کد خبر : 5068

نگاهی به قرارداد ۲۵ساله ایران وچین؛

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بابیان اینکه رابطه چین وایران برای آمریکا گران تمام می‌شود، گفت: غربی‌ها احساس می‌کنند ایران با این قرارداد، مواضع را تغییر خواهدکرد.

به گزارش پیام نو، فدا حسین مالکی با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران ارتباط نزدیک تجاری، اقتصادی و سیاسی با کشورهای همسایه و منطقه است، گفت: در برخی از دولت ها این ارتباطات پر رنگ و در برخی دیگر، کم رنگ بوده است.

وی درباره ارتباط با چین اظهار کرد: چین یک کشور قدرتمند اقتصادی است که حدود ۹۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و به همین جهت از طریق سیستان و بلوچستان و چابهار به دریای آزاد ارتباط دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چین در آینده ای نزدیک به عنوان قدرت اقتصادی دنیا مطرح خواهد شد، عنوان کرد: چینی ها معادلات آمریکایی ها را بر هم می زنند و تبدیل به یک قدرت جهانی می شود و این موضوع برای جمهوری اسلامی ایران فوق العاده مهم است.

وی افزود: نکته ای که کم تر مطرح شده این است که باید ببینیم جمهوری اسلامی ایران از نگاه چین چه تعریفی دارد و این اهمیت بسیار زیادی دارد. ایران موقعیت ممتازی در منطقه دارد و این موضوع اهمیت زیادی برای چینی ها دارد و این توازن به صورت خودکار برقرار است.

فدا حسین مالکی با اشاره به خاطره ای از دوران سفارت خود در افغانستان اشاره کرد: به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل حضور داشتم که با پیشنهاد چین و حمایت روسیه و هند، چابهار به عنوان منطقه ویژه در سطح جهانی معرفی شد. نماینده چین اعلام کرد این کار باعث شد چین هزار کیلومتر به آب های بین المللی نزدیک تر شود. این مسئله نشان از اهمیت ایران برای کشور چین دارد.

وی به شانتاژ خبری رسانه ها و مقامات غربی اشاره و اظهار کرد: این اقدامات امری طبیعی برای ایرانیان است و انتظار از آمریکایی ها جز این نیست زیرا برای آمریکایی ها خیلی گران تمام می شود که چین و ایران یک حلقه اتصال سیاسی و اقتصادی داشته باشند و این وضعیت برای اروپایی ها نیز صدق می کند و آن‌ ها احساس می کنند ایران با این قرداد، می تواند خیلی از معادلات آن‌ ها را بر هم بزند و قطعاً مواضع غربی ها پس از قرارداد با چین تغییر خواهد کرد.

منبع:رادیو گفت‌وگو 

 

ارسال نظر