کد خبر : 2960

همتی در صحن مجلس:

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه تسهیل مبادلات بازرگانی مردم مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی است، بر اهمیت احیای مسکوکات در کشور که باعث احیای پول ملی در مبادلات ارزی می‌شود، تاکید کرد.

به گزارش پیام نو، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در حمایت از لایحه یک فوریتی اصلاح قانون نظام پولی و بانکی کشور، گفت: با توجه به کاهش کارایی پول ملی که در پی تورم مزمن و انباشته ۵ دهه اخیر اتفاق افتاده باعث شده است تا پول ملی به عنوان ریال و اضافش به عنوان دینار نامیده می شود که هیچ کدام در کشور کاربرد ندارند به ویژه دینار که مدت ها است وجود خارجی ندارد.

وی در مورد عدم استفاده از ریال و دینار ادامه داد: هم اکنون عرف اصلی استفاده از پول رایج در جامعه تومان است کما اینکه مردم برای استفاده از چک پول ۵۰ هزار تومانی از آن به عنوان ۵۰ تومان و اسکناس ۱۰ هزار تومانی را ده تومان یاد کرده چرا که چهار صفر آن را حذف می کنند بنابراین ما با قانونمند کردن این مهم به دنبال این هستیم که پول ملی را با عرف جامعه هماهنگ کنیم بنابراین دولت و فوریت آن در مهرماه سال گذشته توسط همین نمایندگان تصویب شد بنابراین انتظار می رود که این لایحه نیز تصویب شود.

همتی با اشاره به هزینه بالای چاپ و امحاء اسکناس تصریح کرد: هم اکنون ۸ میلیارد اسکناس داریم که ۵ میلیارد آن کمتر از ۲ هزار تومان است در حالی که با این تغییر سکه های ۲ تومانی به ۲ هزار قبل و یک تومانی به هزار قبل تغییر پیدا می کند و می توانیم به این روش وارد صحنه شده و پول ملی را به جریان بیاندازیم.

وی افزود: در شرایط کنونی مسکوکات از رده خارج شده که این امر نامطلوبی است چرا که اگر احیا شود استهلاک آن کم است از سوی دیگر ما سالی یک میلیارد اسکناس امحاء می کنیم که هزینه سنگین ۴۰۰ میلیارد تومانی را به همراه دارد.

رئیس بانک مرکزی یادآور شد: افت حیثیت ملی پول کشور بسیار مهم است چرا که هم اکنون در رابطه با پول ملی ریال محاسبه می شود که در قیاس با دلار یا یورو به میزان رقم وحشتناک ۳.۰۰۰۰۰۶ اختلاف دارد، از سوی دیگر سرانه اسکناس در کشور بین سایر کشورها با سرانه ۱۰۹ بالاترین بوده اما برعکس در مورد مسکوکات از سرانه ۲۶ برخوردار هستیم در حالی که حتی کشورهای اروپایی از سرانه سه رقمی برخوردار هستند بنابراین این اقدام به احیای مسکوکات کمک می کند.

وی تاکید کرد: ما مطمئن هستیم حذف صفر از پول ملی هیچ تاثیری در تورم ندارد چرا که تورم در اینجا علت بوده نه معلول در حالی که تغییر در این زمینه معلول است.

همتی افزود: اعمال این تغییر از اولویت های کنونی است چرا که وظیفه بانک مرکزی تسهیل مبادلات بازرگانی مردم است که باید از تغییر نظام پرداخت انجام شود بنابراین بعد از بررسی هایی که از یک سال گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی و در کمیسیون برنامه بودجه به عنوان کمیسیون فرعی انجام شده و به تصویب رسیده است قرار بر این شد تغییر به صورت تدریجی و بعد از آماده سازی امکانات صورت پذیرد تا در پی آن هر دو پول به موازات هم پیش روند تا مردم در پذیرش آسان تر آن هماهنگ باشند و بتوانند درجامعه آن را هضم کنند.

رئیس بانک مرکزی اظهار کرد: تغییر پول ملی شب گذشته مجدد در هیات وزرا بررسی شده و بر ضرورت آن تاکید شد به این صورت که پول ملی به صورت تومان بوده و اضافه اش به صورت قران باشد یعنی یک تومان معادل صد قران باشد از سوی دیگر با پیش بینی کمیسیون اقتصادی تحقق این مهم بین ۲ تا ۵ سال به طول می انجامد.

 

 

منبع ایلنا

ارسال نظر