کد خبر : 6121

روحانی:

رئیس جمهور گفت: موج دوم کرونا وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس نیز مهاجم‌تر شده بود.

 به گزارش پیام نو، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز روز اول شهریور مصادف با روز بزرگداشت پزشک و سالروز تولد حکیم ابوعلی سینا که از افتخارات بزرگ کشور ما و جامعه پزشکی است. امسال باید تبریک جانانه‌تری تقدیم پزشکان جامعه‌مان کنیم.

وی افزود: پزشکان همیشه در خط مقدم سلامت مردم بوده و تلاش کرده‌اند و همیشه به قسم خودشان پایبند بودند و پزشکان عزیز ما کار خود را به عنوان شغل تلقی نمی‌کردند بلکه به عنوان وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلفی می‌کنند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: امسال ویژگی خاص خود را دارد و ما شش ماه است که با این ویروس مقابله کرده ایم و وارد ماه هفتم شدیم و مدافعان سلامت در این مقابله کار بزرگی را انجام دادند. کار پزشکی یک زنجیره پیوسته‌ای است که هر گوشه‌ی آن اهمیت دارد و ما همه را به عنوان خط مقدم سلامت مردم می‌دانیم. از عزیزانی که در زمینه این بیماری به‌طور شبانه‌روز تلاش کردند؛ حتی اساتید و افرادی که می‌توانستند به محیط بیمارستانی نیایند ولی تلاش کردند و پزشکانی که حتی ممکن است به طور رشته تخصصی آنها عفونی و یا مانند آن هم نبوده، ولی به میدان آمدند و یاری رساندند.

روحانی گفت: از سوی دیگر به خانواده‌های عزیزانی که در مقابله با این ویروس جان خود را از دست دادند، تسلیت می‌گوییم و برای آنان آرزوی توفیق داریم.

وی عنوان کرد: در جلسه امروز به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خود را در این راه فدا کرده بودند و به شهادت رسیده بودند، از آنها به‌عنوان نمونه تقدیر و تشکر شد و البته تقدیر ما نسبت به همه این خانواده‌هاست و در برابر همه این خانواده‌ها که صبر و تحمل کردند، تواضع می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همین پزشک‌ها در دوران دفاع مقدس تلاش و سعی وافری انجام دادند، به ذکر خاطره‌ای پرداخت و اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس یک فردی بود که همسایه یکی از جراحان بزرگ بود و او می‌گفت من هم به اندازه شما از جنگ خبر دارم، چون هر وقت می‌بینم این جراح آماده اعزام به جبهه می‌شود، می‌فهمیم که در روزهای آینده عملیاتی برگزار خواهد شد.

روحانی با اشاره به خدمات پزشکان در دوران دفاع مقدس گفت: ما بیمارستان‌های صحرایی داشتیم که شاید تا خط مقدم حدود 7 کیلومتر فاصله داشتند و این بیمارستان‌ها در بسیاری از موارد بمباران می‌شدند و پزشکان کار عظیمی انجام می‌دادند. من در فردای انجام یکی از عملیات‌ها به یکی از بیمارستان‌هایی صحرایی که نزدیک خط مقدم بود رفتم؛ مجروحان زیادی آنجا بود و پزشکان از شب قبل که عملیات بوده تا موقع ظهر به‌طور مداوم مشغول عمل جراحی بودند و حدود 48 ساعت بود که نخوابیده بودند. این پزشکان با کار عظیم خود، جان رزمندگان عزیز ما را نجات دادند.

وی ادامه داد: امروز نیز شبیه آن‌روزهاست و بازهم نیاز به فداکاری داریم. ممکن است خمپاره دشمن نزدیک ما نباشد ولی وقتی در یک جایی این‌همه بیمار جمع شده‌اند، مجموع آنها را می‌توان به مرز خطرناک میدان جنگ تشبیه کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه از تلاش‌های کادر درمان به ویژه در مقابله با کرونا در موج دوم قدردانی می‌کنیم، اظهار داشت: موج اول این بیماری به شکلی سخت بود چون با این ویروس و خطرات آن و این‌که چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد و یا چه مراقبتی اهمیت بیشتری دارد، آشنا نبودیم؛ از ماه اسفند تا اواخر فروردین دو ماه بسیار سختی بود. موج دوم کرونا از اواخر خرداد آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در برگرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس نیز مهاجم‌تر شده بود.  

روحانی افزود: در میان جانباختگان، جوانان در سنین 30 تا 40 سال را مشاهده می کنیم، در حالی که در موج اول این آمار کم بود ولی در موج دوم بیشتر شده است. علاوه بر اینکه  در موج دوم استان‌های زیادی درگیر شده‌اند، اگر یک یا دو استان درگیر باشند راحت‌تر می‌توان مدیریت کرد، اما گاهی 20 استان از 31 درگیر بیماری هستند. باید از کادر درمانی کشور، از پزشکان، مدیران و مسئولان بهداشت و درمان، استاداران و دانشگاه‌های پزشکی و همه آنهایی که تلاش کرده می‌کنند، تشکر کنیم.

این خبر تکمیل می‌شود...

منبع: تسنیم

ارسال نظر