کد خبر : 5998

از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا؛

دستورالعمل اجرایی عزاداری محرم و صفر ۹۹ از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا ابلاغ شد.

به گزارش پیام نو، بر اساس مصوبه شورای اطلاع رسانی استان با توجه وضعیت قرمز استان به دلیل شیوع ویروس کرونا همه رسانه های استان (صدا و سیما، خبرگزاری ها ، مطبوعات، روابط عمومی و پایگاه های خبری دستگاه های اجرایی استان و فعالان شبکه های اجتماعی) و نیز مسئولین هیئات مذهبی باید با نصب العین قراردادن دستورالعمل ضوابط برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان در ماه محرم و صفر ۱۳۹۹ مصوب سی امین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ 4/5/1399 نسبت به اجرایی شدن مفاد آن در ایام محرم و صفر اقدام نمایند.

«لازم به ذکر است این دستور العمل برای همگان لازم الاجرا است.»

متن دستورالعمل

پیوست رسانه‌ای دستورالعمل ضوابط برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان در ماه محرم و صفر ۱۳۹۹

پیرو و مصوبه سی امین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ 4/5/1399 در خصوص ضوابط برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (علیه السلام) شیوه نامه رسانه های مربوطه به شرح زیر است:

۱ - برگزاری مراسم به صورت عمومی با رعایت اصول" کاهش زمان مراسم ، تجمع حداقلی و رعایت فاصله اجتماعی و استفاده مستمر و همگانی از ماسک" انجام میشود.

۲-  هرگونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری ممنوع است و اطعام و نذورات صرفاً مطابق دستورالعمل های بهداشتی در پخت و پز و بسته‌بندی به صورت بیرون بر و در ظروف غیر مشترک توزیع می‌شود.

۳- برگزاری مراسم عزاداری عمومی در فضاهای سربسته صرفاً در ایام مشخص شده و ساعات محدود و در حوزه مساجد ، حسینیه‌ها و تکایای مجاز است که به تشخیص کارگروه استانی دارای شرایط مناسب بهداشتی و مدیریتی هستند.

۴- مسئول برگزاری مراسم عمومی باید نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت کنندگان، زمان برگزاری و نحوه پذیرایی متعهد شود.

۵- صدا و سیما و نهادهای تبلیغی و مردمی نسبت به ارائه برنامه های ابتکاری مناسب وضعیت فعلی کشور و تقویت فضای معنوی و فرهنگی عاشورایی در فضای تبلیغاتی و مجازی اقدام کنند.

۶- کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات در ستاد ملی موظف است با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی و مردمی به ویژه رسانه ها، صدا و سیما و هئیات مذهبی نسبت به  آماده سازی افکار عمومی و ارائه آموزش‌های بهداشتی ویژه ایام عزاداری اقدام نمایند.

● این شیوه نامه رسانه ای برای اجرا برای معاونت سیاسی، معاونت سیما ، معاونت استانها، معاونت صدا و برون مرزی در سازمان صدا و سیما، تمام خبرگزاری‌ها، و روزنامه‌ها، و نشریات و رسانه های برتر فعالان شبکه های اجتماعی اجتماعی لازم الاجراست 

الف) آخرین توصیه‌های وزارت بهداشت برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا

۱- با توجه به آخرین یافته های علمی و گزارش های جهانی از روند ابتلاء و گسترش ویروس کرونا، تنها راه مقابله موثر با این ویروس همراهی و همکاری مردم با نهادهای بهداشتی و درمان در رعایت کامل و دائمی دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است.

۲- با توجه به تصویب دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از کرونا ترویج و تبلیغ دستورالعمل‌های نحوه برگزاری عزاداری در مکانهای مسقف و فضای باز ، دستورالعمل‌های پخت و پز و بسته بندی غذایی نذری به صورت بیرون بر، زمان‌بندی محدود برگزاری مراسم در مساجد و تکایا منوط به تشخیص کارگروه های استانی و متناسب با شرایط بهداشتی و مدیریتی، ضوابط بهداشتی تعداد شرکت کنندگان، زمان و برگزاری و نحوه برگزاری مصوبه ستاد استانی برای تمام شهرها های استان در تمام رسانه‌ها به صورت ویژه نشر و مکرراً به شیوه‌های متنوع بازنشر شود.

ب ) محورهای رسانه‌ای :

۱- رسانه ها ضمن اطلاع رسانی مستمر در خصوص رعایت دستورالعمل ها و استفاده از ماسک، همچنان اخبار رسمی را از مراجع متولی، دریافت و منتشر کنند و در کنار آگاهی بخشی عمومی، تذکرات گسترده و مؤکد، التهاب در جامعه را با هدف افزایش ضریب خود مراقبتی، مدیریت نمایند .

۲- رسانه ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی با عدم پرداختن به دوگانه ساختگی "عزاداری و سلامت" و زدودن زمینه‌های فکری ایجاد تقابل بین مقدسات و چارچوب های علمی، رعایت حداکثری دستورالعمل های بهداشتی را درصد تولیدات خود قراردهند.

۳- رسانه ها ضمن پرهیز از هرگونه رفتار هیجانی و احساسی برای افزایش التهابات جامعه بر ضرورت نظارت بیشتر مردم بر مردم و مردم بر هیئات مذهبی، ایجاد مطالبه ملی "استفاده از ماسک" و برگزاری مراسم عزای سیدالشهدا (علیه السلام) با شرایط ویژه را برجسته نمایند.

۴- از ایجاد دوقطبی های کاذب سیاسی و یا  بین دستگاهی به ویژه میان قوای سه‌گانه و یا نیروهای مسلح و ترکیب این دو، به شدت پرهیز شود به ویژه که رسانه‌ها دشمن و برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی برای محرم امسال، تدارک ویژه دیدند.

۵- رسانه‌ها و فعالان شبکه های اجتماعی، مراقبت خط القایی دشمن در خصوص ایجاد تجمعات ساختگی و سوء استفاده از فضای پرشور عزاداری باشند و از رفتارهای هیجانی و بازتاب تحرکات این چنین برای تحت الشعاع قرار دادن عزاداری مردم برای امام حسین (علیه السلام) را پرهیز نمایند.

۶- رسانه ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی برای توسعه و تقویت نهضت کمک مومنانه در ماه محرم، دستگاه‌های مختلف درگیر با این رزمایش ملی را کمک کنند و نسبت به ترویج این حرکت و شرح اقدامات انجام شده در سراسر کشور اقدام مقتضی را انجام دهند. بدیهی است انتشار تصاویر و یا مطالبی که باعث وهن این طرح و یا تحقیر دریافت کنندگان این کمک ها باشد به شدت بر خلاف روح حاکم بر اجرای این رزمایش ملی به معنی تقویت همبستگی ملی و ایجاد وحدت است.

ج) پیشنهاد برای تولید محتوا در رسانه ها

۱- تولید محتوا و نشرحداکثری ابتکارات مردمی در برگزاری شیوه های جدید که در آنها زمان برگزاری باشکوه عزاداری حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) دستورالعمل های بهداشتی نیز رعایت می شود.( استفاده از تولیدات چند رسانه ای،  اینفوگرافی ، موشن گرافی، فتوتیتر و....

۲-توجه به اهمیت ابتکارات جدید در پذیرایی از عزاداران نظیر استفاده از توزیع مواد غذایی خام به نیازمندان در طرح کمک مومنانه، نذر ماسک برای کمک به نیازمندان و...  به منظور نمایش جلوه های تعاون، دینداری و مسئولیت اجتماعی

۳- طراحی و ترویج الگوهای جدید عزاداری نظیر طرح "هر خانه یک حسینیه" و یا نصب پرچم سیاه درب همه منازل و برگزاری جلسات سخنرانی آنلاین.

۴-  ایجاد ساز و کارهای نظارتی در هیئات مذهبی از دیرباز در رعایت نظم و انضباطگ زبانزد خاص و عام بوده و هستند، مهمترین فعالیت‌ رسانه‌ای و مطالبه عمومی است. ضمن استفاده از دستورالعمل های وزارت بهداشت در برگزاری آیین های محرم، ایجاد در کارگروه‌های مراقبت و آزمایش های سرپایی (تست) در هیئات بهترین شیوه برای ایمن سازی و استفاده حداکثری و اعتماد آفرین مردم از مراسم این ایام است در واقع هیئات مذهبی ضمن رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی، ملاحظه حاشیه های برگزاری آیین نامه های عزاداری امسال را رعایت کنند.

۵- ترویج و تقویت کمپین "نذر ماسک" و "نذر ارزاق" به جای طبخ و توزیع غذا.

۶- قرائت سازی از برگزاری مراسم عزاداری با رعایت دستورالعمل ها برای ایجاد اجماع در کشور، به همین منظور انتظار می رود مسئولان سازمان تبلیغات و مدیریت حوزه علمیه اقدام زیر را انجام دهند.

- تهیه و نشر اظهار نظر مراجع معظم تقلید در توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آیین های عزاداری.

- تهیه و نشر اظهار نظر ائمه جمعه در سراسر کشور و نمایندگان ولی فقیه در استانها در توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آیین های  عزاداری.

- انتشار بیانیه نهادهای دینی تبلیغی و حوزوی مانند جامعه مدرسین حوزه، دفتر تبلیغات و.... در موضوع مذکور.

-  اظهارنظر مداحان شاخص کشور در خصوص برگزاری مراسم عزاداری با رعایت دقیق و کامل دستورالعمل های بهداشتی.

- الزام به نصب بنر اجرای دستورالعمل های بهداشتی برای عزاداری در ورود به مساجد، هیئات و تکایا و محل برگزاری مراسم.

ج ) ملاحظات رسانه ای :

۱ - تاکید رسانه‌ها بر رعایت حداکثری دستورالعمل‌ها توسط مردم و مدیران هیئات و صاحبان تریبون.

۲- جلوگیری از انتشار هرگونه خبر حاشیه‌ای، عکس و فیلم که جلوه‌های منفی شکوه عزاداری سیدالشهدا (علیه السلام ) را برجسته سازد.

۳- عدم انتشار مواضع انحرافی و اختلافی، تقابلی و جناحی و سازمانی در موضوع برگزاری مراسم ماه محرم و رعایت دستورالعمل ها.

۴-عدم بازنشر القائات جریانات معاند که بنای بر تخریب اجماع و همکاری بین مردم در موضوعات مختلف از جمله عزاداری ماه محرم را دارد.

۵- عدم انتشار هرگونه اطلاعات، خبر، عکس با هویت نامعلوم.

۶- عدم انتشار نظرات افراد غیر مرتبط و غیر مسئول، در موضوع را رعایت دستورالعمل ها و عزاداری مردم.

۷ - عدم انتشار هرگونه برنامه عزاداری از سوی مراجع غیر مسئول و غیر مرتبط.

کمیته اطلاع‌رسانی و عملیات روانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

منبع: مهر

ارسال نظر