کد خبر : 4017

بررسی ابعاد تازه ای از زندگی و نحوه قتل قاضی منصوری

براساس گزارش دادستانی بخارست، کالبدشکافی «غلامرضا منصوری»، نشان می‌دهد که «مرگ وی خشونت آمیز و احتمالا در شرایط شتابزده بوده است».

پیام نو/ غلامرضا منصوری، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه در دو دهه اخیر بود که در سال ۹۱ حکم بازداشت ۲۰ روزنامه‌نگار را یک‌شبه صادر و بسیاری از پرونده‌های جنجالی مانند بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران و «دختران خیابان انقلاب» را قضاوت کرده بود و از همان زمان با صدور احکام سنگین برای برخی از فعالان رسانه‌ای و سیاسی نامش برسر زبان ها افتاد.

 اما داستان زندگی او به همین جا ختم نشد تا اینکه در پرونده فساد اکبر طبری؛ به عنوان متهم ردیف نهم بار دیگر تیتر رسانه ها را به خود اختصاص داد.

وی با همکاری حسن نجفی دیگر مفسد اقتصادی که حالا او هم متواری است، در کسوت قاضی وقت اجرایی لواسان، رشوه‌ای 500هزاریورویی دریافت کرده بود اما در زمان برگزاری نخستین دادگاه اکبر طبری، خبر فرار او نیز منتشر شد.  ساعاتی پس از انتشار این خبر وی در یک پیام تصویری اعلام کرد: خروجش از کشور برای درمان بوده است و قطعا به ایران باز می‌گردد. او مدعی شد که چندی پیش از راه زمینی قصد بازگشت به ایران را داشته، اما به دلیل شرایط کرونا و بسته بودن مرزها نتوانسته است برگردد.

از سوی دیگر روز ۲۳ خرداد  سعید منصوری مدعی شد غلامرضا منصوری روز ۲۱ خرداد به سفارت ایران در بخارست برای بازگشت به ایران و حضور در دادگاه مراجعه کرده است

سعید منصوری با عنوان برادرزاده قاضی منصوری گفت: شامگاه ۲۲ خرداد حال قاضی منصوری بد می‌شود و به همراه ماموران سفارت به بیمارستان می‌رود، ولی در بیمارستان توسط پلیس بخارست بازداشت شده است.

آزادی مشروط منصوری در بخارست

 پس از بازداشت وی توسط پلیس محلی و معرفی به مراجع قضایی رومانی، قاضی دادگاه تصمیم گرفت این متهم تا تاریخ ۲۰ تیر ماه تحت شرایط خاصی آزاد باشد. با این شرط که حق خروج از رومانی را نداشته و تحت نظر پلیس به سر می برد. همین آزادی مشروط دلیلی شد برای اینکه دادگاه محلی از دولت ایران درخواست استرداد رسمی منصوری و اسناد مربوط به این متهم را داشته باشد.  گفتنی است در چنین شرایطی استرداد مجرمان در چارچوب مناسبات قضایی انجام می‌شود. به این معنا که کشورها با یکدیگر معاهده‌ای در چارچوب‌های تعریف شده، برقرار می‌کنند تا مشخص شود که تحت چه شرایطی و طبق رعایت چه تشریفاتی و چه مجرمانی قابل استرداد هستند اما چنین معاهده‌ای میان ایران و رومانی وجود ندارد و قطعا از امتیازاتی که این معاهده‌ها در مناسبات قضایی برای کشورها ایجاد می‌کند، بی‌بهره‌ایم .

البته نباید فراموش کرد که سالهاست کشور رومانی هم پیمان با کشور اسرائیل است و نمی توان در این پرونده مبهم این موضوع را لحاظ نکرد.

