کد خبر : 5787

تحلیل اختصاصی پیام نو از بازار بورس؛

با توجه به اصلاحی که در اوایل هفته داریم، امیدواریم از روز دوشنبه، بازار متعادل‌تری را شاهد باشیم.

پیام نو| شایان زهراکار - در هفته کاری قبل، شاخص بورس در محدوده دو میلیون و 11 هزار و 980 واحدی آغاز به کار کرد و اکثر فعالان بازار با توجه به خبرهایی که به گوش می‌رسید، توقع شاخصی مثبت را داشتند تا اول هفته را با رشد شاخص بالای 60 هزار واحدی آغاز کنند. رشد مورد انتظار، اکثر صنایع را مثبت می‌کرد؛ اما متأسفانه با عرضه‌های دستوری، جلوی رشد بازار سرمایه را گرفتند و بازار را با توجه به عرضه‌های از قبل هماهنگ شده، محدود کردند؛ در صورتی که بازار سرمایه را می‌توان در جمع بهترین بازارها از نظر جمع کردن سرمایه‌های راکد قرار داد.

وقتی پول‌های سرگردان به سمت بازار سرمایه آورده شود، می‌تواند جلوی رشد بازارهای موازی مثل دلار، طلا و مسکن را بگیرد؛ اما چرایی این ماجرا که با عرضه‌های هماهنگ شده جلوی رشد بازار گرفته می‌شود، واقعاً جای سؤال است. بازار طی هفته با توجه به سخنان مقامات بالا، با هیجان‌های کاذبی روبرو شد و بعضی از سهم‌های بزرگ تا 20 درصد نوسان در روز را تجربه کردند؛ از طرفی فشار عرضه و از طرف دیگر خبرهای مربوط به عدم عرضه «دارا دوم»، واگذاری پالایشگاه‌های بزرگ به‌صورت بلوک، عرضه مرحله دوم سهام عدالت، رقابت دو کارگزاری برای فروش سهام‌های خود و طرح گشایش اقتصادی دولت که با توجه به انتظارات مردمی، گمانه‌زنی‌ها و تصویب «اف‌اِی‌تی‌اف» و توافق ابتدایی با آمریکا موجب شده بود صنایعی که از دلار، اثر می‌گیرند، انتظار کاهش دلار داشته باشند، باعث ایجاد هراس در دل افراد بازار سرمایه شود.

اگر دخالت‌های وارد شده به بازار سرمایه نبود، واقعاً راه رشد بازار را بازتر و جذاب‌تر می‌کرد و موجب جذب سرمایه از بازارهای موازی می‌شد.

با توجه به جذب سرمایه از بازارهای موازی پیش‌بینی می‌کنیم و امیدواریم با توجه به هماهنگی‌های لازم، شاهد ارتقا در هفته آتی باشیم. با توجه به اصلاحاتی که پیش‌بینی می‌شود، توقعی که از بازار در هفته آتی می‌رود این است که حداقل بازار را در روزهای ابتدایی هفته (شنبه و یکشنبه)، منفی آغاز کنیم و با توجه به اصلاحی که در اوایل هفته داریم، امیدواریم از روز دوشنبه، بازار متعادل‌تری را شاهد باشیم.

با توجه به اصلاحی که شاخص‌سازها دارند و صنایع پیش رو مثل گروه پالایش و خودرو که بیشتر مورد استقبال بازار است، امیدواریم از روز دوشنبه به سمت متعادل شدن و مثبت شدن حرکت کنند و شاهد مثبت شدن شاخص از اواسط هفته باشیم. اگر ورود عرضه‌های دستوری به بازار را شاهد نباشیم، امیدواریم دوباره برگشتی که به کمتر از شاخص دو میلیون داشتیم را پس گرفته و با شاخص بالاتر از محدوده دو میلیون تا آخر هفته روبرو شویم.

شایان زهراکار

 کارشناس و فعال بازار سرمایه

ارسال نظر