کد خبر : 1967

معاون تهذیب حوزه های علمیه:

معاونت تهذیب حوزه های علمیه از دولت خواست سهمیه ویژه و سبد غذایی برای اقشار آسیب پذیر در نظر گیرد و مردم هم از شرایط دوران ۸ سال دفاع مقدس الگو گرفته و به یاری یکدیگر و بویژه اقشار پائین تر بپردازند.

به گزارش پیام نو حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی  در مورد نحوه حمایت از مردم در شرایط بحرانی کرونا ابراز داشت: دولت در این شرایط باید به قشر آسیب پذیر جامعه توجه جدی کند و مانند دوران جنگ تحمیلی سهمیه ویژه ای برای آنها تعیین کند و یا کالابرگ به آنها اختصاص دهد تا بتوانند حداقل نیاز غذایی خود را تامین کنند.

        هشدار نسبت به ایجاد کرونای اقتصادی در آینده

او تصریح کرد: الان بسیاری از کارگران حول میادین در انتظار نشسته اند تا شاید کسی آنها را برای کار صدا کند اما در این شرایط، کاری برای آنها نیست یا خیلی از تولیدی ها که کار گروهی ممنوع شده است، کارگران بیکار شده اند، حق و حقوق اینها چه می شود؟ اگر دولت به این معیشت حداقلی توجه نکند در آینده به کرونای بدتری به نام کرونای اقتصادی مبتلا می شویم لذا باید در این زمینه کار جدی تری صورت بگیرد و سبد غذایی و گوشت ماهیانه به اقشار آسیب پذیر داده شود.

معاون تهذیب حوزه های علمیه به تجربه چین در زمینه نظارت بر فضای مجازی اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب هایی که مردم می بینند از طریق اخبار و شایعات کذب و دروغی است که از فضای مجازی پخش می شود و این یک مدیریت قوی و جدی را می طلبد.

        صداوسیما و مسئولین امید واقعی را به جامعه پمپاژ کنند

او با بیان اینکه صداوسیما و مسئولین در مصاحبه ها و گفت وگوهای خود امید واقعی را به جامعه پمپاژ کنند، ابراز کرد: در ماجرای تحویل ماسک به مردم، یکباره گفتند ماسک رایگان به مردم می دهند درحالیکه این خبر واقعیت خارجی نداشت و سبب خدشه دارشدن اعتماد عمومی به رسانه ها و دولت شد که به نظرم مهمترین راهکار، ارتقای کیفیت و شیوه مدیریت دولت نسبت به این مساله است.

ملکی در مورد مدیریت مقابله با کرونا توسط افراد و خانواده ها گفت: بهترین راهکار این است که توصیه هایی از بزرگان و شخصیت های مورد قبول حوزوی و دانشگاهی خطاب به مردم از رسانه ها بویژه صداوسیما پخش شود.

او در خصوص مسئولیت اجتماعی مردم در شرایط کنونی عنوان کرد: ما تجربه ۸ سال جنگ تحمیلی را داریم و الگوهایی که می توانیم برای این شرایط استفاده کنیم ازجمله، اگر فردی در بین اقوام از نظر مالی ضعیف است را تسهیلات و وامی برای او تهیه کنند تا زیر این فشار اقتصادی له نشود، در زمینه خدمات اجتماعی، خیلی از جوانان و بسیجیان و طلاب جوان در بیمارستان ها حاضر می شوند و از بیماران کرونایی پرستاری می کنند که این مساله در جای خود، روحیه صبر و مقاومت و شهادت طلبی را در افراد تقویت خواهد کرد که این می تواند تبدیل به فضای عمومی شود همانگونه که در زمان جنگ تحمیلی شاهد بودیم که ابتدا افراد کمی در جبهه ها حضور می یافتند اما بعد به اندازه ای فضای عمومی به سمت شهادت طلبی و ایثار رفت که رزمندگان به سمت جبهه ها سرازیر شدند.

        روحیه ایثار و ازخودگذشتگی را در جامعه ترویج کنیم

رئیس مرکز تخصصی تفسیر قرآن ادامه داد: در شرایط کنونی هم همه باید وارد فضای شهادت طلبی شوند و اگر توان حضور در بیمارستان ها را ندارند، با یک تماس تلفنی، احوالپرسی کنند درواقع باید فضای جامعه، فضای ایثار و ازخودگذشتگی شود و رسانه ها باید این روحیه را ترویج و به جامعه پمپاژ کنند و پیشنهاد می کنیم که سال ۹۹ به نام سال صبر و ایثار و مقاومت نامگذاری شود.