با توجه به عدم پاسخ دولت آلمان به درخواست ایران برای استرداد منصوری که علاوه بر مسائل سیاسی به علت نبودن توافقنامه استرداد مجرمان بین ایران و کشورهای اروپایی است، این سوال مطرح است که چرا منصوری به رومانی رفت؟ برخی بر این باورند که با توجه به آزادی مشروط قاضی منصوری در رومانی این احتمال مطرح شده که اگر او از دولت رومانی تقاضای پناهندگی کند امکان استردادش دیگر وجود ندارد و او نیز سرنوشتی شبیه به خاوری رییس فراری بانک ملی پیدا می‌کند. این دادگاه همچنین از اداره مهاجرت رومانی و پلیس اینترپل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، شرایط زندان‌ها و همچنین نگهداری متهمان در زندان به ویژه در دوران شیوع کرونا سوالاتی پرسیده است.

فریب مقامات قضایی ایران با روشن گذاشتن تلفن همراه

با این همه پس از انتشار بازداشت قاضی منصوری در بخارست، سخنگوی قوه قضاییه این خبر را تایید کرد و گفت: "وی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور رومانی مراجعه‌ای داشت، اما طوری رفتار کرده بود که استنباط مسئولان سفارتخانه این بود که برای آمدن به ایران عزم و اراده جدی ندارد."

با فرار قاضی منصوری شاید برخی و از همه بیشتر اکبر طبری گمان کردند که این جعبه سیاه دیگر به کشور بازنخواهد گشت و در دادگاه موارد مربوط به فساد او مسکوت می ماند اما در جلسه دوم رسیدگی به اتهامات طبری و هم‌دستانش نماینده دادستان هرگونه همکاری قاضی منصوری و حتی ادعای خروج برای درمان را نیز رد کرد و گفت: او هیچ گواهی پزشکی‌ای به دادسرا ارائه نداده و اگر ادعایی دارد، آن را برابر اصل به سفارت ایران تحویل دهد.

همچنین منصوری مدعی شده بود قبل از ماجرای طبری و بی‌اطلاع از شرایط از کشور خارج شده است که نماینده دادستان گفت: او یک ماه بعد از دستگیری طبری از ایران خارج شد و تلفن خود را در ایران گذاشت! گمان می‌کردیم ایشان ایران است و به وقتش او را احضار خواهیم کرد. حال بر اساس تأیید سخنگوی قوه قضائیه قاضی متواری دستگیر شده و به‌زودی به کشور بازخواهد گشت و باید دید سایر متهمان متواری این پرونده چه زمانی شناسایی و به کشور بازگردانده خواهند شد.

اما پیش بینی نماینده دادستان مبنی بر بازگشت آقای قاضی درست از آب درنیامد و قبل از 10ژوییه که تاریخ بازگشتش به ایران بود جنازه او در هتل دوک بخارست پیدا شد.

قتل یا خودکشی؟

سیدعباس موسوی عصر جمعه ۳۰ خرداد ماه خبر مربوط به درگذشت قاضی منصوری را تایید کرد و گفت: منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام کنند.

این در حالیست که در پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده طبری در یکم تیرماه قهرمانی نماینده دادستان ضمن ابراز تاسف از فوت یکی از متهمان پرونده به نام منصوری اظهار داشت: امیدواریم با پیگیری مقامات ذیربط ایران و مقامات دولت رومانی ابعاد این حادثه دقیقا و سریعا بررسی شود و درباره نحوه و علت فوت نامبرده ، پاسخ روشن و رسمی و قانع کننده به دستگاه قضایی ایران ارائه شود.

اما در ادامه جلسه دادگاه، قاضی بابایی گفت: راجع به فوت متهم ذکر شده، تا این لحظه صحت و سقم موضوع برای دادگاه احراز نشده، در صورت احراز صحت خبر، دادگاه وفق قانون در این خصوص اظهار تصمیم می‌کند.

