کد خبر : 5972

رئیس سازمان ثبت اسناد:

رئیس سازمان ثبت اسناد گفت: ‌کوه و جنگل مالکیت شخصی ندارند که وقف شوند و این‌که بگوییم دماوند، دنا و سبلان وقف شد، اشتباه است.

 

به گزارش پیام نو،  از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خداییان در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به سوالی در ارتباط با این‌که آیا برای سایر قله‌ها و کوه‌ها نیز باید اسناد مالکیت ملی صادر شود یا نه گفت: به موجب قانون ساماندهی، تهیه نقشه اراضی استاندارد روستایی و تفکیک و تایید نقشه‌ها برعهده بنیاد مسکن است و ما براساس تاییدی که بنیاد انجام می‌دهد نسبت به صدور سند مالکیت برای روستاییان اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: صدور این اسناد موجب ماندگاری روستاییان در روستاها می‌شود، من اعتقادم این است که امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن موجب می‌شود زندگی در روستاها رونق بگیرد و زمینی که دارند تبدیل به سرمایه‌ای می‌شود که می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

خداییان با بیان این‌که وقف شرایط و مقررات خاص خود را دارد، اظهارداشت: اگر در روستایی زمین وقفی هم وجود دارد قرارداد اجاره بین سازمان اوقاف و شخص بهره‌بردار منعقد می‌شود و بر اساس آن قرارداد ما هم اقدام به صدور سند مالکیت می‌کنیم.

اطراف روستای ملار وقف شده است نه کوه دماوند

وی گفت: بخش  زیادی در اطراف روستای ملار که روستاییان حق چرای دام داشتند، وقف شده است و فاصله زیادی با کوه دماوند دارد و قسمتی است که قابل تملک است بنابراین این قسمت وقف شده و سندش به نام اوقاف صادر شده است.

خداییان در ارتباط با گفته‌های مبنی بر این‌که یک یال از کوه دماوند وقف شده نیز گفت: گروهی متشکل از کارشناسان اداره اوقاف، سازمان ثبت و سازمان جنگل‌ها بررسی کردند و در آن قسمت نیز مشکلی وجود ندارد و اگر اختلافی هم باشد بین سازمان جنگل‌ها و اداره اوقاف توافق صورت می‌گیرد و ما براساس آن اقدام به صدور سند مالکیت می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با حواشی ایجاد شده در فضای مجازی مبنی بر وقفی اعلام کردن مراتع و کوه‌های دیگری از سمت سازمان ثبت اسناد، گفت: به عنوان مثال مراتع اطراف دماوند منطقه وسیعی است و همکاران ما که برای نقشه‌برداری رفته بودند اعلام کردند که در آن مناطق قطعه‌بندی‌هایی صورت گرفته است و امکان تصرف این مراتع در آینده توسط افراد سودجو وجود دارد و ما به سازمان جنگل‌ها اعلام کردیم که نقشه اراضی ملی را به ما اعلام کنند تا هرچه سریع‌تر اقدام به صدور سند برای قسمت‌هایی که فاقد سند مالکیت است، انجام شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر