کد خبر : 6224

سازمان راهداری ارزیابی کرد:

بر اساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته، پیش‌بینی می شود حدود دو میلیون وسیله نقلیه مختلف در تعطیلات پایانی هفته جاری که با تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی همزمان شده است، در جاده‌ها و محورهای مواصلاتی کشور تردد کنند که نسبت به هفته گذشته و تعطیلات ماه گذشته بیشتر خواهد بود.

 

به گزارش پیام نو، برآوردهای صورت گرفته نشان می‌دهد که در پنج ماهه اول امسال ۲۴۲ میلیون تردد در محورهای مواصلاتی کشور رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه دو سال قبل ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده و این میزان کاهش تردد ناشی از شیوع ویروس کرونا است.

البته میزان ترددهای بین‌ استانی در ماه‌های گذشته بیانگر افزایش سفرهای جاده‌ای برون شهری مردم  است؛  به عنوان مثال در تعطیلات مرداد ماه و در فاصله زمانی ۱۵تا ۱۸ مرداد حدود ۱.۹ میلیون تردد بین استانی انجام شد که نسبت به میانگین ماهانه حدود ۷ درصد افزایش داشت و برای تعطیلات پیش‌رو پیش بینی می شود با توجه به تعطیلات ۴ روزه پنجم تا نهم شهریور ماه به طور متوسط دو میلیون تردد در این بازه در سطح کشور صورت گیرد که نسبت به میانگین تردد هفته گذشته حدود ۹ درصد افزایش خواهد داشت.

پیک‌های زمانی ترافیکی و استان‌های شلوغ

ارزیابی‌های سازمان راهداری نشان‌ می‌دهد، اوج تردد رفت برای روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ و اوج تردد برگشت برای بازه زمانی ۱۷ تا ۲۲ روز یکشنبه نهم شهریور ماه و ساعت شش تا هشت روز دوشنبه ۱۰ شهریور است. همچنین پیش‌بینی می‌شود، استان های با بیشترین انباشت خودرو به ترتیب مازندران  با۸۰ هزار وسیله نقلیه، اصفهان  با ۵۴ هزار وسیله نقلیه، خراسان رضوی با ۲۶ هزار وسیله نقلیه و آذربایجان شرقی با  ۲۶ هزار وسیله نقلیه خواهند بود.

در این میان برآورد شده که بیشترین خروجی از استان تهران و البرز با حدود ۲۴۰ هزار وسیله نقلیه با مقاصد استان‌های مازندران، گیلان، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی در این ایام صورت گیرد. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود در روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه محورهای تهران-کرج و کرج-قزوین از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در محدوده قبل از پل کلاک تا گلشهر و برای مسیر برگشت از گلشهر تا محدوده پل کلاک در روز یکشنبه نهم شهریور از ساعت ۱۵ تا ۲۲ ترافیک سنگین خواهد بود.

همچنین برای محور کرج - چالوس روز چهارشنبه پنجم شهریور از ساعت ۱۵ تا ۲۱ از محدوده شهرستانک تا چالوس تردد به کندی صورت خواهد گرفت. همچنین در محور آزادراه تهران-شمال نیز در روز چهارشنبه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ ترافیک نیمه سنگین خواهد بود. برای مسیر برگشت نیز برای روز یکشنبه نهم شهریور از ساعت ۱۶ تا ۲۲ ترافیک در محور چالوس - کرج قبل از دوراهی ورودی آزادراه به سمت تهران ترافیک سنگین خواهد بود.

برای محور آزادراه قزوین – رشت نیز به ویژه مقطع لوشان تا رودبار از اواخر روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه ترافیک نیمه سنگین خواهد بود. همچنین ساعت اوج بازگشت محور آزادراه رشت - قزوین نیز روز یکشنبه ساعت ۱۵ تا ۲۰ در محدوده لوشان تا رودبار با ترافیک نیمه سنگین پیش‌بینی می‌شود.

برای محور فیروزکوه (رودهن – دماوند) در روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۴ و برای برگشت روز یکشنبه نهم شهریور ماه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ ترافیک نیمه‌سنگین در این مسیر پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی وضعیت تردد وسائل نقلیه مختلف در محور هراز  (رودهن – آمل)  در روز چهارشنبه ۵ شهریورماه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ به ویژه در مقطع بلور به گزنک، ترافیک نیمه سنگین خواهد بود و محور برگشت همین مسیر نیز برای روز یکشنبه نهم شهریور ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۲ محدوده گزنگ تا رودهن همین وضعیت را تجربه خواهد کرد همچنین محور تهران - قم روز چهارشنبه پنجم شهریور ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ و برای محور برگشت نیز از ساعت ۱۷ تا ۲۲ روز  نهم شهریور ترافیک نیمه سنگین خواهد داشت.

منبع: ایسنا

ارسال نظر