کد خبر : 4474

امکان انتقال کرونا از انسان به حیوانات تایید شد

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان گفت: امکان آلوده شدن برخی حیوانات از طریق تماس نزدیک با انسان‌های آلوده وجود دارد و این موضوع به خصوص در مورد گربه‌ها اثبات شده است

به گزارش پیام نو، دکتر بهزاد امیری رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و بر اساس شواهد موجود به نظر می‌رسد ویروس کووید-۱۹ از یک منبع حیوانی پدید آمده است، گفت: داده‌های توالی ژنتیکی نشان می‌دهد که ویروس کووید-۱۹ از خویشاوندان نزدیک ویروس‌های کرونایی است که در جمعیت خفاش Rhinolophus (خفاش نعل اسب) در گردش است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مدارک علمی کافی برای شناسایی منبع ویروس کووید-۱۹ یا توضیح مسیر اصلی انتقال آن به انسان (که ممکن است یک میزبان واسطه باشد) وجود ندارد، تصریح کرد: از سوی دیگر دریافته‌ایم که امکان آلوده شدن برخی حیوانات از طریق تماس نزدیک با انسان‌های آلوده وجود دارد و این موضوع به خصوص در مورد گربه‌ها اثبات شده است در حالی که تاکنون مورد اثبات‌شده‌ای از انتقال ویروس کووید-۱۹ از حیوانات به انسان گزارش نشده است.

امیری با بیان اینکه آزمایش بررسی ویروس کووید-۱۹ در چندین سگ و گربه (گربه خانگی) و یک ببر به دنبال تماس نزدیک با انسان‌های آلوده،- مثبت شده است، افزود: گربه‌ها حساس‌ترین گونه حیوانی برای کووید-۱۹ هستند و می‌توانند به بیماری بالینی مبتلا شوند. همچنین امکان سرایت بیماری کووید-۱۹ از گربه‌ آلوده به سایر گربه‌ها در صورت تماس نزدیک و طولانی بین آنها وجود دارد.  

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سایر گربه‌سانان نظیر شیر و ببر نیز می‌توانند به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شوند.

وی درباره احتمال انتقال ویروس از انسان به سایر گونه‌های جانوری اظهار کرد: به نظر می‌رسد راسوها (Ferrets) نیز مستعد ابتلا به عفونت هستند، اما کمتر به بیماری مبتلا می‌شوند و این در حالی است که در محیط آزمایشگاه راسوهای آلوده به ویروس نیز قادر به انتقال عفونت به سایر راسوها بودند.

امیری با اشاره به اینکه سگ‌ها نیز مستعد ابتلا به عفونت هستند اما کمتر از گربه‌ها و راسوها مبتلا می‌شوند، ادامه داد: امکان آلوده شدن خفاش‌های میوه‌خوار مصری به ویروس کووید-۱۹ در محیط آزمایشگاه اثبات شده اما علائمی از بیماری یا توانایی انتقال موثر عفونت به خفاش‌های دیگر را نشان نداده است. همچنین به نظر می‌رسد طیور و خوک‌ها مستعد ابتلا به عفونت کووید-۱۹ نیستند.

وی افزود: در صورتی که فردی هر نوع علائم بیماری (به خصوص تب و سرفه) را دارد باید از ماسک استفاده و از تماس با حیوانات (اعم از اهلی، خانگی یا وحشی) جدا خوداری کند. همچنین در صورتی که به بیماری مبتلا هستید و حیوان خانگی دارید،  مراقبت و تغذیه حیوان خود را به فرد دیگری که فاقد علائم بیماری است واگذار کنید و در صورت امکان حیوان را به مکان دیگری غیر از محل زندگی خود انتقال دهید. حتی در زمانی که سالم هستید، قبل و بعد از دست زدن به حیوانات، حتما دست خود را با آب و صابون بشویید و تا حد امکان از دستکش یکبارمصرف استفاده کنید.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر جلوگیری از تماس حیوانات خانگی با سایر حیوانات به ویژه سگ‌ها و گربه‌های ولگرد تصریح کرد: دقت کنید از مصرف غذا و آب آلوده توسط حیوانات خانگی جلوگیری شود. توجه کنید که حیوانات خانگی باید به طور منظم، دوره‌ای و مستمر از سوی دامپزشک مورد معاینه قرار گیرند و به محض بروز علائمی دال بر بیماری، تا رفع کلیه علائم و تایید دامپزشک مبنی بر درمان کامل، حیوان بیمار در مکانی مجزا از انسان‌ها و سایر حیوانات نگهداری شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر