کد خبر : 4586

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران:

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آمار نگران‌کننده تعداد مبتلایان در تهران گفت: شرایط در استان تهران نگران‌کننده و ناپایدار است.

 

به گزارش پیام نو، علیرضا زالی شب گذشته گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد افرادی که در مراکز درمانی استان به عنوان مبتلایان جدید بستری شده‌اند، به ۵۳۴ نفر رسیده که نسبت به روزهای گذشته یکی از بالاترین آمارهای اعلام‌شده است.

 وی افزود: در این مدت ۸۴ بیمار هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری شده‌اند و از کسانی که به بخش‌های بهداشتی و درمانی به شکل سرپایی مراجعه کرده‌اند، ۸.۵ درصد نیاز به بستری داشته‌اند.

 زالی تعداد بیماران ترخیص‌شده را ۴۲۰ نفر عنوان کرد و گفت: این آمار در تهران نشانگر افزایش تعداد مبتلایان است و شرایط در استان تهران کماکان نگران‌کننده، بی ثبات و ناپایدار است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت بیمارستان‌های استان توضیح داد: طبیعتا بیمارستان‌ها در آمادگی کامل به سر می‌برند اما اگر تعداد بیمارانی که نیاز به بستری دارند به شدت زیاد شود، مسلما ظرفیت بیمارستان‌ها با محدودیت روبرو می‌شود.

زالی گفت: تاکنون با تلاش همکاران بخش‌های بهداشتی و درمانی تلاش شده است تا یک توازن منطقی بین میزان ابتلا و ظرفیت بیمارستان‌ها برقرار شود اما با افزایش آمار ممکن است شرایط متفاوت شود.

 وی افزود: در حال حاضر شرایط جدیدی را تجربه می‌کنیم. چون هم تعداد مبتلایان افزایش یافته و هم گروه‌های سنی متفاوتی دچار این بیماری شده‌اند.

 رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: با جلساتی که با معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار شده، پروتکل واحدی برای افزایش استفاده از ظرفیت سایر نهادها طراحی شده است اما کماکان مردم باید هوشیار باشند که هرچقدر هم تعداد تخت‌ها افزایش یابد با یک کمبود نسبی تخت ممکن است مواجه شویم.

 وی با بیان اینکه هنوز آنالیز دقیقی درباره میزان استفاده از ماسک توسط شهروندان انجام نشده است، گفت: همکاران ما در سطح شهر در حال ارزیابی میزان استفاده از ماسک هستند اما مطالعات اولیه حاکی از آن است که پس از پیمان رسمی روز گذشته اقبال بیشتری نسبت به استفاده از ماسک به ویژه در محیط‌های اجتماعی دیده شده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: طبیعتاً این موضوع به همراهی شهروندان مرتبط است و نکته مهم استمرار و ادامه فاصله‌گذاری اجتماعی است.

زالی گفت: در بحث فاصله گذاری اجتماعی اگرچه در روزهای آغازین میزان رعایت به ۶۹ درصد رسیده بود، تدریجاً به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها این میزان به ۱۱ درصد تقلیل یافت.

 وی اضافه کرد: درباره ماسک نیز این راهبرد زمانی نتیجه بخش می‌شود که استفاده از ماسک استمرار یابد و به عنوان یک رفتار عمومی برای کاهش خطر مورد توجه قرار داشته باشد.

زالی تاکید کرد: ما چاره‌ای جز استفاده از ماسک نداریم. چون عدم استفاده از آن می‌تواند به شدت احتمال ابتلا را افزایش دهد.

وی با اشاره به نتایج یک مقاله علمی بین‌المللی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین محل‌های انتقال کرونا مکان‌های مسقف است و با توجه به فصل گرما، یکی از توصیه‌های جدی ما به افراد حضور بیشتر در فضاهای باز نسبت به مکان‌های مسقف است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: البته زدن ‌ماسک، کل مسأله را حل نمی‌کند و حتی ممکن است در افراد یک ایمنی کاذب ایجاد کند. ماسک فقط یک بخش از راهبرد حفاظتی در برابر ویروس است. بنابراین علاوه بر زدن ماسک، شستشوی دست‌ها و اجتناب از تماس با افراد مبتلا و جلوگیری از حضور افراد آلوده و افراد دارای علائمی همچون سرفه و تنگی نفس در اجتماع همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: فارس

ارسال نظر