کد خبر : 4025

حسن رسولی/ عضو شورای شهر تهران

مسئولان ارشد کشور در قالب اصول و ادبیات قانونمند حاکم بر حوزه اقتصاد سخن بگویند.

افزایش قیمت ارز در کنار بالا رفتن شاخص تورم قیمت اجناس به‌رغم وجود بحث‌های مختلف ماهیت اقتصادی دارد. اقتصاد خرد و کلان کشور و رفتار اقتصادی فعالان این عرصه به معنای عرضه‌کننده و عموم مردم در جایگاه مصرف‌کننده از قواعد و قوانین علمی حاکم بر حوزه اقتصاد تبعیت می‌کند. ماهیت این شاخص‌ها به طوری نیست که ورای اقدامات اقتصادی، مالی و متاثر از سایر مولفه‌ها از قبیل نرخ رشد نقدینگی، نرخ تشکیل سرمایه، تراز بازرگانی به معنای تعادل یا عدم تعادل در تجارت خارجی، تولید ناخالص داخلی و این قبیل متغیرها تاثیر پذیرد.

در چنین شرایطی رئیس جمهور و رئیس مجلس احتمالا به قصد کاستن از التهاب ناشی از رشد نگران‌کننده سطح عمومی قیمت‌ها به ویژه ارز که بدون شک همچون گذشته بر سایر اجناس و نیازمندی‌های مردم نیز اثرگذار است، در سخنرانی‌های خود مطالبی را مطرح کرده‌اند اما گزاره رئیس جمهور که دلیل وضعیت فعلی را صرفاً به عامل فشار روانی ناشی از محرک‌های خارجی نظیر قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی دانسته نمی‌تواند تحلیل جامعی از ریشه‌های افزایش قیمت در شرایط فعلی باشد. اگرچه عوامل خارجی همچون قطعنامه شورای حکام تاثیرگذار است اما این تاثیر حداقلی است.

از سوی دیگر سخنان دیروز رئیس مجلس نیز اگرچه مستقیما تحلیل تک‌عاملی با هدف کمک به ایجاد آرامش در جامعه نداشت اما رئیس مجلس اطینان داد که مجلس در مقام ناظر بر اداره امور کشور به ویژه قوه مجریه در عرصه اقتصادی از ایفای نقش نظارتی خود کوتاه نخواهد آمد. این گزاره هرچند با ادبیات و سوگیری متفاوتی مطرح شده است اما همانطور که مردم در سال‌های اخیر شاهد بوده‌اند اینگونه سیگنال‌های تسکین‌دهنده حتی در کوتاه‌مدت نیز در جامعه اثربخش نبوده‌اند!

به نظر می‌رسد لازم است سران قوا و مسئولان ارشد کشور با هدف جلوگیری از کاهش اعتماد عمومی ‌و از بین رفتن بیشتر سرمایه اجتماعی در حوزه‌های اقتصادی به‌ویژه در مقوله گرانی، تورم و افزایش قیمت ارز در قالب اصول و ادبیات قانونمند حاکم بر حوزه اقتصاد سخن بگویند چرا که اینگونه سخنان فعلی و عمومی نه تنها در عمل فاقد اثربخشی است بلکه در عوض روز به روز از میزان اعتماد مردم نسبت به گزاره‌های بیان شده از سوی مسئولان کشور می‌کاهد.

همانطور که در مقطعی در گذشته یکی از مسئولان اصلی کشور مشکل قیمت ارز را فردی به نام جمشید بسم‌الله معرفی کرد اما از همان زمان تا کنون افزایش قیمت ارز متاثر از عوامل اصلی حوزه اقتصاد ادامه یافته و فارغ از سرنوشت جمشید بسم‌الله، افزایش‌ها متوقف نشده است. بنابراین عوامل فردی یا خارجی موثر هستند اما دامنه تاثیرگذاری آنها نسبت به فاکتورهای ریشه‌ای اقتصادی به حدی قابل ملاحظه نیست که موضع‌گیری‌هایی در سطح روسای قوا را درباره چنین فاکتورهایی ببینیم.

ارسال نظر