کد خبر : 5835

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و واگذاری پذیرش به عهده دانشگاه‌ها در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پیام نو، سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مسئله حذف کنکور، اظهار کرد: مسئله کنکور از جمله موضوعاتی است که وعده اصلاح آن سال‌ها است که به مردم وعده داده می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار کارشناسی جدیدی را فراهم کرده و در این دوره شورا به جمع بندی‌های مهمی رسیده است.

سنجش و پذیرش نباید در اختیار سازمان سنجش باشد

او اضافه کرد: یکی از ایرادات وارد این است که در حال حاضر سازمان سنجش، به تنهایی کار سنجش و پذیرش دانشجو را انجام می‌دهد در حالی که کشور‌های موفق در این زمینه بین سنجش و پذیرش تفکیک قائل می‌‎شوند و یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما تفکیک حوزه سنجش و پذیرش است.

عاملی تأکید کرد: حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و واگذاری پذیرش به عهده دانشگاه‌ها برنامه دیگری است که در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور دنبال می‌شود.

او با بیان اینکه راهبری این مسیر را باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال کنیم، افزود: به این دلیل قوانینی در زمینه کنکور در مجلس به تصویب رسیده است که باید در تعامل تنگاتنگ بین شورا و مجلس این مسائل تا سال آینده حل و فصل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این سئوال که بیان این اظهارات به معنای حذف کنکور تا سال آینده است، گفت: نباید از حذف کنکور برای دوره کارشناسی صحبت کرد بلکه باید از اصلاح آن سخن گفت. ما باید مسیری را طی کنیم که اطمینان بخش باشد و نباید مسیری دنبال شود که بتوان در آن سلیقه و پارتی بازی کرد.

دانشگاه‌های تراز اول کشور باید اختیار جذب دانشجو را داشته باشند

او یادآوری کرد: یکی از راهکار‌ها در این شرایط، تنوع بخشی به برگزاری آزمون و برگزاری آن در مقاطع مختلف است تا فشار روحی کمتری به داوطلب وارد شود. ضمن اینکه دانشگاه‌‎هایی که از رتبه‌های برتری برخوردار هستند باید از اختیارات بیشتری در جذب دانشجو برخوردار باشند و بتوانند دانشجو را جذب کنند. 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر