کد خبر : 5150

ظریف:

وزیر امور خارجه گفت: دولت، یک وجب از خاک ایران را به کسی واگذار نمی‌کند.

به گزارش پیام نو، محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه امروز دولت  درباره آخرین اخبار از سند همکاری ایران و چین اظهار کرد: به دلیل کرونا مذاکرات نهایی حضوری هنوز انجام نشده است و بنابراین هیچ سندی معتبر نیست و هیچ توافقی انجام نشده است ولی بسیار به توافق نزدیک هستیم. به چین هم اعلام کرده‌ایم که آماده هستیم تا درباره سندی که به ما داده اند، مذاکره کرده و آن را نهایی کنیم.

وی با بیان اینکه احساس ما این است که بعد چند ماه می توان این سند را نهایی کرد و به امضا رساند، گفت: اگر نیاز به تصویب مجلس باشد، اقدامات قانونی لازم انجام می شود و حتما به افکار عمومی اطلاع رسانی شفاف می شود. الان هم همه مراحل شفاف و اعلام شده بوده و هیچ چیز پنهانی نیست.

ظریف در پایان تاکید کرد: مردم اطمینان داشته باشند که نه این دولت و نه هیچ دولت دیگری یک وجب از خاک ایران را نه به کسی واگذار می‌کند و نه اجازه استفاده اختصاصی از یک وجب از خاک ایران را به کسی خواهد داد.

ظریف درباره سفر دیروز نخست وزیر عراق به تهران، گفت: این سفر یک تحول مهم دیپلماتیک بود . من یکشنبه سفر مقدماتی به عراق داشتم و با مقامات مختلف سیاسی، نظامی، قضایی و حزبی عراق و همین‌طور اقلیم دیدار کردم و گفت‌وگوهای  خوبی داشتیم .

وی ادامه داد: در سفر دیروز نخست وزیر عراق به ایران توافقات خیلی خوبی بین دو طرف صورت گرفت. دیدار نخست وزیر عراق با مقام معظم رهبری و صحبت‌های بسیار روشن ایشان در حمایت از دولت و حاکمیت عراق و سیاست های جمهوری اسلامی برای نخست‌وزیر عراق بسیار راهگشا بود.

وزیر امور خارجه درباره همکاری ایران با کشورهای همسایه خاطرنشان کرد: همسایگان هر کشوری نقش اول در سیاست خارجی آن کشور دارند. برای ما که آمریکایی‌ها انواع تحریم‌های ظالمانه را اعمال می کنند، همسایگان اهمیت ویژه‌تر و فوق العاده‌تری پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز ما با همسایگان خود رابطه بسیار خوبی داریم  البته به استثنای دو یا سه همسایه که خودشان راه دیگری انتخاب کردند و امید دارند که کشور دیگری علیه ایران اقدام کند و نگاهشان به دست و زبان دیگران است تا امنیت شان حفظ شود. روابط ما با عراق، ترکیه، روسیه، افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس در چند دهه اخیر بی نظیر بوده است.  روابط بسیار خوب ما با همسایگان کمک خوبی در مقابله با تحریم های آمریکا است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر