کد خبر : 5448

در گفت‌وگو با پیام نو مطرح شد:

نماینده ادوار مجلس گفت: در مسائل و تفاهم‌نامه‌های مهم، مسئولان کشور حتماً با مقام معظم رهبری مشورت می‌کنند.

پیام نو| بیست‌وچهارم تیرماه بود که محمدجواد ظریف در ویدئوکنفرانسی از نهایی شدن قرارداد 25 ساله ایران با چین خبر داد. هرچند که هنوز مفاد این قرارداد منتشر نشده؛ اما مسئولان کشورمان بیان کردند به‌محض نهایی شدن این سند، جزئیات آن را اعلام خواهند کرد. این در حالی است که وب‌سایت انگلیسی «پترولیوم اکونومیست» مدعی شده به اطلاعات بخش‌هایی از این سند دست یافته است.

همچنین یکی از خبرگزاری‌ها در گزارشی درباره محتوای کلی این سند نوشت: «بر اساس اطلاعات موثق، این سند با عنوان رسمی «برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین» ثبت شده و حوزه‌های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت‌های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و … را شامل می‌شود.»

رئیس جمهور چه گفت؟

در همین راستا سوم تیرماه، حسن روحانی در مورد این سند همکاری در هیأت دولت گفت: «این همکاری، زمینه‌ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه‌های اساسی و زیرساخت‌های توسعه‌ای از جمله طرح بزرگ کمربند-راه است و فرصتی برای جلب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.»

رئیس‌جمهور با تأکید بر گسترش همکاری دو طرف در حوزه انرژی، توافق بر سر این برنامه را گامی مثبت در راستای افزایش اهمیت انرژی جهانی و توسعه پایدار منابع نفت و گاز و همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر برشمرد و سرمایه‌گذاری مشترک در توسعه مناطق آزاد را برای ارتقای نقش این مناطق در تولید و تجارت بین‌المللی پرفایده دانست.

واگذاری کیش؛ از شایعه تا واقعیت

اعلام خبر انعقاد قرارداد با چین، واکنش‌های زیادی به همراه داشت. کاربران در فضای مجازی نسبت به این تفاهم‌نامه ابراز نگرانی کرده و مدعی بودند در این سند، جزیره کیش به کشور چین واگذار خواهد شد. در پاسخ به این واکنش‌ها، سید عباس موسوی سه‌شنبه (۱۷ تیر) در توییتی درباره سند همکاری جامع بین ایران و چین نوشت: «برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین، یک نقشه راه روشن و ریل‌گذاری اصولی برای روابط دو کشور مهم در دنیای آینده است؛ جایی که چین به عنوان قدرت اول اقتصادی دنیا در آینده نزدیک و ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه غرب آسیا می‌تواند با روابطی مکمل و مستقل از قدرت‌های سنتی و سلطه‌گر غربی، ضمن تأمین منافع مشترک، در برابر فشار قلدرها ایستادگی کند. نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات! شگرد کهنه دروغ‌پردازی و انتشار اطلاعات غلط برای دریافت جزئیات و اطلاعات صحیح که توسط دشمنان منافع دو ملت به‌جد پیگیری می‌شود، راه به جایی نخواهد برد.»

گفتنی است گام‌های نخست این تفاهم‌نامه در دولت نهم و مجلس هشتم برداشته شد و در سال‌های گذشته، دو کشور فرصت ارزیابی یکدیگر برای رسیدن به تفاهم‌نامه‌ای جامع را داشتند. در این باره محمد قمی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به خبرنگار پیام نو گفت: «قطع رابطه کشور ما با سایر کشورها مربوط به آمریکا و اسرائیل است و ما با دنیا در تعامل هستیم؛ به همین دلیل حتی‌المقدور تا جایی که منافع ما اجازه دهد با سایر کشورها تفاهم‌نامه امضا می‌کنیم.»

نماینده 6 دوره مجلس با بیان اینکه به لحاظ استراتژیک، ارتباط با کشورهای همسایه یا کشورهایی مثل روسیه و چین برای کشور ما مهم تلقی می‌شود، اذعان کرد: «در شرایطی که آمریکا با تمام قدرت نسبت به ایران خشونت نشان می‌دهد یا سخت‌ترین تحریم‌ها را به کشور ما تحمیل می‌کند، طبیعی است که بخواهیم با چین روسیه و سایر کشورها رابطه داشته باشیم؛ ضمن اینکه از گذشته‌های دور، ایران و چین در حالی که در دنیا اقتدار داشتند با هم در تعامل بوده‌اند و این موضوع تنها مربوط به شرایط فعلی نیست.»

محمد قمی

در قراردادهای مهم با رهبری مشورت می‌کنند

وی خاطرنشان کرد: «در این قرارداد راهبردی 25 ساله با چین، برنامه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در نظر گرفته شده و می توان آینده خوبی برای رابطه ایران و چین متصور شد؛ اما نکته مهم این است که این رابطه در راستای حفظ منافع دو طرف و رابطه‌ای برد-برد است.»

قمی در ادامه یادآور شد: «به‌هیچ عنوان اخباری مثل واگذاری جزیره کیش به چین و امثالهم صحت ندارد و باید بدانیم که در شرایط تحریم با این قرارداد می‌توانیم بسیاری از مایحتاج خود را تأمین کنیم. در هر قراردادی که منافع دو طرف تأمین باشد هیچ مشکلی وجود ندارد؛ بنابراین این قرارداد نه‌تنها به منافع ملی ما لطمه نمی‌زند؛ بلکه در شرایط تحریم به نفع ما نیزخواهد بود.»

نماینده پیشین مجلس در پایان تصریح کرد: در مسائل و تفاهم‌نامه‌های این‌چنینی، مسئولان کشور حتماً با مقام معظم رهبری مشورت می‌کنند و از ایشان نظرخواهی می‌شود. رهبری نیز نظرشان را قاطعانه خواهند گفت؛ بنابراین جای هیچ نگرانی در این قرارداد وجود ندارد.»

ارسال نظر