کد خبر : 5855

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت:

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت گفت: هشت هزار بازرس سلامت بر رعایت اصول بهداشتی در ایام محرم نظارت جدی دارند.

به گزارش پیام نو، سیدرضا غلامی درباره نظارت بر نذورات در ایام عزاداری محرم گفت: با توجه به اینکه امسال عزاداری محرم با روش خاص بر مبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می شود، اداره بهداشت مواد غذایی وزارت بهداشت از همیاران سلامت هیات ها نیز کمک گرفته و با آموزش دو ساعته به آنان، در نظارت دقیق بر اصول بهداشتی مواد غذایی و نذورات در کنار بازرسان و کارشناسان سلامت از آنها استفاده میکند.

وی اظهار کرد: مردم با توجه به وضعیت شیوع کرونا، باید امسال محرم نذورات طبخ شده خود را به حداقل ممکن برسانند و در صورتی که امکان تغییر از لحاظ شرعی وجود ندارد با مجوز سازمان تبلیغات و مراکز بهداشت محل و حضور کارشناس بهداشت پخت غذا انجام دهند.

غلامی ادامه داد: اگر قرار است غذای نذری پخته شده بیرون بر باشد، باید توسط اعضای هیات در منازل توزیع و تجمع افراد در هیات ها جلوگیری شود، از مردم می خواهیم که به خاطر حفظ سلامتی خود و پیشگیری از ابتلا به کرونا، از گرفتن نذورات در جلوی هیات ها به شدت خودداری کنند.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: مدت زمان پخت غذا تا توزیع نباید بیش از دو ساعت طول بکشد زیرا باعث مسمومیت زایی می شود، از مردم می خواهیم به هنگام گرفتن غذای نذری که در داخل ظروف یکبار مصرف است، سریعا آن را در ظرف دیگری خالی کرده و ظرف یکبار مصرف را در سطل زباله انداخته و دستها را شست وشو دهند.

به گفته غلامی، لازم است به هنگام مصرف غذای نذری، ابتدا آن را گرم کرده و سپس میل شود.

وی افزود: غذاهای نذری باید در ظروف یکبار مصرف گیاهی یا آلومینیومی ریخته شود و افرادی که در پخت نذورات دخالت دارند، باید از سلامت اولیه خود مطمئن بوده و از ماسک و دستکش استفاده کنند.

غلامی تاکید کرد: توزیع سبزی و سالاد به عنوان غذا ممنوع است و بازرسان و کارشناسان سلامت وزارت بهداشت امسال متفاوتر از سالهای گذشته مسایل بهداشتی را تحت کنترل و نظارت خود دارند و مردم نیز باید ما را در این راه همراهی کنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر