کد خبر : 6271

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: کرونا ویروس بسیار پیچیده و خطرناک و غیرقابل پیش بینی است که می‌تواند در دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین به ما گل بزند و گل هم زد.

 

به گزارش پیام نو، سعید نمکی، روز سه شنبه در حاشیه آیین افتتاح ۱۶۴ پروژه سلامت با یادواره ۱۶۴ شهید مدافع سلامت و آغاز پویش «ره سلامت» که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی توانستیم موج دوم کرونا را به گونه‌ای مهار کنیم و مرگ و میر و ابتلا در استان‌ها را به حداقل برسانیم. تقاضا می‌کنم که همه برای دو پدیده به همکاران ما کمک کنند.

وی افزود: اگر به خاطر داشته باشید وقتی در اردیبهشت موج اول کرونا را مهار کرده بودیم، از دوربین‌های رسانه‌ها بارها درخواست کردم که مراقب باشید و به کاهش بیماری، مغرور نشوید. این ویروس بسیار پیچیده و خطرناک و غیرقابل پیش بینی است که می‌تواند در دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین به ما گل بزند و گل هم زد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: آنچه به ما گل زد، حاصل یک بی توجهی، عادی انگاری و سهل اندیشی در اقشار مختلف بود. در این ایام هم، همکاران ما تلاش فراوانی برای مهار بیماری کردند و روز و شب‌های سخت عرق ریزی را سپری کردند. در این دوره شهدای عزیزی را نثار کردیم و تعداد قابل توجهی از همکاران ما بیمار و بستری و از چرخه خدمت، خارج شدند و دیگران مجبور شدند دو شیفت و سه شیفت، جای خالی آنها را پر کنند تا بیماران بدون پزشک و پرستار نمانند.

نمکی خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا دارم که باز هم عادی انگاری نکنند. با تمام شدن کنکور داوطلبان، دوباره بار سفر نبندند و در جاده راه نیفتند. بیشترین گرفتاری را در استان مازندران داریم و هنوز هم خیز این استان و مرگ و میرها در مازندران، ما را گرفتار کرده است. بیشترین عارضه در استان مازندران به دلیل مسافرت است.

وی تاکید کرد: برخی اظهارنظرها را می شنوم که می‌گویند سفر در اشاعه بیماری نقش نداشته است. اگر سفر در انتقال بیماری نقش نداشت، ویروس ووهان چین در نیوزیلند چه کار می‌کرد؟ چطور به آنجا رفت؟ در دورترین نقاط کشور ویروس کرونای ووهان از چه طریقی رفت؟ چه کسی به جز مسافر، این ویروس را منتقل کرد؟

وزیر بهداشت گفت: تقاضای ما از مردم این است که از سفرها جدا پرهیز کنند. به عنوان شیعه و عاشق اباعبدالله الحسین (ع) می گویم که در ماه عزیز محرم که ماه عزای حسینی است، دوست داریم که شیعیان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هم عزت این ماه را با فریادهای خودشان در سوگ سالار شهیدان و شهدای کربلا از هر کوی و برزن برآورند اما با تکیه بر پروتکل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی.

نمکی بیان داشت: از وعاظ ارجمند و مداحان عزیزی که شیوه‌های جدید و کارناوال‌های عزاداری در کوچه و پس کوچه را راه اندازی کردند، تشکر می‌کنم چون این مکانیزم ها، کمترین عارضه را برای مردم خواهد داشت و با این شیوه‌ها، محرمی با شکوه و بی خطر برای شیعیان رقم خواهد خورد. خواهش ما از هموطنان و عشاق امام حسین (ع) این است که به گونه‌ای عمل کنند که هم محرمی باشکوه برای داخل و خارج کشور به تصویر بکشیم و هم اینکه حتی یک عزادار امام حسین (ع) با تب و بیماری از مجلس آن بزرگوار، بیرون نرود.این بزرگ‌ترین تمنای ما است که به ما فرصت دهند تا اگر خدای ناکرده پاییزی که پیش بینی کرده‌ایم در همزمانی و همگامی کووید ۱۹ و آنفلوآنزا، نفسی برای همکاران ما برای خدمتگزاری به مردم باقی مانده باشد.

وزیر بهداشت گفت: امروز پویش #ره_سلامت آغاز شد و یکی از بزرگترین روزهای نظام سلامت در جمهوری اسلامی ایران است چون یک پیام به جهان و مردم اعلام می‌کنیم که گرچه در اوج تحریم، گرفتاری‌های اقتصادی و خیلی‌ها در بیرون از کشور نشسته بودند که فروپاشی نظام سلامت ایران با هجمه کووید ۱۹ را مشاهده کنند اما می‌بینید با همت همکاران ما در سراسر کشور، با لطف خدا و همدلی و وفاق مردم و دستگاه‌های اجرایی توانستیم در مدیریت بیماری کرونا در دنیا در جایگاه خوبی قرار بگیریم.

نمکی تاکید کرد: ایران در خودکفایی مایحتاج ضروری در کرونا و مدیریت این بیماری در جایگاه ممتازی قرار گرفت و در کنار آن از توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت غافل نشدیم. امروز در هفته دولت ۱۶۴ پروژه بنام ۱۶۴ شهید مدافع سلامت در سراسر کشور افتتاح شد و ۱۴۰۰ پروژه تا پایان سال با اولویت مناطق کمتر برخوردار و محروم به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: امسال اولین سال قبل و بعد از انقلاب اسلامی است که حدود ۱۱ هزار تخت بیمارستانی را به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی اضافه می‌کنیم که این رکورد در سخت‌ترین سال اقتصادی دولت از یکسو و سالی که همکاران ما در یک مبارزه نفس گیر برای مدیریت و کنترل کرونا، بودند، چشمگیر و تاریخی است.

منبع: مهر

ارسال نظر