کد خبر : 404

حق شناس: مقصر آلودگی هوا تنها مدیریت شهری نیست

بر روی کاغذی که قانون نام دارد حدود چهارده وزارت خانه و سازمان و نهاد در قبال آلودگی هوا مسئولند اما در عمل مدیریت شهری به تنهایی قدرت و اختیار لازم را برای اعمال مدیریت کنترل آلودگی هوا را ندارد .

محمد جواد حق شناس، رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از سازمان صداوسیما گفت:سازمانى  که خود می داند که در دل مردم جایی ندارد، چشم بسته بر دردها و آلام ملت، بجای تشویق و ترغیب مردم به رعایت فرهنگ ترافیک، کاهش مصرف سوخت و انرژى در روزهای آلوده شهر ، بى توجه به مشکلات و مصیبت های مردم بدنبال فرصت طلبی سیاسی است و آسمان آلودگی هوا را به ریسمان نامگذاری معابر به نام فرهیختگان مظلوم این دیار می بافد تا بگوید مدیریت شهری تهران ناکارامد است. 

متن کامل نطق محمد جواد حق شناس بدین شرح است: 

مردم عزیز تهران

اصحاب محترم رسانه

همکاران گرامی

امسال نیز همچون سالهای گذشته آلودگی هوای شهر تهران و کلانشهر ها، بار دیگر سوء مدیریت های و بی تدبیری های چندین ساله مسئولین را به رخ کشیده است.

اما در حالیکه فضای تنفس و سلامتی زن و مرد و کودک در خطر است صدا و سیما و رسانه هایی که باید وجدان بیدار ملت باشند فرصت را برای بهره برداری های سیاسی غنیمت شمرده و مدیریت شهری را به باد تخریب گرفته اند.

لذا بر خود فرض می دانم نکاتی چند را برای تنویر افکار عمومی مطرح کنم.

آلودگی هوای شهر ها یک شبه بوجود نیآمده است و همه تقصیر ات از آن مدیریت شهری نیست.دلیلهای کاملا روشن وجود دارد .  سوخت بی کیفیت و صنعت خودرو سازی ناتوان و بی خاصیت که هردو در چنبره مافیای قدرت پشت صحنه و تحریم های اقتصادی است از جمله این دلیل ها ست.

شهرداری تهران نه نقشی در واردات سوخت دارد و نه در صنعت خودرو و سیاست گذاری های مربوط به آن دخیل است .

شهرداری تهران مسئول توسعه خطوط مترو و اتوبوسرانی و تاکسیرانی است اما نقشی در تردد روزانه چهار و نیم میلیون خودرو و موتور سیکلت بی کیفیت و بدون رعایت استاندارد و مصرف میلیونها لیتر سوخت بی کیفیت با چند برابر استانداردهای مصرف سوخت در جهان در خودروها و نیروگاه های شهری و کارخانه های بزرگی چون سیمان در جنوب تهران ندارد .

بر روی کاغذی که قانون نام دارد حدود چهارده وزارت خانه و سازمان و نهاد در قبال آلودگی هوا مسئولند اما در عمل مدیریت شهری به تنهایی قدرت و اختیار لازم را برای اعمال مدیریت کنترل آلودگی هوا را ندارد .

واقعیت اینست که حتی دولت نیز چندان در آلودگی امروز هوای تهران مقصر نیست چون قدرت و اختیار لازم را ندارد اما این واقعیت را نمیتوان کتمان کرد که در طی سالها در پرداخت سهم پایتخت نشینی خود کوتاهی کرده است.

دولت باید بپذیرد که نباید هزینه های پایتخت کشور،  با تمرکز صدها وزارتخانه و سازمان و سفارت و کنسولگری و تاسیسات و میلیونها تردد کارمندان ، بدون کوچکترین مشارکت دولت از جیب شهروندان تهرانی پرداخت شود. دولت باید سهم خود را برای هزینهاى که بر دوش ملیونها شهروند تهرانى تحمیل میکند  بپردازد و تا کنون نپرداخنه است.

تامین بخش اصلی بودجه لازم برای توسعه خطوط مترو و نوسازی اتوبوسهای فرسوده به عهده دولت است که در شرایط فعلی اقصادی حتی به قیمت به خطر افتادن سلامتی مردم در اولویت قرار نگرفته و پرداخت نشده و یا واقعا دولت به دلیل فشارهای تحریم توان پرداخت آن را نداشته است از وظایف دولت در برابر شهر تهران بوده است .

از زبان دولت اگر بگویم ، مسئول همه ناکارامدی های این کشورهمانهایی هستند که به جای گام نهادن در مسیر اصلاح و منافع ملی ، برجام را خیانت می دانستند و تدبیر دولت را به هزار و یک زبان به سخره گرفته و با اسرائیل و ترامپ و بن سلمان در پاره کردن برجام همصدا شدند .

همانهایی که بر شجاعت خود در اقتصاد مقاومتی می بالیدند و امروز همه بار اقتصاد مقاومتی و ماجراجوییهای خود را بر دوش فقیرترین اقشار ملت گذاشته و سیاه مست و سرخوش به کسب و کار خود از تحریم مشغولند و بر سر سفره صنعت خودروسازی و بنزین نشسته و از ناکارمدی دولت و مجلس و مدیریت شهری دم میزنند تا شاید آبرویی برای خود در نزد ملت بخرند.

همانهایی که همه امکانات خود را بسیج کرده اند تا به لطف رد صلاحیت ها و کارشکنی ها و تخریب ها شاید بتوانند به هر قیمت اصلاح طلبان را تخطئه کنند و مردم را از آمدن به پای صندوق های رای به نفع خود منصرف و پشیمان کنند غافل از آن که بر شاخه نشسته بن می برند .

سازمانى  که خود می داند که در دل مردم جایی ندارد و فرسنگها از مردم دور افتاده است ، چشم بسته بر دردها و آلام ملت ، بجای تشویق و ترغیب مردم به رعایت فرهنگ ترافیک ، کاهش مصرف سوخت و انرژى در روزهای آلوده شهر ، بى توجه به مشکلات و مصیبت های مردم بدنبال فرصت طلبی سیاسی است و آسمان آلودگی هوا را به ریسمان نامگذاری معابر به نام فرهیختگان مظلوم این دیار می بافد تا بگوید مدیریت شهری تهران ناکارامد است. 

واقعا چرا تغییر نام گذرهایی که به دفعات تکرار شده اند و تغییر آنها از وظایف مسلم مدیریت شهری است و نامگذاری چند کوچه و خیابان بنام سیاستمدارى که پرجمدار مبارزه با استعمار انگلیس بود چون دکتر محمدمصدق ، یا هنرمندانى که مورد ستایش مردم این مرز و بومند چون عزت الله انتظامى، جمشید مشایخی ، على حاتمى و عباس کیارستمی و شاعرانى که عمرشان را براى ماندگارى زبان، و شعر  و ادب فارسى در طبق اخلاص گذاشته اند و در تمامى این سالها حتا سهمى به اندازه نام یک بن بست از دهها هزار گذر این ابر شهر را نداشته اند   و همگی از فرزندان راستین این دیار کهن هستند ، تا این حد باید شما را برآشفته سازد که یک روز با دروغ بزرگ حذف نام عزیز شهیدان از معابر و یک روز با بهانه آلودگی هوا و روز دیگر به بهانه ای دیگر در صدد تخطئه این نامگذاری ها هستید؟

ایران امروزبه شدت نیازمند وحدت و همبستگی و انسجام ملی است .هر آنچه بتواند لبخندی هر چند گذرا بر لبان این مردم بنشاند خدمت است و هر آنچه بر تشتت و ناکامی و ناامیدی مردم اضافه کند ظلم است و ستم .

ایرادی ندارد اگر در میان هزاران خبر بد خبر نامگذاری یک خیابان بنام یک هنرمندى بى ادعا ، شاعر ى عاشق ، سیاستمدارى فرهیخته و عاشق مردم و یا شهیدى گمنام لحظه ای کام مردم را شیرین کند.

دیشب ملت ایران باز هم برای چند هزارمین سال دگر شب یلدا را جشن گرفتند تا بگویند طولانی ترین و تاریک ترین شب ها و سردترین زمستانها روزی به پایان می رسد.

مطمئن باشیم که این تاریکی و این زمستان سرد نیز روزی به پایان خواهد رسید و این ملت بهار خود را به جشن فجر و نوروز پیروز خواهد نشست.  

صبح پس ازیلدایتان مبارک

ارسال نظر