کد خبر : 4492

احمدی بیغش در نطق میان دستور:

نماینده شازند گفت: کرونا به احتمال زیاد انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 را تحت الشعاع قرار خواهد داد و حتی شاید مانع برگزاری این انتخابات یا تأخیر در آن شود.

 

به گزارش پیام نو، محمود احمدی بیغش در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه، 15 تیر ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی به واسطه اقدامات غلط در بلندمدت و کوتاه مدت به شکل دردآوری در معرض آسیب های عدیده سیاسی-امنیتی قرار گرفته است، گفت: نخست کشور ایران و مردم وفادار آن به سرزمین و نظام در حال گذران شرایط بسیار ویژه ای بوده و سخت ترین گردنه تاریخی را بعد از 41 سال سپری می کند و وضع موجود که حاصل سه پدیده عملکرد غلط داخلی، نیت و اراده پلید برخی از جریانات داخلی از جناح ها و طیف های مختلف سیاسی و موج سواری قدرت های سلطه طلب خارجی بوده، کشور را دچار بحران های متعددی کرده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: نبود کارآمدی و اقتدار لازم در کنار تنبلی و بی برنامگی در سطوح ملی، وضعیت بغرنجی را برای مردم در عرصه های مختلف پدید آورده است.

وی در ادامه با اشاره به برخی ابرچالش ها عنوان کرد: بحران مسکن و جولان شبکه پرنفوذ دلالی در سیستم های اجرایی و نظارتی در این حوزه، بحران خودرو و احاطه انحصار دو گروه خودروساز و سلطه شبکه مافیایی دلالی در آن، بحران ارز و سیاست های کاملا غلط دستگاه های متولی که شائبه خودعامل بودن دولت بر گرانی ارز را بیش از هر زمان دیگر تشدید می کند از مهم ترین بحران ها است.

احمدی بیغش ادامه داد: همچنین بحران ارزاق و مایحتاج ضروری مردم که با وضع گرانی مشکوک و نامتوازن ممکن است عواقب ناگواری را در سال جاری رقم بزند، بحران سلامت و پیامدهای پیچیده و عمیق آن به خصوص بعد از گسترش کرونا، بحران بی اهمیت شدن قوانین به دلیل ناکارآمدی قوانین و بازدارنده نبودن مجازات ها، گستاخ شدن عده ای مغرض و کینه جو که با آتش زدن منابع، مراتع و جنگل ها محیط زیست کشور را نابود می کنند، دامن گیر کشور است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: بحران قاچاق از نابودی جنگل های شمال گرفته تا قاچاق خاک، حیوان، سوخت، انسان، کالا، ارز و مواد مخدر، بحران های متعدد اجتماعی همچون سست شدن بنیان خانواده و بی میلی و بی رغبتی شدید نسل جوان به موضوع ازدواج.

وی افزود: بحران هویت و بی اعتمادی رو به تصاعدی و از همه بدتر پیامدهای سیاسی و امنیتی ناشی از شیوع ویروس کرونا که به احتمال زیاد بزرگ ترین و حساس ترین رخداد سیاسی کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 را تحت الشعاع قرار خواهد داد و حتی شاید مانع برگزاری این انتخابات یا تأخیر در آن شود.

احمدی بیغش در ادامه با بیان اینکه از این رو یکی از جدی ترین اولویت های مجلس یازدهم باید ورود به موضوع انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده باشد، عنوان کرد: با پیش بینی احتمال های لازم از جمله شرایط خاص کشور به خصوص کرونا، تدابیر لازم برای روش های جایگزین طبق قانون اساسی بیاندیشد در غیر این صورت تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

این نماینده مردم از استان مرکزی در ادامه برای خروج از بن بست های فعلی به بیان ضروریاتی پرداخت و افزود: سیاست خارجی یکی از موضوعات مهم است که نیاز به پوست اندازی گسترده در وزارت خارجه و سفارتخانه ها دارد که ناکارآمدی ها در آن موج می زند.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت اصلاح قانون ریاست جمهوری و شوراها و اعمال روش های جدید گفت: در این دو قانون به منظور ارتقای سطح کیفی نامزدها و مشارکت هوشمندانه نیاز اساسی کشور است و از سوی دیگر با توجه به افزایش لجام گسیخته ناهنجاری های اداری در کشور پیشنهاد می شود سازمان ملی نظارت بر کلیه امور کشور از سوی مجلس تأسیس و تشکیل شود و همچنین مرکز پژوهش ها و دیوان محاسبات که از قدرت و کارایی تنزل یافته ای برخوردار است دچار دگرگونی شده و در سطوح مختلف مورد بازبینی قرار گیرد.

احمدی بیغش با اشاره به حوزه بین الملل بیان داشت: جهان به طرز دردآوری گرفتار ویروسی مرگبار قرار گرفته و همه ملت ها از گذار این بیماری دچار خسارت های سنگین اقتصادی و روان پریشی فردی و گروهی شده اند که تمام دولت ها با خروج مقطعی از سیاست های فراملی تمام تمرکز خود را بر سیاست های فروملی با اولویت کنترل بیماری و مدیریت شرایط سخت اقتصادی و معیشتی گذاشته اند که این موضوع جهان معاصر را در آستانه تحول زیربنایی و تغییر بسیاری از عادات فردی و اجتماعی گذشته قرار داده و در حال تغییر سبک زندگی ملت ها است که پیامدهای گسترده کوتاه مدت و میان مدت را به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم شازند در مجلس ادامه داد: در چنین وضعیت خاصی، برخی قدرت های غربی که خوی انسان کشی در سرشت آنها نهادینه شده است با محوریت آمریکا دچار عبرت نشده و همچنان اصرار بر روش غلط و ظالمانه دارند از این رو شاهد هستیم که بنیانگذار لبریالیسم پوشالی با همفکران داخلی چگونه اهرم فشار بر مردم ایران و محاصره معیشتی را بر هموطنانمان در چنین شرایط سختی تنگ کرده اند.

وی افزود: قدر مسلم یکی از عوامل اصلی نابسامانی فعلی سیاست های غلط در غلط دولتمردانی بوده که با نادیده گرفتن همه دستاوردهای ارزشمند داخلی در عرصه های مختلف با بی تدبیری محض تن به توافقات فاقد پشتوانه حقوقی در سطوح بین المللی داده و ده ها تعهد پرهزینه بر کشور تحمیل کرده اند و به جای پاسخگویی در برابر ملت متأسفانه مدال افتخار بر سینه آنها نصب شد.

احمدی بیغش ادامه داد: حال که کشور به واسطه این بی تدبیری های نابخشودنی، به بدترین شرایط ممکن افتاده این مدال آفرینان بی کفایت سر در زیر برف فرو برده و از شرمساری خود را در عرصه نمایان نمی کنند و ننگین تر از همه این است که جریان فکری پلشت و عقیم شده این جریان برای سرپوش گذاشتن بر این همه خفت و خواری و ضرر و زیانی که طی سال های حکمرانی خود بر کشور و ملت وارد کرده و حال که به دوران یائسگی سیاسی رسیده اند جو را جور دیگری متشنج می کنند و با دادن قلم به دست پیشکسوتان فراموشکار خود علیه رهبر انقلاب قلم فرسایی می کنند در حالی که نمی دانند این روش ها، از سال 76 تا 88 خریدار داشت و دیگر با این روش های مرموز نمی توانند از محضر عدل الهی و شرمساری میان ملت مظلوم ایران خلاصی یابند.

وی افزود: از این رو مجلس یازدهم باید خود را فدای ملت و نظام کند تا حیثیت برباد رفته را از راه منطقی، عقلانیت و سیاست مدبرانه به جوی خشک شده از اعتماد عمومی بازگرداند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به روحانی خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور همانگونه که رهبر معظم انقلاب خطاب به آمریکا فرمودند دوران بزن و دررو گذشت باید به شما بگوییم دوران خراب کن و دررو گذشت و باید بعد از این دوره به ملت بزرگ ایران در پیشگاه دستگاه قضایی پاسخگو باشید.

منبع: خانه ملت

ارسال نظر