او شیوع کروناویروس را پدیده ای جهانی دانست و گفت: هنر رسانه باید این باشد که همه آحاد جامعه را پای کار بیاورد و این مساله را تبیین کند که این بیماری، کشوری، و استانی نیست و می توان با ایستادگی و صبر و مقاومت این بحران را پشت سر گذاشت.

        خدماتی که حوزویان به جامعه بحران زده می کنند

ملکی با بیان اینکه ستاد مقابله با کرونا در حوزه تشکیل شده است، عنوان کرد: در حال حاضر بیشترین خدمات در قم را حوزویان ارائه می دهند و بیشترین پرستاری از بیماران کرونایی را طلاب انجام می دهند درحالیکه خانواده های این بیماران حاضر به پرستاری نیستند.

او با بیان اینکه این ستاد، گروه های متعددی را تشکیل داده است، گفت: یک دسته، گروه همراه بیمار هستند که هم خدمات شخصی و هم خدمات مشاوره ای می دهند، دسته دوم، گروه هایی هستند که به خانواده های کرونازده سرکشی می کنند، مشکلات مالی و معنوی آنها را پیگیری و حل می کنند. دسته سوم، گروه شرعی هستند که مساله غسل و کفن و نماز میت و دفن جانباختگان کرونا را برعهده گرفتند که لذا حدود ۶۰۰ نفر به صورت فعال در خط مقدم رسیدگی کار می کنند و خدمات ارائه می کنند.

معاون تهذیب حوزه های علمیه با بیان اینکه ستاد استانی مقابله با کرونا هم در حوزه های علمیه استانها تشکیل شده است، اظهار کرد: در استان ها هم خدماتی که در قم ارائه می شود عینا در استانها در زمینه پرستاری و مشاوره و سرکشی به خانواده های کرونازده تا تغسیل و تجهیز و تدفین جانباختگان کرونا انجام می شود اما متاسفانه این اقدامات دیده نمی شود.

        قم منشا و منتشرکننده ویروس کرونا نیست

او با اشاره به هجمه هایی که در فضای مجازی به قم می شود، گفت: متاسفانه قم را به عنوان منشا ویروس کرونا معرفی کردند درحالیکه این بیماری در قم کشف و تشخیص داده شد و سه الی چهار هفته پیش از این، به گفته پزشکان در برخی شهرهای دیگر از جمله تهران وجود داشته است و درواقع رسانه ها باید شفاف سازی کرده و قم را از این مظلومیت دربیاورند.

ملکی در مورد ادعای برخی افراد که روحانیت و حوزه را مخالف قرنطینه کردن قم معرفی کردند، بیان داشت: این اظهارات درحالی مطرح شده که تمام بزرگان حوزه، اعلام کردند که تابع نظر علمی و پزشکی هستیم و حتی آیت الله العظمی سبحانی اعلام کردند که در زمینه پزشکی و بهداشتی ما مقلّد وزارت بهداشت و پزشکان هستیم.

        انتساب گسترش کرونا به قم خیانت بزرگی به این شهر بود

او انتساب گسترش کرونا به قم را خیانت بزرگی به این شهر دانست و با اشاره به بداخلاقی ها در فضای مجازی نسبت به برخورد با مردم قم گفت: این برخوردها نتیجه پمپاژ همین شایعات و تهمتهایی است که برخی رسانه ها در اخبار خود انجام دادند درحالیکه قم شاهراه ایران است و اکثرا از مسیر قم تردد می کنند.

معاون تهذیب حوزه های علمیه تاکید کرد: من نشر ویروس از قم را قبول ندارم چون پیش از این در تهران و مناطق دیگر وجود داشته اما تشخیص داده نشده است لذا وقتی این مساله بیان نمی شود و برعکس گفته می شود، مردم عکس العمل نشان می دهند و می گویند جلوی خودروی با پلاک قم را بگیرید قطعا فردا هم نسبت به شهر قرمز دوم هم این کار را خواهند کرد.

او در پایان از رسانه ها خواست نسبت به انتشار اخبار صحیح بپردازند و نگذارند قم و روحانیت در مظلومیت باقی بماند و به دروغ منشا این ماجرا شناخته شود.

 

منبع شفقنا

ارسال نظر