کد خبر : 5127

مدیر عامل یک شرکت دانش‌بنیان:

محققان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان با تولید و بومی‌سازی ماده نانویی «کوانتوم دات‌های پایه‌کربن» که با قیمت هر گرم ۲۰ میلیون‌ریال از خارج از کشور وارد می‌شد، توانستند قیمت آن را در حدود ۸۰ درصد کاهش دهند.

به گزارش پیام نو، اشکان شمالی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: «کوانتوم دات‌های پایه کربن» از جمله موادی است که در محصولات مختلفی کاربرد دارد. این ماده در حال حاضر توسط این شرکت به برخی از مصرف‌کنندگان داخلی مانند پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی به قیمتی در حدود هر گرم ۴۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود. این ماده از کشورهایی مانند آلمان و فرانسه با قیمتی در حدود هر گرم ۲ میلیون تومان وارد می‌شد. اما بومی‌سازی این محصول، قیمت آن را در حدود ۸۰ درصد کاهش داد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در ادامه گفت: از جمله محصولاتی که با استفاده از این ماده در شرکت تولید شد، یک ضدعفونی کننده پایه کوانتومی است. این ضد عفونی کننده توانسته است که موافقت اصولی سازمان غذا و دارو را نیز کسب کند. این ضد عفونی کننده با یک چهارم قیمت الکل تولید می‌شود و ماندگاری بیشتری بر روی سطوح دارد.

وی همچنین افزود: در سال ۲۰۱۹ میلادی یک مقاله در مجله نیچر در مورد تاثیرات ضدعفونی کنندگی این مواد منتشر و در بهمن ۱۳۹۸ این ضدعفونی‌کننده در شرکت تولید شد.

شمالی ضمن تاکید بر ارتباط بیشتر نهادهای علمی و دانشگاهی و مراکز صنعتی گفت: این شرکت‌ دانش‌بنیان با تولید محصولات مختلفی مانند روانکارهای پایه‌کوانتومی، تلاش دارد تا کشور را از واردات این گونه مواد بی‌نیاز کند. اخذ تاییدیه نانومقیاس و همکاری با نهادهای مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از جمله اقدامات این شرکت، برای رشد و توسعه فعالیت‌های تولیدی و علمی بوده است.

بر اساس اعلام معاونت علمی، وی یادآور شد: در نظر داریم تا با توسعه کمی و کیفی محصولات و تنوع بخشی به تولیدات دانش بنیان، به طیف وسیع‌تری از مصرف‌کنندگان، خدمت‌رسانی کنیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر