کد خبر : 5828

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها تشریح کرد؛

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، به تشریح اقدامات و عملکرد این یگان در چهار ماهه نخست سال ۹۹ پرداخت.

به گزارش پیام نو، سرهنگ علی عباس‌نژاد در تشریح جزئیات مربوط به اقدامات انجام شده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در چهار ماهه اول سال جاری اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی همکاران، جوامع محلی و سایر سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مردمی، هزار و ۶۸۹ فقره اطفا حریق در سطح ۱۸ هزار و ۶۲۰ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی کشور انجام شده که در نوع خود اقدام ارزشمندی در حراست از منابع طبیعی محسوب می‌شود.

این مقام انتظامی افزود: در این مدت با اجرای ۲ هزار و ۵۰۴ فقره گشت هدفمند و حضور به موقع، از تصرف ۲ هزار و ۲۸۲ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی کشور جلو گیری و با متعرضان برخورد قانونی شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، حفاظت مؤثر از منابع طبیعی کشور را به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه‌های توسعه پایدار ضروری دانست و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی) بر لزوم توجه و اهتمام بیشتر در حفاظت و حراست از منابع طبیعی، تحقق این مهم را در گرو انسجام و مشارکت درون و برون سازمانی و برخورد قاطع و مؤثر قوه قضائیه با دست اندازان به انفال دانست.

این مقام انتظامی به افزایش ۳۲ درصدی تشکیل پرونده‌های مرتبط در حوزه تخلفات و جرایم منابع طبیعی در مقایسه با مدت مشابه آن در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: در این خصوص طی ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۳ هزار و ۶۸۴ فقره پرونده و در مدت مشابه آن طی سال ۹۸ تعداد ۱۰ هزار و ۳۲۱ فقره پرونده تشکیل شده است.

سرهنگ عباس نژاد خاطرنشان کرد: در بخش مهم و قابل توجه دیگر ۵ هزار و ۵۴۵ فقره پرونده با موضوع تخریب و تصرف اراضی ملی به مساحت ۲۳ هزار و ۴۵۰ هکتار و ۱۵۸ فقره پرونده در خصوص کوره‌های زغال در این مدت تشکیل و مراتب برای رسیدگی بیشتر به مراجع قضائی ارجاع شده است.

وی با اشاره به همکاری و تعامل مطلوب بین قوه قضائیه و یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها افزود: در همین مدت هزار و ۷۴۱ فقره حکم قضائی خلع ید، رفع تصرف از اراضی ملی و منابع طبیعی به مساحت ۴ هزار و ۵۰۴ هکتار با همکاری مشترک یگان حفاظت، مراجع قضائی و انتظامی اجرایی شده است.

سرهنگ عباس نژاد با اشاره به جدیت نیروهای یگان حفاظت و نیروهای مردمی در حراست از اراضی ملی عنوان کرد: در جریان اطفا حریق منابع طبیعی ۲۲ نفر از نیروهای یگان و ۶ نفر از نیروهای مردمی مصدوم و ۳ نفر از دوستداران طبیعت نیز جان خود را از دست داده‌اند.

این مقام انتظامی با اشاره به دریافت ۳۳ هزار و ۶۸۸ فقره گزارش مردمی در ۴ ماهه نخست سال، بر نقش محوری مردم و جوامع محلی در پیشگیری و اطفا حریق و جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی توسط افراد سودجو و متخلف اشاره و تاکید کرد.

سرهنگ عباس نژاد با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته و تاکید رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر مشارکت تمامی ارکان سازمانی در امر حفاظت از منابع طبیعی اظهار امیدواری کرد: با تحقق برنامه‌های تدوین شده برای سال جاری و سال‌های آینده، شاهد کاهش جرایم و تخلفات در این حوزه و محافظت بیشتر و مؤثر از منابع طبیعی باشیم.

منبع: مهر

ارسال نظر