کد خبر : 6199

وزیر آموزش ‌و پرورش:

وزیر آموزش ‌و پرورش گفت: نمی‌گذاریم هیچ دانش‌آموزی به دلیل اقامت در منطقه محروم از تحصیلی بازبماند.

به گزارش پیام نو، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا، توسعه و ارتقای آگاهی معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها در دستور کار قرار گرفت، لذا در شرایطی که امکان حضور دانش‌آموزان نبود، برای پیشگیری از اخلال در امر آموزش، طراحی‌های مختلفی را ارائه کردیم تا هم سلامت دانش‌آموزان تأمین شود و هم آموزش آنها با وقفه مواجه نشود.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی وقفه آموزشی ایجاد شود، محروم‌ترین اقشار بیشترین آسیب را می‌بینند و ممکن است این موضوع به ترک تحصیل آنها منجر شود و یا تبعات متنوعی متوجه جامعه شود؛ بنابراین در شرایطی قرار گرفتیم که هم باید با برنامه‌های سلامت دانش‌آموزان همراهی می‌کردیم و هم باید برای آموزش دانش‌آموزان تدبیر می‌کردیم لذا راه‌حل‌های متنوعی را بررسی کردیم زیرا جامعه ایران، بسیار بزرگ و بسیار متنوع است.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: در شرایط متنوع با انتخاب یک روش امکان پاسخگویی به همه نیازها وجود نداشت تجربه‌ای داخلی و یا جهانی نیز در این زمینه وجود نداشت و راه‌حل انحصاری ارائه نشده بود، بنابراین ناگزیر بودیم که از راه‌حل‌های متنوعی ازجمله تلویزیون، فضای مجازی و... استفاده کنیم و با راه‌اندازی شبکه آموزشی دانش‌آموزان، ارتباطات را برقرار و آموزش‌ها را ارائه کردیم.

وی اظهار کرد: مدارس کم‌جمعیتی در استان‌های محروم داشتیم که امکان آموزش‌های حضوری وجود داشت و در 11 استان این روش را اجرا کردیم. در برگزاری امتحانات باهدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها آزمون دو درس را حضوری و بقیه را به شکل غیرحضوری برگزار کردیم؛ البته به‌واسطه اهمیت آن دو درس در بحث هدایت تحصیلی، آنها را حضوری برگزار کردیم.

وی ادامه داد: برگزاری امتحانات حضوری با نظارت همکاران وزارت بهداشت و رعایت کامل پروتکل‌ها انجام شد و مدیران حوزه ستادی آموزش‌وپرورش دائماً از حوزه‌های امتحانی بازدید کردند.

حاجی میرزایی با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا آغاز سال تحصیلی را از 15 شهریور اعلام کردیم اما کیفیت سال تحصیلی را به پروتکل‌های اعلامی وزارت بهداشت منوط کردیم لذا هر جا که اجازه داشته باشیم کلاس‌ها را حضوری برگزار می‌کنیم و هر جا نیاز باشد دانش‌آموزان را تقسیم‌بندی می‌کنیم و جاهایی که امکان برگزاری کلاس‌های حضوری نباشد در بستر مجازی که فراهم کردیم کلاس‌ها ارائه می‌شود.

وی از توسعه ظرفیت شبکه دانش‌آموزی شاد خبر داد و افزود: خدمات شبکه شاد را سه برابر کردیم البته برخی از دانش‌آموزان در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که دسترسی به اینترنت ندارند و خانواده‌هایشان در این خصوص نگرانی‌هایی دارند؛ لذا اعلام کردیم هیچ الزامی نیست در مناطقی که دسترسی به اینترنت ندارند به خودشان فشار بیاورند ما ضامن آموزش بچه‌ها هستیم و نمی‌گذاریم هیچ دانش‌آموزی به دلیل اقامت در منطقه محروم از تحصیلی بازبماند لذا به هر کیفیتی امکان داشته باشد آموزش‌ها را ارائه می‌دهیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کادر درمان حق بزرگی به گردن همه مردم ایران دارند و در همین راستا معلمان هم سعی کردند در عرصه فعالیت شغلی خود، آموزش دانش‌آموزان این سرزمین که تعدادی از آنها فرزندان کادر درمانی کشور هم هستند، تعطیل نشود لذا معلمان زیادی داشتیم که در شرایط کرونایی با تحمل مشقت‌های فراوان نگذاشتند آموزش دانش‌آموزان با وقفه مواجه شود بنابراین جلوه‌های خوبی از مسؤولیت‌پذیری، دلسوزی، همراهی و ... در بین معلمان شاهد بودیم که چنان‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند شایسته ثبت است.

وی گفت: جامعه فرهنگیان کشور به‌عنوان بخشی از جمعیت ایران قدردان تلاش‌های کادر پزشکی هستیم و می‌دانیم که در برابر سلامت جامعه چه مسؤولیت خطیری دارند و چه قدر زیبا و پرثمر در این عرصه، ظاهر شدند.

منبع: فارس

ارسال نظر