کد خبر : 2877

همتی مطرح کرد؛

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در حال تدارک منابع لازم برای پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی به بنگاهها و واحدهای آسیب دیده از کرونا هستیم.

به گزارش پیام نو، عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: در اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا، سیستم بانکی تاکنون بیش از ۳ /۱۹ هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه به خانوارهای یارانه بگیر پرداخت کرده و درحال تدارک منابع لازم جهت اجرای مرحله دوم طرح، و پرداخت تسهیلات ۱۲درصدی به بنگاه‌ها و واحدهای آسیب دیده از کرونا می‌باشیم.

وی ادامه داد: باتوجه به اقبال مردم به حضور در بازار سرمایه،  عرضه سهام شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و تکمیل سهام شناور شرکت‌های بورسی از ضرورت‌های ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و عمق بخشیدن به بازار سرمایه است. در راستاى اجرای ضوابط قانونی کاهش بنگاه‌دارى بانک‌ها، بخشنامه‌ای را در خصوص ضرورت واگذاری سهام شرکت‌های وابسته به بانک‌ها در بورس صادر کردم . نحوه اقدام و عملکرد بانک‌ها، شاخص مهم ارزیابی عملکرد مدیران  بانک‌ها در همراهی با ‌سیاست‌های ‌اقتصادی دولت است.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در خصوص کسری بودجه دولت، ناشى از سقوط شدید قیمت نفت و فرآورده های نفتی، برای چندمین بار تأکید می‌کنم؛ در شرایط حاضر اقتصادی، انتشار اوراق بدهی روش مناسب تری برای تأمین کسری و نیز جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه و تورم است. بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز، برای کمک به دولت و رشد اقتصادکشوراست. دولت با انتشار اوراق بدهی، نه تنها می‌تواند نیازهای خود را پوشش دهد، بلکه به تعمیق بازار بدهی و اصلاح ترازنامه بانک‌ها نیز کمک کرده و ابزار کنترل بهتر تورم را در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد. سطح پایین بدهی‌های دولت نسبت به استاندارهای دنیا، و روند آتی نرخ سود حقیقی و رشد اقتصادی، افق مناسبی در پیش روی دولت برای استفاده از این ابزار قرار داده است.

 

منبع ایلنا

 

ارسال نظر