لطفا مراقب #داروی_نظافت باشید

از عصر جمعه خبر کشته‌شدن قاضی منصوری واکنش های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت یکی از افرادی که در صفحه شخصی خود در توئیتر به این موضوع واکنش نشان داد، حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور بود. او در توئیت خود که بازتاب زیادی بین کاربران داشت و با واکنش‌های مختلفی نیز مواجه شد، نوشت: «به‌نظر می‌رسد پرونده موسوم به طبری دارای ابعادی غیراقتصادی هم هست. بدون وجود شبکه‌هایی فعال در هر سه قوه و چه‌بسا نهادهای دیگر بعید است فسادی شکل بگیرد که یک متهمش در رومانی از دنیا رانده شود. نکند سروته پرونده زده شود. لطفا مراقب #داروی_نظافت باشید. #عدالت #فساد#طبری.»

اشاره آشنا به پرونده سعید امامی با هشتک «داروی نظافت» درحالی درمقابل این پرونده مطرح شد که موضوع قتل‌های زنجیره‌ای و خودکشی سعید امامی را در ذهن تداعی کرد.

مدرک خودکشی را ارائه دهید

علی باقری، معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه نیز در این باره با تاکید بر اینکه ما هنوز اطلاعات درستی از نوع مرگ آقای منصوری نداریم، گفت: پلیس رومانی مرگ او را تایید کرده اما دلیل فوت هنوز مشخص نیست. پلیس رومانی در پاسخ به پلیس اینترپل ایران ادعا کرده که منصوری خودکشی کرده است؛ پلیس کشورمان پیگیری کرده که اولا شما مدارک و مستندات را درباره خودکشی باید به ما ارائه کنید و ثانیا چرا از او به گونه ای محافظت نشده که این اتفاق نیفتد.

 دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اینکه مگر او تحت نظر پلیس اینترپل رومانی نبوده؟ گفت: این سوالی بود که ما از طرف رومانیایی داشتیم که چرا وقتی متهمی در مرحله استرداد است، شما باید به گونه ای از او حفاظت کنید که اتفاقی برای او رخ ندهد و این مسئولیت متوجه آنهاست و ما پیگیر این قضیه هستیم که علت این فوت چیست. طرف رومانیایی درباره ادعایی که مطرح کرده، باید مدارک و مستندات را ارائه دهد و دوم اینکه چرا پلیس و دستگاه قضائی رومانی از او محافظت نکرده اند و آیا قصور و تقصیری متوجه آنها است؟

موکلّم قصد خودکشی نداشت

از سوی دیگر وکیل قاضی منصوری در گفتگویی اعلام کرد که به زعم وی و نیز خانواده قاضی منصوری، موکلّش «آدمی نبود که قصد خودکشی داشته باشد».

امیر حسین نجف‌پورثانی، وکیل قاضی منصوری گفت: روز حادثه حدود ساعت ۱۱ ظهر با یکی از اعضای خانواده گفت وگویی داشته و طبق آخرین گفت وگو حال وی مناسب و مساعد بوده و مشکلی هم در این خصوص نداشته است. من هم تا خبر درگذشت ایشان را شنیدم واتس اپ وی را چک کردم که آخرین بازدید او ساعت ۱۵:۱۵ بود

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه و وکیل وی گمانه زنی ها درباره خودکشی قاضی منصوری را با ابهام رو به رو کرد و عدم انتشار عکس چهره وی توسط مقامات رومانی تردید درباره نحوه مرگ منصوری را تشدید کرد حتی انتشار عکس هایی توسط خبرگزاری میزان ابهامات مطرح شده در فضای مجازی در خصوص سناریو و غیرواقعی بودن مرگ قاضی منصوری را دوچندان کرد.

در گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از محل حادثه تاکنون منتشر شده، غلامرضا منصوری ساعاتی قبل از «خودکشی» به اداره پلیس منطقه یک بخارست برای امضای برگه حضور مراجعه کرده بود و با مأموری درباره امکان تغییر هتل پرسش‌هایی مطرح کرده بود که نشان از تمایل به خودکشی ندارد و همان‌گونه که وکیل او هم پیش از این گفته بود، او قصد بازگشت به ایران و حضور در دادگاه را داشته است. همچنین براساس مطالبی که به نقل از یک خبرنگار رومانیایی منتشر شده، منصوری پس از بازگشت از اداره پلیس با جوانی که به گفته شاهدان عینی «خاورمیانه‌ای» به نظر می‌آمد، ملاقاتی چنددقیقه‌ای داشت و پس از خروج این فرد از هتل، منصوری با کارمند بخش پذیرش هتل تسویه‌حساب کرده بود.

بر اساس اظهارات شاهدان عینی در روز حادثه منصوری کاملا معمولی رفتار می‌کرده که همین رفتارهای پیش از مرگ منصوری سناریوی خودکشی را با چالش جدی مواجهه کرده است. هرچند گفته شده تمامی دوربین‌های هتل دوک محل اقامت منصوری توسط پلیس ضبط شده است و شاید در صورت وجود تصاویر از لحظه مرگ، بسیاری از گره‌ها باز شود؛ البته در این بین برخی رسانه‌ها هم مدعی شده‌اند که دوربین‌ها زمان حادثه خاموش بوده‌اند.

انتشار عکسهایی از قاضی منصوری ابهامات را تشدید کرد

در پاسخ به این ابهامات و گمانه زنی ها وکیل وی در گفتگویی گفت: عکس‌هایی که در فضای مجازی پخش شدند، بیشتر با طعنه و طنز کاربران مواجه بود. اینکه داخل کیسه حمل جسد چیزی به غیر از کالبد یک انسان است. بلافاصله پس از انتشار تصاویر در اینترنت سرچ کردم و عکس‌های بیشتری را با دقت بیشتر بررسی کردم. در یکی از عکس‌ها که کیسه نزدیک به آمبولانس است، کاملاً مشخص است که آنچه حمل می‌شود جسد انسان و یا چیزی شبیه به آن است و نمی‌توان بر اساس تصاویر دیگر این ادعا را کرد که در داخل کیسه جسدی وجود ندارد.

نجف‌پورثانی افزود: عکس‌ها شک‌برانگیز شبهه‌ناک هستند؛ با این حال شاید به این دلیل شبهات قوی‌تر شده‌اند که پلیس رومانی عکسی از چهره پس از فوت آقای منصوری را منتشر و اطلاع‌رسانی دقیق نکرد.

این در حالی است که گفته می‌شود بر اثر پرتاب‌شدن، صورت منصوری احتمالا قابل‌ شناسایی نبوده و نیاز به تست دی‌ان‌ای برای احراز هویت خواهد بود که البته این به شرط تحویل جنازه به ایران است.

نامه دادستانی ایران به دادستانی رومانی

در همین راستا، دادستان کل کشور نیز در پی انتشار خبر مرگ غلامرضا منصوری در کشور رومانی از آگوستین لازار دادستان کل این کشور خواست موضوع را با سرعت و جدیت پیگیری و نتیجه آن را اعلام و گزارش کاملی از موضوع تعقیب و حادثه منجر به مرگ تهیه و از طریق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در بخارست برای ایران ارسال نمایند.

قتل منصوری تایید شد

سرانجام پس از چند روز کش و قوس و گمانه زنی های متعدد درباره قاضی متهم، دادستانی بخارست نتیجه کالبدشکافی «غلامرضا منصوری» را اعلام کرد.

براساس گزارش دادستانی بخارست، کالبدشکافی «غلامرضا منصوری»، نشان می‌دهد که «مرگ وی خشونت آمیز و احتمالا در شرایط شتابزده بوده است».

دادستانی بخارست در ادامه آورده است «مرگ منصوری به دلیل جراحات ناشی از اصابت شی سختی بوده که در حالت طبیعی رخ نداده است.»

با این رای، دادستانی بخارست به گمانه زنی ها درباره زنده بودن و خودکشی قاضی منصوری خاتمه داد اما باید منتظر ماند تا نحوه و علت قتل او بررسی شود.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر