کد خبر : 3855

محمدرضا خباز/ سیاستمدار

بنابراین طبیعی است افرادی که این کار بزرگ را انجام دادند، انتظار دارند بقیه دست‌اندرکاران و کسانی که در کشور - چه در دولت چه در غیر از دولت- مسوولیتی بر عهده دارند، دست آنها را گرفته و کمک کنند؛ نه اینکه به انحای گوناگون درصدد ایجاد ناامیدی و ناتوانی برآیند.

در آزمایش استثنایی کرونا، یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران موفقیت کادر درمانی و پزشکی کشور است؛ به‌طوری که امروز می‌توانیم به عنوان یک افتخار و موفقیت قابل‌قبول و یک حرکت جهادی برای خدمت به جامعه و مردم آن را به دنیا معرفی کنیم. یقینا بلای کرونا استثنایی بود که در این صد سال اخیر حداقل کسی مشابه آن را سراغ ندارد البته بیماری‌های همه‌گیری همچون وبا و طاعون در سال‌های دور در کشور ما و بعضی کشورهای همسایه دیده شده‌ بود ولی بلایی فراگیر که همه جهان را مستاصل کند و همه قدرت‌های مدعی توانمندی را به زانو درآورد، سراغ نداریم.

ایران نیز به عنوان کشوری که در اوج فشارهای خارجی است و همچنین تحت تحریم غیرانسانی و خانمان‌سوز قرار دارد، به‌طوری که هم‌زمان رکود اقتصادی و تورم را از سر می‌گذراند -که این نوع اقتصاد بدترین نوع ممکن است- در شرایط سختی برای مقابله و مدیریت کرونا قرار داشت. از طرفی دیگر اختلاف سلیقه‌های داخلی و حضور عده‌ای که درصدد ضربه زدن به دولت هستند نیز در این شرایط زمانی و مکانی اهمیت کار وزارت بهداشت، درمان و کادر پزشکی و درمانی را دوچندان کرد. ما مثل بقیه دنیا شرایط عادی نداشتیم و شرایط اقتصادی‌مان عادی نبود. در این شرایط عده‌ای در داخل به اختلافات دامن زدند تا قوه مجریه را تضعیف کنند. با این حال وزارت بهداشت و کادر درمانی از جان مایه گذاشتند تا این کشور و مردم را از بحران خانه‌مان‌سوز کرونا نجات دهند که قطعا کار پراهمیتی است و ملت و تاریخ قدردان زحمات این عزیزان خواهند بود.

بنابراین طبیعی است افرادی که این کار بزرگ را انجام دادند، انتظار دارند بقیه دست‌اندرکاران و کسانی که در کشور - چه در دولت چه در غیر از دولت- مسوولیتی بر عهده دارند، دست آنها را گرفته و کمک کنند؛ نه اینکه به انحای گوناگون درصدد ایجاد ناامیدی و ناتوانی برآیند. به عنوان مثال وقتی این کادر درمانی شروع مدیریت کرونا کرد با کمبود دستکش و ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در کشور مواجه بودیم. عده‌ای نیز به احتکار امکانات موجود دست زده‌ بودند؛ با این حال خوشبختانه همه به‌ویژه خود مردم کمک کردند تا از این بحران عبور کنیم.  مجموعه این شرایط سختی که به لحاظ بحران سلامت و اقتصاد با آن درگیر هستیم، باعث می‌شود که وزیر بهداشت انتظاراتی داشته‌ باشد و تلاش کند اگر اختلاف‌نظری هم هست در میدانی دیگر و دور از مدیریت کرونا برطرف و حل و فصل شود تا این اختلافات به جان مردم لطمه‌ای وارد نکند.

این اختلاف‌نظرها هر فردی را در این جایگاه خسته می‌کند و ممکن است مدیر در صحنه احساس کند اگر کناره‌گیری کند به نفع کشور باشد که البته نه ‌تنها به نفع کشور نیست، بلکه در خدمت‌رسانی خلل ایجاد می‌کند و نه تنها مفید نیست بلکه باعث رکود فعالیت‌های موجود می‌شود. بنابراین انتظار داریم از همه کسانی که دستی بر این آتش دارند چه در دولت چه در قوه قضاییه و مقننه و نهادهای زیر نظر رهبری با وزارت بهداشت همراهی کنند. البته در این میان نمی‌توان نادیده گرفت که کشور از اتخاذ برخی تصمیم‌ها به دلیل شرایط بحرانی اقتصادی ناگزیر است.

 

 

ارسال نظر