کد خبر : 5577

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد؛

سخنگوی وزارت بهداشت، آمار مبتلالان به ویروس کرونا در ایران، تا امروز را اعلام کرد.

به گزارش پیام نو، سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۱۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۴۹ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، ‌ مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۲۴ هزار و ۶۹۲ نفر رسید.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۲۶۴ نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۸۲ هزار و ۱۲۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۱۴۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار کرد: تاکنون دو میلیون و ۶۶۱ هزار و ۹۶۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در استان ایلام گفت: استان ایلام از ابتدای شروع بیماری تا خرداد ماه شاهد سه خیز نسبتا متوسط بود. از ابتدای خرداد ماه شاهد یک شیب شدید بیماری شامل موارد ابتلا و بستری در این استان بودیم. در نیمه اول تیر ماه، تعداد ابتلا و بستری روزانه به بیشترین میزان خود از زمان شروع بیماری رسید.

وی افزود: از یک ماه گذشته با همکاری مردم استان ایلام در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تلاش کادر بهداشت و درمان این استان، شاهد شیب نزولی در موارد ابتلا و بستری و فوتی روزانه هستیم. در حال حاضر سه شهرستان از این استان در وضعیت قرمز و سه شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند. موارد ابتلا و بستری در شهرستان‌هایی مانند ایلام، مهران، دهلران، آبدانان و دره شهر شدت بیشتری دارد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: تعداد ۱۲ هزار و ۲۴۱ مورد نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی توسط همکاران ما در این استان انجام شده که ۴۵۲ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعطیل و ۲۶۴ واحد به مراجع قضایی استان معرفی شدند.

وی بیان کرد: میانگین استفاده از ماسک در استان ایلام ۷۸.۱ درصد و میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در صنوف و اماکن ۷۷.۸۹ درصد گزارش شده است. بیشترین میزان استفاده از ماسک در شهرستان چرداول تا ۸۹ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک در شهرستان ملکشاهی با ۵۸ درصد گزارش شده است. کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان ایوان به میزان ۵۷.۷ درصد بوده است.

لاری گفت: از مردم استان ایلام می‌خواهیم که با استفاده از ماسک و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی ضمن تداوم روند نزولی در موارد ابتلا و بستری و فوت، شاهد خروج این استان از وضعیت هشدار کرونا باشیم.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: یکی از آداب عید غدیر خم، دیدار آشنایان است، اما با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹، لزوم توجه به پروتکل‌های بهداشتی و توجه به حفظ سلامتی و جان که در دین از واجبات است، از مردم می‌خواهیم از طریق شبکه مجازی با دوستان خود دیدار داشته باشند و این روز بزرگ را به یکدیگر شادباش بگویند.

وی ادامه داد: یک ماه است که از شروع پویش «من ماسک می‌زنم» گذشته و با همکاری مردم شاهد کاهش آمار ابتلا و بستری و فوت در سراسر کشور هستیم. مطمئن باشید با ادامه این روند به کمک هم شاهد روند کاهش آمار خواهیم بود.

لاری گفت: توصیه ما این است که از سفر به استان‌های مازندران، خراسان رضوی، گیلان و گلستان پرهیز کنید. به لطفا خدا و با تلاش مردم در رعایت اصول سه گانه شستن مداوم دست‌ها، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک به زودی ویروس کرونا را شکست خواهیم داد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر