کد خبر : 2028

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

یک نماینده مجلس گفت: اگر دور دوم انتخابات مجلس یازدهم 21 شهریورماه برگزار شود، هیات‌رئیسه مجلس و هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها تا زمانی که نمایندگان جدید نیامده‌اند باید به صورت موقت انتخاب شوند. به لحاظ قانونی حتی نماینده‌ای که به دلیل کرونا نتوانسته در زمان آغاز به کار مجلس یازدهم حضور پیدا کند، باید فرصت داشته باشد که ریاست یکی از کمیسیون‌ها و حتی ریاست مجلس را بر عهده گیرد.

به گزارش پیام نو جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد با پیشنهاد وزارت کشور و موافقت شورای نگهبان، 21 شهریورماه 1399 مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود

در همین خصوص حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گفت: تعویق انتخابات ظلم به مردم، نماینده‌ها و کاندیداهای حوزه انتخابیه‌ای است که انتخابات‌شان تا شهریورماه به تعویق می‌افتد. متاسفم که وزارت کشور و شورای نگهبان راحت‌ترین مسیر را انتخاب کردند.

حتی در زمان جنگ هم انتخابات به تعویق نیفتاد

به عقیده او تعویق مرحله دوم انتخابات به بعد از آغاز به کار مجلس شورای اسلامی خلاف قانون اساسی است: در طول تاریخ ایران حتی در زمان جنگ هم انتخابات به تعویق نیفتاده. به یاد دارم که در زمان جنگ وقتی شهرم اسلام‌آباد غرب ویران شده بود، مردم در کوه و کمر و در پناهگاه‌ها رأی می‌دادند و یک روز هم شهرها بدون نماینده نبودند. اما در حال حاضر برای اولین بار دارد این اتفاق رخ می‌دهد.

این نماینده مجلس اعلام کرد: وزارت کشور می‌تواند از طرق دیگری مانند رأی‌گیری به صورت الکترونیکی این مشکل را حل کند.

با تعویق مرحله دوم انتخابات به چهار ماه بعد از آغاز به کار مجلس، حق مردم و نماینده‌ها ضایع می‌شود

فلاحت‌پیشه توضیح داد: مرحله دوم انتخابات مجلس بعد از حدود چهار ماه از شروع به کار مجلس جدید برگزار می‌شود. در حوزه انتخابیه من نیز انتخابات به مرحله دوم کشیده شده، هرچند من جزو کاندیداها نیستم، اما معتقدم حق مردم و نماینده‌های مردم ضایع می‌شود.

بعد از چیدمان هیات‌رئیسه و کمیسیون‌ها مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم برگزار می‌شود

او ادامه داد: در طول چهار ماهی که مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم برگزار می‌شود تمامی سازوکار مدیریتی مجلس چیده می‌شود. چیدمان هیات‌رئیسه مشخص و کمیسیون‌ها و هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها انتخاب می‌شوند. همچنین اعضای بین‌المجالس و گروه‌های دوستی هم انتخاب می‌شوند. در این شرایط نمایندگانی که در مرحله دوم انتخابات به مجلس راه می‌یابند حق انتخاب ندارند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه گفت: نتیجه تصمیم وزارت کشور و شورای نگهبان این است که شهرهایی که تکلیف‌شان در دور دوم روشن می‌شود تا 21 شهریورماه نماینده ندارند. در ثانی نماینده این شهرها زمانی که وارد مجلس می‌شوند بسیاری از فرصت‌ها را از دست داده‌اند؛ از جمله فرصت‌های تخصصی، مدیریتی، مسئولیتی و ماموریتی.

شهرهایی که تکلیف‌شان در دور دوم روشن می‌شود، تا 21 شهریورماه نماینده ندارند. در ثانی نماینده این شهرها زمانی که وارد مجلس می‌شوند بسیاری از فرصت‌ها را از دست داده‌اند.

فلاحت‌پیشه راهکار این مشکل را چنین تشریح کرد: بهترین راه این است که تجدید نظری صورت گیرد و انتخابات در قالب انتخابات الکترونیکی یا هر سازوکار دیگری برگزار شود. چنانچه این اقدام عملیاتی نشد و انتخابات تا 21 شهریورماه به تعویق افتاد، حداقل باید مجلس آینده موظف شود فرصت برای نمایندگانی که در دور دوم انتخاب می‌شوند محفوظ بماند؛ برای مثال نماینده‌ای که دور دوم انتخاب می‌شود بتواند به کمیسیون مربوط به تحصیلاتش برود.

او تاکید کرد: حتی اگر انتخابات هیات‌رئیسه هم برگزار شده باشد، نمایندگانی که دور دوم انتخاب می‌شوند حق اعتراض دارند. هیات‌رئیسه مجلس و هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها تا زمانی که نمایندگان جدید نیامده‌اند باید به صورت موقت انتخاب شوند. به لحاظ قانونی حتی نماینده‌ای که به دلیل کرونا نتوانسته در زمان آغاز به کار مجلس یازدهم حضور پیدا کند، باید فرصت داشته باشد که ریاست یکی از کمیسیون‌ها و حتی ریاست مجلس را بر عهده گیرد.

به لحاظ قانونی حتی نماینده‌ای که به دلیل کرونا نتوانسته در زمان آغاز به کار مجلس یازدهم حضور پیدا کند، باید فرصت داشته باشد که ریاست یکی از کمیسیون‌ها و حتی ریاست مجلس را بر عهده گیرد.

این نماینده مجلس گفت: اگر دور دوم انتخابات مجلس یازدهم 21 شهریورماه برگزار شود، تا زمانی که نمایندگان جدید به مجلس بیایند باید هر گونه منصب و پستی که در مجلس تقسیم شده حتماً موقتی باشد.

 

منبع اعتمادآنلاین

ارسال نظر