کد خبر : 486

بیماری «ای‌بی» یک نوع بیماری پوستی تاولی در پوست و غشای مخاطی است که معمولا به دو صورت بروز پیدا می‌کند،در دسته اول افراد به صورت مادر زادی به این بیماری مبتلا می‌شوند و دسته دیگر در بدو تولد دچار این بیماری می‌شوند.

بیماری «ای‌بی» یک نوع بیماری پوستی تاولی در پوست و غشای مخاطی است که معمولا به دو صورت بروز پیدا می‌کند،در دسته اول افراد به صورت مادر زادی به این بیماری مبتلا می‌شوند و دسته دیگر در بدو تولد دچار این بیماری می‌شوند.

به گزراش «پیام نو»، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو  درباره تامین پانسمان میپلکس برای بیماران ای بی گفت: اولین محموله میپلکس به کشور رسید، البته پیش از این هم بیماران ما با مشکل کمبود پانسمان مواجه نبودند. منتها در یک مقطع زمانی که ارسال پانسمان‌ها را یک‌باره و بدون پیش‌بینی قطع کردند، ما و بیمارانمان دچار مشکلاتی شدیم. در آن زمان تامین میپلکس با مشکل مواجه شد اما، الان واردات میپلکس به طور مرتب صورت خواهد گرفت. 

شانه‌ساز در رابطه با مشکلات توزیع داروهای داخلی و نشان‌دار شدن اعتبارات داروئی بیان کرد: نشان‌دار کردن اعتبارات در حال انجام است، اما ما در توزیع داروها الگوی یک‌ دوازدهم را پیش گرفته‌ایم، به این معنا که یک دوازدهم داروهای وارداتی وارد بازار دارویی می‌شود، به عبارتی ما داروها را به مقدار زیاد وارد می‌کنیم و شرایط ایجاب می‌کند که دپوی دارو داشته باشیم. بنابراین اینکه توزیع بی‌برنامه صورت گیرد، عمل سنجیده‌ای نیست. 

به گفته شانه‌ساز انگیزه اقتصادی شرکت‌های دارویی، این است که سرعت واردات و فروش‌شان بالا رود. آنها می‌خواهند اقلامشان فروخته شود تا سریع‌تر به پولشان برسند، اما وزارت بهداشت الگویی را پیش می‌گیرد که سبب تامین مرتب و مداوم دارو شود. ما باید بازار را مدیریت کنیم و پاسخگوی تامین نیاز کشور باشیم. 

رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهارات بیماران خاص در ارتباط با عدم دسترسی به دارو گفت: سازمان غذا و دارو هم‌اکنون توزیع داروهای این بیماران را انجام می‌دهد، اما توزیع این دارو‌ها بی‌حساب و کتاب صورت نخواهد گرفت. 

اگر بیماران برند دارویی خاصی را مطالبه نکنند، همه داروها موجود است

شانه‌ساز در واکنش به اظهارات بیماران تالاسمی و انجمن این بیماران مبنی بر اینکه داروهای آهن‌زدا مانند دفروکسامینِ به دستشان نمی‌رسد، گفت: اینطور نیست، تمام داروهای آهن‌زدای تالاسمی موجود هستند. 

وی در واکنش به این سوال که ما از ۱۴۹۰ (مرکز پاسخگویی و اعلام موجودی داروهای در کشور) استعلام کرده‌ایم و آنها درباره این دارو اعلام عدم موجودی کردند، گفت: الان در موجودی ما دفروزیراکس و دفروکسامین وجود دارد. ممکن است افراد تولیدات داروئی برند دیگری را بخواهند، چون ممکن است، یک زمان بیماری،  داروی خاصی را بخواهد و زمانی دیگر، دارویی از برند دیگری را بخواهد و این دو با هم تفاوت دارند. 

مگر شرکت‌های پخش، چند بار با واسطه‌گری ما می‌‌توانند دارو توزیع کنند

شانه‌ساز در پاسخ به این پرسش که دفروکسامین تولید داخل است، چرا بیماران امکان دریافت این دارو را نباید داشته باشند؟ اظهار کرد: این اتفاق موضوع دیگری است. این دارو در کشور هست، ولی بیمار یا داروخانه نمی‌تواند آن را بخرند، چراکه مشکل نقدینگی باید حل بشود. 

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که با توجه به تعهد وزارت بهداشت به بیماران خاص، آیا نباید بیمارانی که زندگی و سلامتی آنها وابسته به دارو و خدمات پزشکی است، در اولویتی پیش‌تر از چرخه‌ی نقدینگی قرار بگیرند؟ گفت: سازمان غذا و دارو چه کاری می‌تواند کند؟ سازمان باید دارو را وارد کند تا به توزیع برساند. به هر دلیلی داروخانه پول ندارد به شرکت پخش بدهد و این مشکلات ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو  تاکید کرد شرکت پخش دارو، یک بار یا  در نهایت سه بار، با واسطه‌گری ما، به مراکز دارو می‌دهد، اما وقتی پول توزیع دارو به آ‌نها بازنگردد، منطقا توزیع را قطع می‌کنند. 

نمی‌پذیرم به دلیل کمبود دارو، بیماران فوت شده باشند 

رئیس سازمان غذا و دارو  گفت: به‌ هرحال اگر شرکتی بدون دلیلِ موجّهی اقدام به توقف توزیع دارو کند، حتما با او برخورد می‌شود. 

وی در واکنش به اظهارات انجمن‌ بیماران تالاسمی مبنی بر فوت تعدادی از بیماران به دلیل کمبود دارو و اینکه در صورت تداوم عدم دسترسی به دارو مرگ و میر بین بیماران افزایش پیدا می‌کند؟ گفت: من این حرف را قبول ندارم. این حرف درست نیست. یک مقاطعی داروخانه‌ها با مشکل روبرو می‌شوند، اما به معنا نیست که دارو به بیمار نمی‌رسد، این حرف درست نیست. 

منبع:ایلنا

 

ارسال نظر