کد خبر : 3579

سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز

سید رضا اکرمی گفت‌: صبح 14 خرداد من و تعدادی از نماینده‌ها از حدود ساعت 6 به مجلس رسیدیم و پای رادیو منتظر پخش اخبار بودیم که آقای حیاتی با لحنی محزون خبر داغِ بزرگ را به همه ایرانیان اعلام کرد.

به گزارش پیام نو، رحلت امام خمینی(ره) در روز 14 خرداد سال 1368 ایران را عزادار کرد. رحلت امام خمینی(ره) را بسیاری از رسانه‌های دنیا پوشش دادند. در پی رحلت امام خمینی(ره) ایران سیاه‌پوش شد و تصاویر منحصربه‌فردی از مراسم تشییع پیکر بنیانگذار جمهوری اسلامی در آرشیوها باقی ماند. رحلت امام خمینی(ره) یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که یک دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد و همچنان بازخوانی اتفاقات آن روز می‌تواند یادآور یک رویداد کم‌نظیر در تاریخ جمهوری اسلامی باشد.

سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره روز 14 خرداد سال 1368 اظهار داشت: روز 13 خرداد سال 68 به اتفاق آقای ری‌شهری و تنی چند از نمایندگان مجلسِ سوم به بیمارستان رفتیم و تقریبا برای همه ما مسجل شد بنیانگذار انقلاب دعوت حق را لبیک گفته و جان به جان‌آفرین تسلیم کرده‌اند.

این فعال سیاسی در ادامه سخنانش گفت: آن شب بعد از بازگشت به منزل تا صبح، هم اندوهگینِ‌ از دست دادن امام عزیز بودم و هم نگران اینکه مبادا فقدان رهبر کبیر، لطمه‌ای به انقلاب وارد کند. یادم می‌آید، صبح 14 خرداد من و تعدادی از نماینده‌ها از حدود ساعت 6 به مجلس رسیدیم و پای رادیو منتظر پخش اخبار بودیم که آقای حیاتی با لحنی محزون خبر داغِ بزرگ را به همه ایرانیان اعلام کرد.

او همچنین یادآور شد: چند دقیقه بعد از شروع به کار مجلس‌، مرحوم هاشمی رفسنجانی با چهره‌ای غمگین وارد صحن شد و قبل از نشستن بر روی صندلی، صورتش را به دیوار چسباند و به گریه افتاد. من خودم را به آن مرحوم رسانده و گفتم آقای هاشمی! در این لحظات دردناک به ائمه توسل کنید که او از من خواست، در سوگ امام خمینی مداحی کنم. من هم روضهِ وداع امام حسین(ع) با خواهر و اهل بیت(ع) را خواندم که همه نماینده‌ها به گریه افتادند. در واقع این یکی از اولین عزاداری‌ها برای امام خمینی بود که در صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

سید رضا اکرمی در پایان صحبت‌هایش گفت:‌ وقتی آیت‌الله مشکینی رسما خبر رهبری مقام معظم رهبری را اعلام کردند، گویی آب سردی بر آتش دل همه ریخته شد و همه عزاداران خیال‌شان از بابت ادامه مسیر انقلاب اسلامی راحت شد.

 

ارسال نظر