کد خبر : 5147

فواد ایزدی:

فؤاد ایزدی بابیان اینکه فشارحداکثری سیاست آمریکایی‌ها در قبال ایران است، گفت: قرارداد ایران و چین تلاش های آمریکا را در اجرای سیاست‌های خود در خطر می‌اندازد و حتی آن ‌ها را از بین می برد.

به گزارش پیام نو،‌ دکتر فؤاد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل مخالفت آمریکایی ها با قرارداد ایران و چین را طبیعی دانست و عنوان کرد: آمریکایی ها حدود ۴۰ سال است سعی کردند دور ایران یک حصار بکشند و تحریم های گسترده زیادی را اجرا کنند و این فشار حداکثری، سیاست آن‌ ها در قبال ایران است. قرارداد ایران و چین تلاش های آمریکا را در اجرای سیاست های خود به خطر می اندازد و حتی آن‌ ها را از بین می برد.

این استاد دانشگاه تهران آمریکایی ها را دشمن مردم ایران خواند و اظهار کرد: زمانی که اتفاق خوبی برای مردم ایران می افتد، آمریکایی ها نگران می شوند. امروز هم آمریکایی ها، هم صهیونیست ها و هم رژیم سعودی نسبت به قرارداد ایران و چین اعتراض دارند و اگر ناراحت نشوند جای تعجب دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه متن توافق ایران و چین هنوز نهایی نشده است، بیان کرد: مقامات جمهوری اسلامی عنوان کردند طرف چینی در حال مطالعه متن است و بخش عمده آن کار شده و بخش دیگر آن باقی مانده است. مشخص است، هم جمهوری اسلامی ایران و هم چینی ها علاقه مند به این توافق هستند و زمانی که دو دولت علاقه مند به کار باشند، انجام خواهد شد.

وی افزود: ایران امروز در تحریم و تحت فشار قرار دارد و خاصه در موضوع قرارداد با چین یک روش دور زدن تحریم ها را پیش گرفته است و چین هم علاقه به گسترش روابط اقتصادی با کشورهای خارج از بلوک آمریکا دارد زیرا در چند سال گذشته فشار آمریکا به چین خیلی زیاد شده و این فقط منحصر به دولت ترامپ نیست زیرا در حال حاضر رقابتی بین بایدن و ترامپ وجود دارد که نشان دهند کدام یک بیشتر بر ضد چین هستند.

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان اینکه آمریکایی ها به دنبال توقف حرکت چین در عرصه جهانی هستند، عنوان کرد: چینی ها پیشرفت های زیادی در حوزه اقتصادی و نظامی داشته است و سابقه تمدنی این کشور در حوزه قدرت نرم به چین کمک زیادی کرده است.

وی با بیان اینکه یک تقابل جدی در سال های آینده بین چین و ایران به وجود خواهد آمد، اظهار کرد: یکی از راه های فشار آمریکا به این کشور در حوزه انرژی است چون چینی ها اکثر انرژی مورد نیاز خود را وارد می کنند و بنابراین ایران می تواند یک گزینه مناسب برای تأمین انرژی خود باشد زیرا ایران تنها کشور است که سیاست خارجی مستقلی نسبت به آمریکا دارد.

منبع:برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو 

 

ارسال نظر