد : زباله های عفونی مربوط به بیماران کرونایی بی خطر سازی شود تا مشکل زیست محیطی ایجاد نشود. همانقدر که پیشگیری و درمان کووید-19 مهم تلقی می شود؛ شیوه بی خطر سازی و دفع این زباله ها مهم تر است.

 

 

 

 

ارسال نظر