کد خبر : 5265

عضو حزب اعتماد ملی:

محمدجواد حق‌شناس گفت‌: دولت نتوانست خواسته جریان اصلاحات را پاسخ دهد و به تفکر اصلاح‌طلبی پشت پا زد

پیام نو| جریان اصلاحات در شرایطی به استقبال انتخابات ۱۴۰۰ می‌رود که نگاهی منفی به گروهی در جامعه وجود دارد که با حمایت بی‌ چون و چرای جریان اصلاحات به دولت، مجلس و شوراهای شهر راه یافتند. به همین دلیل اگر جریان اصلاحات نتواند پاسخی قانع‌کننده برای پرسش‌های افکار عمومی بیابد، سرمایه‌ اجتماعی‌اش رغبتی برای حضور در پای صندوق‌های رأی نخواهد داشت.

محمدجواد حق‌شناس، عضو حزب اعتماد ملی، در این ‌باره اظهار داشت: در اینکه انتخابات با مساله حضور مردم ارتباط مستقیمی دارد، جای هیچ شکی نیست. در واقع انتخابات بدون حضور قشرهای مختلف مردم معنا و مفهومی ندارد. متاسفانه در کشور ما فقط مردم نیستند که بر روند انتخابات اثر می‌گذارند؛ در حالی که حضور مردم شرط لازم است،‌ به نظر می‌رسد سازوکار انتخابات دچار آسیبی جدی و فرسایشی شده و به همین دلیل بحث مهم مشارکت مردم در انتخابات مشکلات جدی پیدا کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت:‌ در واقع نوع نگاه و نگرشی که شورای نگهبان به مقوله انتخابات دارد‌ اصل انتخاب را با چالش روبه‌رو کرده است آن هم در شرایطی که نمی‌توانیم انتخابات را پدیده‌ای تک‌وجهی بین مردم و جریان اصلاح‌طلب قلمداد کنیم. انتخابات پدیده‌ای چندوجهی است که اگر قرار بر بی‌توجهی به وجوه دیگر باشد، تفسیر دقیق و روشنی از انتخابات به ما نخواهد داد. در واقع بحث رقبای انتخابات، نظارت و میزان مشارکت مسائل مهمی است؛ از این رو که مردم اگر حق انتخاب نداشته باشند، برای انتخاب قانع نخواهند شد.

او تصریح کرد: جریان اصلاحات برای اینکه بتواند هوادارانش را به رأی دادن راضی کند باید درباره عملکرد منتخبانی که با حمایت‌شان روی کار آمدند توضیح دقیقی بدهد و همچنین علت ناکارآمدیشان را هم برای مردم شفاف‌سازی کند. علاوه بر این، اصلاح‌طلبان، به عنوان کسانی که در انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس و همچنین شورا افرادی را تایید کرده‌اند،‌ امروز باید مسئولیت عملکردشان را بپذیرند و خیلی آشکار و بی‌پرده به بیان دلایل عدم کارآمدی بپردازند.

حق‌شناس ادامه داد:‌ به عنوان مثال دولت نتوانست خواسته جریان اصلاحات را پاسخ دهد و بعد از انتخابات به تفکر اصلاح‌طلبی پشت پا زد، بنابراین اصلاح‌طلبان باید درباره چنین واکنشی توضیح بدهند. اگر اینچنین نشود‌، مردم به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت و همچنین از تفکر اصلاح‌طلبی ناامید خواهند شد.

محمدجواد حق‌شناس در پایان صحبت‌هایش گفت:‌ بی‌توجهی به انتخابات آفتی بزرگ و هزینه‌ساز است.

 

 

ارسال نظر