کد خبر : 4598

نمایندگان دور اولی با مشکلات کشور آشنا نیستند | ۲۷ میلیارد دلار ارز برگشت داده نشده است

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری به ادعاها درباره انفجار نیروگاه نطنز و قرارداد ایران و چین پاسخ داد و اعلام کرد که درباره سند همکاری ۲۵ ساله با چین هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد.

به گزارش پیام نو، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی با رسانه‌ها در پاسخ به پرسشی درباره قرارداد ۲۵ ساله با دولت چین اظهار کرد: در این زمینه هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد و در سفر گذشته وزیر امور خارجه به چین هم مطرح شده بود و در دیدار رییس جمهوری این کشور با رهبری نیز این موضوع طرح شده بود و هر زمان که توافقی در این زمینه به دست آید، همان زمان هم اعلام می‌شود.

تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم

وی افزود: اساساً تقسیم بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد و جمهوری اسلامی اساسا در این زمینه خود را محدود نمی‌کند و آماده همکاری با همه کشورهاست و محدودیت ما در این زمینه محدود به رژیم صهیونیستی و تحریم‌گران است.

سخنگوی دولت گفت: حاضریم با هر کشوری که حاضر به مشارکت بلندمدت و در راستای اعتماد متقابل هستند این تجربه را تکرار و تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم.

حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد

ربیعی در پاسخ به پرسش دیگر درباره ادعای برخی رسانه‌های خارجی در زمینه دست داشتن رژیم صهیونیستی در انفجار نطنز، تاکید کرد: فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است.

وی افزود: خوشبختانه این حادثه هیچ تلفات جانی نداشته و تشعشعات رادیواکتیو هم نداشته و تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد.

سخنگوی دولت گفت: قطعاً ما اگر به جمع‌بندی برسیم که دخالتی خارجی در این حادثه وجود داشته است به آن پاسخ متناسب را خواهیم داد.

موضع دولت درباره سوال از رییس جمهور

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره موضع دولت درباره طرح سوال از رییس جمهوری تاکید کرد: از نخستین روزهایی که مجلس یازدهم تشکیل شد بنای دولت بر همکاری با این مجلس است و دست همکاری برای حل مشکلات مردم از سوی دولت به سمت مجلس دراز شده است. عبور از بحرانهای خارجی و اقتصادی و اجتماعی قطعاً با تعامل همه قوا محقق می‌شود و اگر همکاری مسئولانه همه قوا نباشد راه به جایی نخواهیم برد. تجربه نشان داده هرجا که قوا هماهنگ نبوده‌اند، ضربه آن را مردم خورده‌اند و برای جامعه ضررآفرین بوده است.

وی افزود: لازم است همه ما با حساسیت بیشتری در کلام خود و اقدام‌مان بیندیشیم تا نگرانی مردم کم شود و همکاری‌ها بین قوا افزایش یابد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: سوال از وزیر و رئیس جمهوری حق همه نمایندگان است اما استفاده از این حق با عنایت به همه ملاحظات دیگری که در این زمینه مطرح است، به نفع ملت و کشور خواهد بود. ما نگرانیم که این سوال که در ماه‌های نخست مجلس یازدهم و عدم آشنایی بسیاری از نمایندگان دوره ‌اولی با مشکلات کشور مطرح می‌شود به جای اینکه به پیشبرد امور کشور بینجامد و نتیجه بخش یا امیدبخش باشد بیشتر عکس این تصور است.

ربیعی تصریح کرد: در غالب این سوالات چشم‌اندازی برای حل مشکلات کشور و مردم و همراهی برای اداره کشور نمی‌بینم. اگر پیش از اینکه این موارد به عنوان سوال از رییس جمهوری مطرح شود، در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و از طریق توضیح وزرا پیش رود نتیجه‌بخش‌تر است.

تصمیمات ارزی دولت

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که صبح امروز برگزار شد، گفت: مباحثی در مورد تامین ارز و پایین آوردن قیمت ارز و فراوان شدن ارز در اختیار دولت مطرح شد. ما حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز داریم که باید از سال ۹۷ تاکنون برگشت داده می شد که برگشت داده نشده است. براساس ابلاغیه سازمان توسعه تجارت، همین طور که قدردانی و تشکر می کنیم از صادرکنندگانی که نسبت به بازگشت به موقع ارز اقدام کردند و قرار شد تمهیدات تشویقی برایشان صورت گیرد، افرادی که اقدام نکردند تا پایان تیرماه ۹۹ کارت بازرگانی شان ابطال می شود.

ربیعی اضافه کرد: البته تصمیم گرفتیم واحدهای تولیدی مستثنا باشند به دلیل اینکه تولید نخوابد و این اقدام مشمول اشخاص است که هیچ بازپرداختی از بابت ارز حاصل از صادرات خود تاکنون نداشتند. یعنی حد بازگشت آنها چیزی نزدیک به صفر است‌. براساس هماهنگی انجام شده میان بانک مرکزی و وزارت صمت، کمیته نظارت بر تخصیص ارز جلسات خود را با حضور نمایندگان قوه قضاییه و دادستانی کل کشور تشکیل خواهند داد و صادرکنندگان دعوت خواهند شد و شیوه برگرداندن پول مشخص خواهد شد.

ممنوعیت در شهرهای قرمز

ربیعی افزود: ستاد ملی کرونا برای مشاغل گروه سه و چهار که قبلاً تعریف شد، در شهرهای قرمز مجدد ممنوعیت های را اعمال کرده است و در تهران هم براساس پیشنهاد ستاد تهران، در مورد برخی از مشاغل تصمیم گیری خواهد شد. مسئولیت اماکن و محیط های عمومی مانند پاساژها با مدیران مجموعه هاست و در صورت تخلف، با نظر بازرسی وزارت بهداشت به مدت یک هفته در ابتدا تعطیل خواهند شد و باید اصلاح کنند.‌ ما هیچ پیش بینی برای زمان اتمام کرونا چشم انداز نزدیکی نداریم‌. هیچ دارو و درمان مستقیمی نیز وجود ندارد. راه و کار بزرگ در مقابله با کرونا ماسک و فاصله فیزیکی است.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور هم دستور دادند هم اقدامات لازم قسط دوم برداشت از صندوق توسعه ملی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شود و هم تمام مطالبات پرستاران باید امسال پرداخت شود و این دستور به رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است. همینطور در زمینه استخدام هایی که باید صورت گیرد، به هر حال ما باید برای شرایط آینده آماده باشیم.

منبع: مهر

ارسال نظر