کد خبر : 5013

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

به طور معمول افراد باید تا ۱۴ روز بعد از بروز علایم شان در قرنطینه خانگی باشند چرا که بیماری از طریق ذرات تنفسی و تماس نزدیک تا حدود ۱۴ روز قابل انتقال است و حتی در بیماران با علایم شدید امکان دارد تا ۲۰ روز هم ناقل ویروس باشند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: افراد دارای علایم کووید-۱۹ باید تا ۱۴ روز بعد از مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونا در قرنطینه باشند

ابراهیم قادری دیروز  در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که فرد بهبود یافته از کرونا تا چه زمانی می‌تواند ناقل باشد، اظهار کرد: شدت و مدت زمان انتقال ویروس کووید۱۹ بر حسب شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

 وی افزود: به طور معمول افراد باید تا ۱۴ روز بعد از بروز علایم شان در قرنطینه خانگی باشند چرا که بیماری از طریق ذرات تنفسی و تماس نزدیک تا حدود ۱۴ روز قابل انتقال است و حتی در بیماران با علایم شدید امکان دارد تا ۲۰ روز هم ناقل ویروس باشند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: در صورتی که فرد با وجود علائم خفیف نیاز به بستری کردن نداشت و به سرعت بهبود یابد، معمولاً  تا ۱۰ روز بعد از شروع علایم به شرط نداشتن علائم در حداقل سه روز اخیر، می‌تواند به محل کار رود.

قادری خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افرادی که مدت زمان قرنطینگی آن‌ها تمام می‌شود بازهم حتماً از ماسک استفاده کنند به خصوص زمانی که به اماکن عمومی می‌روند حتماً آن را جدی بگیرند تا باعث انتقال بیماری نشوند چون امکان دارد هنوز ناقل ویروس باشند و یا حتی امکان آلودگی مجدد خودشان هم‌وجود دارد.

به گفته وی متأسفانه بسیاری از افراد بعد از کاهش علایم به سرعت از خانه خارج شده و در محل کار یا دورهمی ها و سایر اماکن حاضر می‌شوند، اما باید دانست که این کار تنها باعث طولانی‌تر شده زنجیره انتقال ویروس خواهد شد و می‌تواند افراد دیگر را به بیماری مبتلا سازد. 

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر