کد خبر : 5881

کارشناس بازار سهام:

​کارشناس بازار سرمایه گفت: با روند عدم حمایت از سوی دولت و حقوقی‌ها، انتظار اینکه دوباره در بازار صف‌های خرید سنگین برای سهام ایجاد شود و همچنان پول از سایر بازارهای موازی به این بازار انتقال یابد، چندان منطقی نیست.

به گزارش پیام نو، اختلاف نظر بین مقامات دولتی و چندصدایی در بدنه دولت، عرضه‌های دستوری سنگین در روزهای اخیر و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به سیاست‌های دولت، وضعیت بازار سرمایه را متلاطم کرده است، طوری که در روزهای پایانی هفته گذشته و دو روز آغازین از معاملات بورس، شاهد فشار سنگین فروش در اکثر سهام شرکت‌ها و خروج حداقل هزار و 500 میلیارد تومان از این بازار در چند روز گذشته بوده‌ایم.

در همین زمینه، شایان زهراکار، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت این بازار در چند روز گذشته، اظهار کرد: در این چند روز شاهد بازاری بودیم که عرضه در آن کاملاً دستوری انجام شد و با ایجاد اختلاف نظر بین مسئولان، سرمایه‌گذاران در این بازار سردرگم شدند به طوری که اغلب سهام بازار ریزش بین 20 تا 50 درصدی داشتند.

زهراکار ادامه داد: موضوع مهم این بود که در این چند روز مشاهده کردیم که هیچ‌گونه حمایتی از طرف دولت یا سازمان بورس به کار نگرفته نشد و بازار در دو روز کاری دچار بیش از 150 هزار واحد ریزش شد که این ریزش، رکوردی بی‌سابقه بوده است.

کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: با روند عدم حمایت از سوی دولت و حقوقی‌ها، انتظار اینکه دوباره در بازار صف‌های خرید سنگین برای سهام ایجاد شود و همچنان پول از سایر بازارهای موازی به این بازار انتقال یابد، چندان منطقی نیست.

وی ادامه داد: البته می‌توان انتظار داشت که از فردا صف‌های فروش جمع شود و به مرور افزایش تقاضا را در بازار مشاهده کنیم، طوری که با جمع شدن صف‌های فروش لیدرهای بازار مانند گروه خودرویی و شپنا می‌توان به برگشت بازار و افزایش نقدینگی در بازار سهام امیدوار بود، در غیر این صورت و بدون حمایت مناسب دولت، دوباره شاهد افزایش صف فروش و خروج نقدینگی از بازار سرمایه خواهیم بود که این نقدینگی نهایتاً وارد بازارهای موازی همچون ارز و طلا و افزایش تورم می‌شود.

زهراکار افزود: معتقدم بهترین حمایت از بازار از فردا و سه‌شنبه می‌تواند صورت بگیرد و می‌توان با این حمایت، اعتماد از دست رفته را به بازار برگرداند وگرنه دوباره شاهد ریزش سنگین در بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بهترین انتظاری که می‌توان داشت این است که با حمایت از بازار، صف‌های فروش جمع و به مرور با متعادل‌سازی سهام، از هیجانات کاذب جلوگیری شود. امیدوارم از فردا بازار به روال عادی خود برگردد و شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار باشیم.

ارسال نظر