کد خبر : 1951

گزارش «پیام نو» از فروش بی سروصدای املاک بزرگ مقیاس پایتخت

این روزها کشور دچار کروناست؛انتظار می رود تمام ارگان ها در این زمینه به دولت خدمت رسانی کنند.اما شورای شهر به دنبال حراج پایتخت است!

گلاره کلانتری-پس از فروش عمارت اقدسیه اکنون نوبت به ۹ ملک بزرگ مقیاس دیگر رسیده است که بی سروصدا و بدون مشخص شدن قیمت و دلیل فروش به حراج گذاشته شده اند.

 در روزهایی که پایتخت دستخوش بحران کروناست و انتظار می رود شورای شهر و شهرداری تمام وقت به دنبال حل مشکلات مردم در این ماجرا باشند، شهرداری تهران طی لایحه ای دو فوریتی مجوز فروش ۹ ملک بزرگ مقیاس خود را از شورای شهر تهران دریافت کرد. 

فروش بزرگترین چاپخانه خاورمیانه

در لایحه شهرداری تهران نام ۱۱ ملک آمده بود که نهایتا با ابراز مخالفت برخی نمایندگان ساختمان روزنامه اطلاعات  و همچنین ملک ولیعصر بر روی تونل رسالت از این لیست خارج شد. اما مجتمع های دیگری همچون چاپخانه همشهری و شهروند بوستان در این لیست باقی ماندند. چاپخانه رونامه همشهری به عنوان بزرگترین چاپخانه خاورمیانه بیش از ۲۴ هزار متر مربع مساحت دارد و با برخورداری از ماشین آلات و تجهیزات مدرن و پیشرفته، بیش از نیمی از چاپ مطبوعات کشور را انجام می دهد.

مشخصات دیگر املاک 

شهروند پونک (بوستان) واقع در مجتمع بوستان، پس از شهروند آرژانتین، بزرگ‌ترین شهروند تهران است. این شعبه از شهروند خدمات 24 ساعته ارائه می‌‌کند و از بزرگترین فروشگاههای زنجیره ای غرب تهران است.

دیگر املاک این لیست، مجتمع ایستگاهی مولوی، مجتمع دوستان، واگذاری ماده ۱۰۱ پروژه شرکت گاز، پارکینگ ایرانشهر، ملک مجاور دادسرای ناحیه ۴ سابق ، گلستان جنوبی و ملک واقع در خیابان بهارستان است.

ایستگاه مولوی با ۱۱ هزار متر مربع وسعت در خط هفت متروی تهران قرار دارد. مجتمع ایستگاهی این ایستگاه در حالی به فروش گذاشته شد که مجتمع های ایستگاهی شهرداری از منابع درآمدی این سازمان به شمار می آیند که شرکتی با عنوان شرکت مجتمع های ایستگاهی مدیریت آنها را عهده دار است. 

مجتمع فرهنگی ورزشی دوستان در زمینی به مساحت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع و زیربنای یازده هزار و ۵۰۰ متر مربع در هفت طبقه در خیابان توانیر تهران ساخته شده و قرار است خدماتی اعم از استخرسونا،ورش های رزمی،سالن بدنسازی، کافی شاپ،سالن بولینگ، سالن بیلیارد، آمفی تئاتر و رستوران را ارائه دهد.

پارکینگ طبقاتی ایرانشهر با ظرفیت ۱۶۸ خودرو از جمله پارکینگ های تحت اختیار معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است.

ملک مجاور دادسرای ناحیه ۴ سابق یک مجمتع چند طبقه اداری است و دو املاک بزرگ مقیاس دیگر نیز در خیابان های بهارستان و گلستان چهارم پاسداران قرار دارند.

 

کسری بودجه عجیب شهرداری 

با فروش این املاک، مبلغ فروش و تهاتر املاک شهرداری تهران از میزان مصوب در  لایحه بودجه شهرداری تهران در سال ۱۳۹۸ فراتر می رود. از سوی دیگر شهرداری تهران در حال برنامه ریزی برای تعیین تکلیف املاک بزرگ مقیاس شهرداری است؛ با این وجود چرا شهرداری تهران نسبت به فروش این املاک اقدام کرده است؟

برخی از اعضای شورا همچون ابراهیم امینی و محمد سالاری با بیان دلایلی همچون مشخص نشدن قیمت املاک شهرداری تهران با این لایحه مخالفت کردند.

آن طور که حسن رسولی خزانه‌دار شورا گفته است: «از ۴۰۰۰ میلیارد تومان بودجه غیرنقدی شهرداری در سال ۹۸ تنها ۲۰۰ میلیارد تومان محقق شده است» یعنی تنها نیم درصد از بودجه غیرنقدی شهرداری تهران تحقق یافته است. کل بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران ۲۴ هزار و ۱۸۵ میلیارد تومان است. آنطور که از لایحه اخیر بر می آید شهرداری برای جبران کسری بودجه خود به شهر فروشی روی آورده است.

 

ارسال نظر