کد خبر : 6286

رئیس انجمن اورولوژی ایران مطرح کرد؛

رئیس انجمن اورولوژی ایران این موضوع آسیب کرونا به کلیه ها و مجاری تنفسی را مطرح کرد.

 

به گزارش پیام نو، عباس بصیری، روز سه شنبه در نشست خبری بیست و سومین کنگره انجمن اورولوژی ایران که امسال به صورت وبینار برگزار می شود، افزود: با توجه به شیوع کرونا، کنگره امسال که قرار بود خرداد ۹۹ برگزار شود، در دو زمان مختلف و به صورت وبینار برگزار می شود.

وی با اشاره به اهمیت کنگره علمی انجمن اورولوژی ایران که با دعوت از مهمانان خارجی این رشته برگزار می شود، گفت: انجمن اورلوژی ایران در عرصه آموزش و نوآوری های آموزشی، پیشرو است و اولین انجمن علمی پزشکی در کشور هستیم که امسال کنگره را به صورت وبینار برگزار می کنیم.

بصیری با اعلام اینکه کنگره در دو زمان سه روزه برگزار می شود، ادامه داد: در وبینار امسال ۱۷ برنامه ارائه می شود که ۵ برنامه آن به صورت بین المللی با انجمن های آسیایی و اروپایی رشته اورولوژی برگزار می شود.

وی با اشاره به بیماری کرونا که تمام دنیا را درگیر خود ساخته است، گفت: این بیماری باعث شد تا انجمن ها به سمت نوآوری در ارائه فعالیت های علمی داشته باشند.

بصیری در ادامه به وضعیت بیماری های اورولوژی در کشور اشاره کرد و افزود: سنگ های ادراری ۳۰ درصد فعالیت های رشته اورولوژی را در کشور تشکیل می دهد. بعد از آن، بیماری های پروستات هستند که در مجموع ۵۰ درصد فعالیت های این رشته را شامل می شوند و ۵۰ درصد بقیه را سایر بیماری های اورولوژی تشکیل می دهد.

رئیس انجمن اورولوژی ایران، در ادامه به شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: در ابتدا که این بیماری آمده بود، عنوان می شد که مجاری تنفسی را درگیر می کند و ارتباطی به دستگاه ادراری ندارد. در حالی که در گزارش های بعدی تاکید شد که این ویروس در دستگاه ادراری نیز وجود دارد و موارد حاد بیماری های کلیوی ناشی از کرونا گزارش شده است.

بصیری با اعلام اینکه تا کنون سه نفر از همکاران اورولوژیست کشور در مبارزه با کرونا شهید شده اند، افزود: انجمن اورولوژی ایران توانست به عنوان اولین انجمن علمی، راهنمایی بالینی برای کووید ۱۹ بنویسد و آن را به وزارت بهداشت بدهد.

وی توضیح داد: بر اساس این راهنمای بالینی، مشخص کرده ایم چه بیماری های اورولوژی واجب هستند که درمان شوند.

بصیری گفت: نوشتن این راهنمای بالینی یک کار ارزشمند است.

وبینار انجمن اورولوژی ایران در دو زمان تقسیم بندی شده در روزهای ۲۹ الی ۳۱ مرداد و همچنین ۵ تا ۷ شهریور برگزار می شود.

منبع: مهر

ارسال نظر