کد خبر : 4573

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر اگر بخواهیم یک سناریو برای وضعیت دانش‌آموزان و چگونگی ارائه خدمات آموزشی در مهرماه اعلام کنیم، اشتباه است.

به گزارش پیام نو، «عباس سلطانیان» مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح سه روز در هفته برای سال تحصیلی آینده و مطرح شدن طرح دو روز در هفته از سوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: ما برای سیاست‌گذاری در رابطه با حضور یا عدم حضور دانش آموزان و شیوه‌های آموزشی در وضعیت‌های قرمز یا سفید تابع تصمیمات کلی ستاد مبارزه با کرونا هستیم. 

 

وی خاطرنشان کرد: به تعبیر دیگر اگر وضعیت حضور دانش‌آموزان در بعضی از مناطق کشور وضعیت سفید بوده و شرایط عادی باشد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان، مانند سنوات قبل برنامه‌ریزی خواهد شد، اما با توجه به شرایط حاکم این سناریو خیلی محتمل نیست.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: اگر وضعیت به گونه‌ای باشد که حضور دانش‌آموزان مثل این روزها باشد و ما شرایط اضطرار را داشته باشیم و تراکم و تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های درس به شکلی باشد که نتوانیم همه آنها را در یک کلاس جمع کنیم و ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه حضور دانش‌آموزان با رعایت بهداشتی را بدهد، ما می‌توانیم به شیوه‌های مختلف فکر کنیم.

سطانیان گفت: تعدادی از مدرسه‌های ما کم جمعیت بوده و تراکم بسیار پایینی دارند، در مقابل یک سری مدرسه داریم که پرجمعیت بوده و تراکم بالایی دارند. برای هر کدام از این مدارس متناسب با شرایط آنها برنامه‌ریزی خواهد شد که البته برنامه‌ریزی برای آنها در دست تدوین است. 

وی خاطرنشان کرد: پیش از هرچیزی اولویت ما حفظ سلامت دانش آموزان است تا آنها دچار مخاطره نشوند و برنامه داریم که خدمات آموزشی که حق دانش‌آموز است به آنها ارائه شود، اما اکنون در حال تدوین دستورالعمل‌ها هستیم، ولی نهایی نشده و باید صبر کرد تا این بررسی‌های جامع و کامل توسط همه استان‌ها، معاونت‌های وزارتخانه و شورای عالی آموزش و پرورش انجام شود.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: بعد از این که این بررسی‌ها محقق شد، ما اعلام می‌کنیم که در وضعیت‌های مختلف چگونه مدارس را مدیریت کنیم که هم خیالمان از بابت سلامتی دانش‌آموزان راحت باشد و هم بتوانیم خدمات آموزشی تربیتی را به آنها ارائه کنیم.

سلطانیان در واکنش به اینکه آیا ممکن است در مدارس نیز مانند دانشگاه‌ها بتوانیم آموزش در سال تحصیلی آینده را تا ۹۰ درصد مجازی برگزار کرد تا از این طریق نگرانی‌ها برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه کاسته شود؟ گفت: همانطور که قبلا هم وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است، آموزش و پرورش در رابطه با حضور یا عدم حضور دانش‌آموزان تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است. اکنون هیچ کدام از ما نمی‌دانیم که در یک ماه آینده وضعیت به چه شکلی خواهد شد،  ما نمی‌دانیم در شهریور یا مهر ماه سال آینده وضعیت کشور به لحاظ شیوع کرونا، کنترل یا حتی فراگیرتر شده باشد و در چه وضعیتی قرار خواهد داشت، اما قطعا هر تصمیمی که ستاد مقابله با کرونا بگیرد و به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کند ما متناسب با آن تصمیم می‌گیریم و با در نظر گرفتن اولویت سلامت دانش آموزان به گونه‌ای آموزش و پرورش را مدیریت می‌کنیم که متناسب با شرایط بتوانیم خدمات آموزشی را ارائه کنیم.

او افزود: از دهم اسفندماه مدارس تعطیل شد و آموزش‌های تلویزیونی، مجازی و سایر پیام رسان‌ها به کار گرفته شد و تمام ارکان آموزش و پرورش بسیج شد تا اعلام کنیم آموزش تعطیل شدنی نیست و ما می‌توانیم خدمات خود را به دانش‌آموزان ارائه کنیم؛ حتی در مناطقی از کشور که دانش‌آموزان به اینترنت دسترسی نداشتند، درسنامه، جزوه وسی دی آموزشی داده شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر بخواهیم یک سناریو را اعلام کنیم که از ابتدای سال تحصیلی چگونه رفتار خواهیم کرد اشتباه است، به جهت اینکه تابع شرایط هستیم، اما آموزش و پرورش انعطاف لازم را در برخورد با این شرایط قطعا پیش‌بینی کرده و خواهد داشت.

منبع: ایلنا

 

ارسال نظر