کد خبر : 4074

سخنگوی قوه قضاییه:

سخنگوی قوه قضاییه مطرح کرد: ما در ارتباط با این حادثه مجدانه هم از طریق دوستان در وزارت امور خارجه پیگیر هستیم.

به گزارش پیام نو، غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سئوالی در رابطه با رویکرد قوه قضاییه در مقابل رویکرد دولت رومانی در ماجرای مرگ غلامرضا منصوری، متهم پرونده طبری اظهار کرد: ما در ارتباط با این حادثه مجدانه هم از طریق دوستان در وزارت امور خارجه پیگیر هستیم و هم از ناحیه پلیس بین الملل و اینترپل و هم مکاتبه‌ای که دادستان کل کشور با دادستان کل کشور رومانی انجام داده، پیگیر هستیم. ما مطالبه داریم که این حادثه، ابعاد و زوایای آن برای ما روشن شود که چگونه این حادثه برای یکی از شهروندان ما در کشور رومانی اتفاق افتاده و این مطالبه گری ما را افزون می‌کند به لحاظ اینکه ما به آن دولت و کشور اعلام کرده بودیم این فرد دارای پرونده اتهامی در دستگاه قضایی است و به دادگاه معرفی شده بود و تحت نظارت و مراقبت پلیس آن کشور قرار گرفته بود.

وی بیان کرد: ما ابتدائا مدعی هستیم که برای هیچ یک از شهروندان ما در کشور‌های دیگر نباید چنین اتفاقی رخ دهد و در اینجا، چون اعلام کرده بودیم که این فرد تحت تعقیب است و تحت نظارت پلیس بود، مطالبه گری ما جدی‌تر است و رها نخواهیم کرد و مجدانه پیگیری خواهیم کرد تا ابهامات این موضوع برطرف شود.

اسماعیلی تاکید کرد: تاکنون متاسفانه اطلاعات روشن و مستنداتی در ارتباط با وقوع این حادثه جز آنچه که از ناحیه خبرگزاری‌های خود دولت رومانی است و بیان کوتاهی که از قول دادستان بخارست نقل شده، نداریم. پیگیر هستیم که زوایای موضوع روشن شود و همان گونه که قبلا اعلام کردیم این حادثه در روند دادرسی پرونده چالش و خلایی را ایجاد نمی‌کند؛ چون این پرونده کار مطالعاتی و اطلاعاتی و جمع آوری و بررسی دقیقی در آن انجام شده است.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: زوایای پرونده روشن شده و به پرونده ما آسیب نمی‌رساند؛ اما حادثه‌ای است که نباید از این حادثه عبور کرد و گذشت. این خواست و مطالبه جدی ماست که ما از سه مجرای حوزه دیپلماسی، حوزه پلیس و مکاتبه با قوه قضاییه و دادستانی آنجا داریم، پیگیری می‌کنیم و خواهان این هستیم که اسناد، مدارک و گزارش دقیقی را مرجع قضایی و دادستانی و پلیس رومانی و دستگاه دیپلماسی بدهند که این حادثه چگونه اتفاق افتاده، زمینه‌های آن چه بوده و اصل این حادثه چه اتفاقی رخ داده که منجر به جان باختن آقای منصوری شده است.

اسماعیلی در ادامه و در خصوص سایر متهمان متواری پرونده طبری اذعان کرد: آن‌ها هم تحت رصد و مراقبت هستند و پیگیری‌هایی انجام شده و مکاتباتی از ناحیه پلیس بین الملل برای بازگشت آن‌ها به کشور انجام شده؛ متاسفانه شاهد این هستیم که کشور‌های اروپایی و آمریکایی ادعای حقوق بشر و مبارزه با فساد و پولشویی را دارند، اما وقتی کسانی در کشور‌های دیگر از جمله ایران مرتکب جرم و جنایتی می‌شوند، مامنی برای مجرمان و خلافکاران فراری هستند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تقاضای ما این است که در این زمینه مساعدت و کمک کنند تا این قبیل افراد به کشور بازگردند و مطمئن باشند که این‌ها در یک نظام عادلانه، پرونده‌های آن‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و برابر آنچه در دادگاه با دلایل و مستندات به اثبات برسد در مورد این‌ها حکم لازم صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: در مورد سایر متهمان چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نیز تعدادی از متهمان که در خارج از کشور هستند، پیگیری جدی برای بازگشت آن‌ها به کشور در دستور کار است.

اسماعیلی در ادامه و در خصوص اقدامات قوه قضاییه در تعامل با دولت به منظور شناسایی افرادی که تعهدات ارزی خود را رفع نکرده اند، گفت: ما قبل از اینکه وارد موضوع قضایی این بحث شویم، در این دوره یک ساله مکرر گفته ایم که یکی از وظایف دولت، بانک مرکزی و وزارت صمت این است که در تخصیص ارز بررسی‌های دقیق انجام دهد و در صادرات و واردات به گونه‌ای رفتار کند که ارز و مجوزات قانونی به کسانی داده شود که اطمینان به صحت عمل آن‌ها هست.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: باید هزینه ارتکاب جرم را بالا ببریم و این کار صرفا مجازات پس از وقوع جرم نیست و اگر تضمین لازم برای صادرات و واردات و ارز اخذ شود، تخلفی صورت نمی‌گیرد. باید افراد سودجو مدنظر داشته باشند که طلبکار قوه قضاییه نباشند و بسیاری از پرونده‌ها مربوط به کسانی است که تخلف ارزی انجام داده اند و یکایک متخلفین ارزی را به دادگاه می‌کشانیم و محاکمه می‌کنیم و نسبت به تحصیل اموال اقدامات لازم انجام می‌شود و با تمام توان به استحصال دارایی‌ها و اموال و رفع تعهدات ارزی و ارز حاصل از صادرات رسیدگی میکنیم و به افراد سودجو اجازه نخواهیم داد که با سرمایه‌های عمومی اینگونه رفتار کنند.

وی در خصوص برخورد قوه قضاییه با افراد متخلف بیان کرد: باید دولت و مراجع ذی ربط افراد را معرفی کنند و اسم و میزان تعهدات ارزی یا صادرات و تضامین و مستندات را در اختیار دستگاه قضا قرار دهند و مطمئن باشند که در بخش حقوقی و کیفری پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص موضوع احتکار خاطرنشان کرد: مساله احتکار در ابتدای امر در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است و خارج از مجموعه قوه قضاییه می‌باشد و این سازمان جزو سازمان‌های وابسته به دولت است و متولی برخورد با احتکار است؛ مگر در موارد سازمان یافته و عمده که قوه قضاییه برخورد می‌کند. اما به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کردیم که در هرجا به حمایت دادستان‌ها نیاز داشتند، آمادگی داریم که سازمان تعزیرات حکومتی را در جهت احقاق حقوق و تامین معیشت و رفع دغدغه‌های مردم کمک نماییم و آنچه از ما مطالبه شود، در اجابت خواسته به حق مردم دریغ نخواهیم کرد.

منبع: میزان

 

 

ارسال نظر