کد خبر : 6424

قالیباف:

رئیس مجلس ‌در حاشیه بازدید از بندر خرمشهر گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط وزارت خارجه موافقت مشارکت ‌عراق در لایروبی اروند‌رود اخذ شد و عملیات لایروبی به زودی انجام می‌شود.

به گزارش پیام نو، محمدباقر قالیباف در حاشیه بازدید از بندر خرمشهر ضمن اطلاع از آخرین وضعیت فعالیت این بندر در جمع مدیران این شهرستان ‌اظهار داشت: با توجه به مشکلات موجود و به منظور رونق بخشیدن به بنادر، موضوع بازگرداندن مزایای مناطق آزاد از جمله مشکل ثبت سفارش را پیگیری می‌شود.

 

وی افزود: موضوع دادن پروژه‌های جدید به منظور اشتغال‌زایی و بازگشت فعالیت این شرکت را پیگیری خواهیم کرد.

گفتنی است که میزان گل و لای اروندرود، 35 میلیون متر مکعب پیش‌بینی شده ‌که پس از لایروبی، عمق اروندرود به طور میانگین به هشت متر خواهد رسید.

عمق رودخانه اروند در دهانه، در هنگام جزر به 2.5 متر می‌رسد، که بسیار کم است و این امر مشکلات بسیاری را برای تردد شناور‌های بزرگ ایجاد کرده است و لایروبی این رودخانه این مشکلات را حل خواهد کرد.

رودخانه اروند ازجمله تاثیرگذارترین رودخانه‌های کشور در سرنوشت سیاسی و اقتصادی کشور و حتی منطقه در 100 سال اخیر بوده است.

به گزارش پیام نو،رودخانه اروندرود در مرز کشورهای ایران و عراق قرار گرفته است که  از گذشته تعیین محل مرز این رودخانه باعث اختلاف ایران و عراق بوده است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر