کد خبر : 6255

مدیر عامل انجمن حامیان و پژوهشگران حیات وحش:

مدیر عامل انجمن حامیان و پژوهشگران حیات وحش گفت: فیلم و سلفی سلبریتی‌ها با حیوانات وحشی منجر به ایجاد و تبلیغ بازار قاچاق می‌شود

 

در پی انتشار ویدیویی در فضای مجازی از یکی از خوانندگان شناخته شده با یک توله شیر یک کارشناس حیات وحش گفت: انتشار عکس و فیلم نگهداری حیوانات باغ وحش توسط سلبریتی‌ها می‌تواند باعث ایجاد بازار قاچاق حیات وحش شود.

عبدالله سالاری در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان اینکه حفاظت از گونه‌های حیات وحش یکی از دلایل ایجاد باغ وحش و مراکز نگهداری از حیوانات  است،  گفت: برخی باغ‌ وحش‌داران و مسئولان مجموعه‌های حیات وحش بدون هیچگونه هدف یا برنامه مشارکتی در امر حفاظت از حیات وحش از سلبریتی‌ها و افراد مشهور دعوت می‌کنند که با حیوانات عکس بگیرند تا مخاطب و بازدیدکنندگان بیشتری جذب و از این طریق درآمد بیشتری کسب کنند.

وی در ادامه تاکید کرد:‌ سازمان حفاظت محیط زیست باید با اینگونه اقدامات برخورد جدی کند چراکه در آغوش کشیدن و عکس گرفتن با حیوانات باغ وحش سرمنشا بسیاری مسائل دیگر از جمله قاچاق حیات وحش و ایجاد بازار قاچاق حیات وحش است.

سالاری با اشاره به اینکه گاهی سلبریتی‌ها و افراد مشهور ناخواسته در دام ترویج و تبلیغ قاچاق حیات وحش‌می‌افتند، خاطرنشان کرد: زمانی‌که سلبریتی عکس خود را در حال لمس کردن حیات وحش در فضای مجازی منتشر می‌کند، ممکن است در ذهن برخی افراد این اقدام جالب به‌نظر برسد و آنان را ترغیب به تهیه و خریداری گونه‌های حیات وحش کند و از این رو بازار قاچاق حیات وحش رونق بگیرد.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش با اشاره به فلسفه وجودی ایجاد باغ وحش‌ و مراکز نگهداری حیوانات مدعی شد: با توجه به عرف بین‌المللی که در حوزه مراکز نگهداری حیوانات وجود دارد این مراکز به‌منظور آموزش، پژوهش و شناخت حیات وحش ایجاد می‌شوند اما متاسفانه کارکرد آن در کشور ما کاملا تغییر کرده و تنها منفعت اقتصادی آن در اولویت قرار گرفته است یعنی بیشتر باغ وحش‌های کشور بدون کوچکترین توجه به موضوع حفاظت از حیات وحش می خواهند به هر شیوه ممکن جذب مخاطب  و از این راه کسب درآمد کنند همچنین در هیچ یک از این مراکز اقداماتی چون تحقیق و پژوهش در حوزه حیات وحش یا آموزش و آگاهی‌رسانی عمومی انجام نمی‌شود.

سالاری در ادامه قوانین مربوط به ایجاد و مدیریت باغ وحش‌ و مراکز نگهداری از حیوانات را ناکارآمد خواند و اظهار کرد: قوانینی که در حال حاضر درباره ایجاد و مدیریت باغ وحش‌ها و مراکز نگهداری حیوانات در کشور اجرا می‌شود قوانین به‌روز و کارآمدی نیستند، از این‌رو سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان متولی و ناظر بر اجرای این قوانین نیز نمی‌تواند به‌صورت درست و اصولی دراین زمینه نظارت کند. سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور هر دو در ارتباط با مراکز نگهداری از حیوانات مسئول هستند بنابراین باید با یکدیگر تعاملاتی داشته باشند تا بتوانند قوانین کارآمدی را تدوین کنند که نیاز امروز جامعه ما را نیز برآورده کند.

وی با بیان اینکه مردم پیش از گرفتن عکس سلفی با گونه‌های حیات وحش باید چند نکته را در نظر داشته باشند، تصریح کرد: مردم باید قبل از اینکه با یک گونه حفاظت شده یا در خطر انقراض در باغ وحش عکس بگیرند یا آن را در آغوش بکشند به این فکر کنند که چطور یک حیوان وحشی را توانسته‌اند آرام کنند تا اجازه دهد با آن عکس گرفته شود و حیوان چه زجرها و شکنجه‌هایی از جمله جدا شدن توله از مادر را در فرایند اهلی شدن برای گرفتن عکس سلفی کشیده است؟ این حیوانات به طرز فجیعی آزار و اذیت و شکنجه می‌شوند تا ما بتوانیم به‌عنوان مثال یک عکس با یک توله شیر بگیریم.

سالاری در پایان صحبت‌های خود ضمن تاکید بر اینکه باغ وحش‌ها و مراکز نگهداری حیوانات به توجه هرچه بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست نیاز دارند، گفت: این سازمان باید مراکز نگهداری حیوانات و باغ وحش‌ها را ملزم به ارائه برنامه برای کمک به حفاظت حیات وحش و مشارکت در بحث آموزش و ارتقای آگاهی عمومی کند و به‌صورت مدون از آن‌ها گزارش هایی دریافت کند که نشان دهنده عملکرد یک ساله و چندساله آن‌ها در این زمینه باشد.

گفتنی است، طی چند روز اخیر فیلمی از یکی از خوانندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که نشان می دهد او یک توله شیر را در یکی از مراکز نگهداری حیوانات جلوی قفس شیشه‌ای که مادر توله شیر در آن نگهداری می‌شود در آغوش گرفته است و می گوید که قرار است این توله را نزد خود بزرگ کند.

 

ارسال نظر