کد خبر : 4953

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی/ نماینده پیشین مجلس

با مجلس عجولی طرفیم و نمایندگان اقداماتی می‌کنند که سوژه رسانه‌ها می‌شود.

با مجلس عجولی طرفیم. نمایندگان اقداماتی می‌کنند که سوژه رسانه‌ها می شود. اصلا جایگاه مجلس آن نیست که دولت را مکلف به انجام کاری کند. اصل 75 قانون اساسی چنین اجازه ای را به مجلس نمی دهد. می گویند «بسته اقتصادی برای دولت بار مالی ندارد»، مگر چنین چیزی امکان دارد.

طول هر دوره مجلس 4 سال است اما آقای قالیباف می خواهد برنامه اقتصادی 6 ساله تدوین کند. آقای قالیباف بداند که چهار سال فرصت حضور در مجلس را دارد بنابراین برنامه هایش را هم باید چهار ساله بنویسد، بعد نگوید «نگذاشتند کار کنم».

در تمام دنیا پارلمانی موفق است که لایحه بیشتری تصویب کرده باشد. پارلمانی که زیاد طرح تصویب کند، نمره منفی می گیرد اما آقای قالیباف دارد مجلس را به سمت طرح محوری می برد به جای لایحه محوری که کاملا سیاست اشتباهی است. مجلس طرح محور، مجلس مداخله گر است، مجلسی است که سیاست را به هم می زند. اگر این دوستان سیستم ارزیابی اتحادیه بین المجالس جهانی را نگاه کنند، متوجه این مسئله می شوند. پارلمان محل صدور مجوز، کنترل کننده و ناظر است والسلام.

دوستان حرفه ای همچون آقایان زاکانی، حاجی بابایی و پژمانفر از ضعف آقای قالیباف دارند نهایت استفاده را می برند. آقای قالیباف برای تداوم ریاستش در سال دوم مجلس می خواهد محبوب القلوب باشد، این هزینه های زیادی را به او تحمیل می کند. دوستان این قضیه را متوجه شدند و به آقای قالیباف حمله می کنند، آقای قالیباف هم برای اینکه صدای مخالفی در نیاید امتیاز می دهد.

آقای قالیباف باید قاطعیت بیشتری برای اداره مجلس از خود نشان دهد. تندروترین افراد در مجلس نهم حضور داشتند، همین آقایان زاکانی، پژمانفر و حاجی دلیگانی آن زمان هم در مجلس حضور داشتند چه طور آقای لاریجانی توانست اینها را کنترل کند.

آقای قالیباف در نطق ها و صحبت هایش در صحن حرف هایی می زند که خارج از حدود اختیارات رئیس مجلس است. رئیس مجلس نمی تواند به حاکمیت و سایر قوا حکم حکومتی دهد. صدور حکم حکومتی فقط در حوزه اختیارات رهبری است. 

البته آقای قالیباف جای خود، تسلط هیأت رئیسه به آیین نامه داخلی، قانون اساسی، سند چشم انداز، قانون برنامه توسعه و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری خیلی ضعیف است. آنها با عجله کاری خطاهایی می کنند که جای تعجب دارد و نهایتا هم به تیر برق خواهند زد. 

آقای لاریجانی مشغول استراحت و مطالعه است و کار خاصی انجام نمی دهد.

بعید می دانم آقای لاریجانی تصمیم جدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 گرفته باشد، اگر تصمیمی داشت ما مطلع می شدیم. اینکه ما بی اطلاعیم یعنی تصمیمش جدی نیست.

منبع: نامه‌نیوز

ارسال نظر